Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Skip Navigation Linksmultinet-up-türk-ortak

MULTİNET UP’A TÜRK ORTAK

Up Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Catherine Coupet, halen Multinet Up’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Şevket Başev ile yüzde 50 hisse oranında eşit ortaklık ve yönetim konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Bu yeni ortaklığın gerçekleşmesinin ardından Multinet Up Ortadoğu, Asya ve Afrika’ya açılmayı hedefliyor

17 Haziran, İstanbul - 2010 yılında dünyanın ödeme sistemleri alanındaki liderlerinden Up Group tarafından satın alınan Multinet Up, son 5 yıl boyunca gösterdiği başarılı performansın ardından yeni bir ortaklığa hazırlanıyor. 2014 yılında gerçekleşen Meksika’daki Si Vale alımının ardından geçtiğimiz günlerde Brezilya’da Planvale adlı yemek kartı şirketini satın alarak Amerika kıtasında büyümesini sürdüren Up Group, Türkiye merkezli farklı bir gelişme stratejisi izliyor.

İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında, Up Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Catherine Coupet, halen Multinet Up’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Şevket Başev ile yüzde 50 hisse oranında eşit ortaklık ve yönetim konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

Türkiye’yi Ortadoğu, Asya ve Afrika pazarlarına açılmak açısından bir üs noktası olarak gördüklerini açıklayan Coupet basın toplantısında sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şevket Başev ile 2010 yılından bu yana pek çok alanda işbirliğimizi sürdürüyoruz. Şevket Başev, grubumuz adına Meksika’da Si Vale’nin, Brezilya’da Planvale’nin, Türkiye’de Multinet Up’ın satın alma sürecini de yöneten 3 Seas Capital Partners / IMAP şirketinin CEO’sudur. 2012 yılında kendisinden yüksek yönetim ve piyasa bilgisini Multinet Up için de kullanmasını, deneyimlerini bizlere aktarmasını istemiştik. Kendisi de teklifimizi kabul etmiş ve Yönetim Kurulu Başkanımız olmuştu. 2012 - 2015 yılları arasında Multinet Up, hem finansal teknolojilerde dünya çapında pek çok yeniliğe imza atmış, hem de cirosunu ikiye katlayarak 1.4 Milyar TL’ye çıkarmıştır. Şirketimizin halihazırda 870.000’den fazla kart kullanıcısı, 21.000’e yaklaşan kurumsal müşterisi ve 35.000’e yakın üye işyeri bulunuyor. “

“Multinet Up olarak 2015 yılında en az 2 yeni ülke pazarına giriş yapmak istiyoruz”

Basın toplantısında Up Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Catherine Coupet’den sonra söz alan Multinet Up Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Başev ise Up Group ile birlikte uzun soluklu bir yolculuğa çıkıyor olmaktan dolayı şahsen çok heyecanlı olduğunu belirterek şunları söyledi;

“3 Seas Capital Partners şirketinin Kurucu Ortağı ve CEO’su olarak benim asıl işim şirket alım, satım ve ortaklıkları. Alanımda bugüne kadar 100’ü aşkın işlem ile Türkiye’de en fazla satın alma ve birleşmede rol alan kişiyim. Ama bütün bu satın alma ve birleşmeler içerisinde hiçbirisi, benim şahsi hikâyemde Chèque Déjeuner’nin, bugünkü adı ile Up Group’un Multinet’i satın alması kadar belirleyici olmadı.”

Multinet Up ile ilk defa uzun soluklu ve kalıcı bir biçimde satın alma işlemini yönettiği bir şirketin yönetim kurulunda Başkan olarak görev alıp bir değişim yönettiğini belirten Başev; eşit yönetim ve ortaklık kararı hayata geçtikten sonra Multinet Up’ın önüne bir dizi yeni ve iddialı hedefler koyacaklarını söyledi.

Başev “Kısa ve orta vadede Multinet Up’ı Türkiye’de özellikle kamu sektörü ve Anadolu sanayi kentlerinde yenilikçi ürün ve hizmetlerle büyütürken, Up Group ile oluşturacakları bu yeni ortaklığın en güçlü motivasyonunun Multinet Up’ı Orta Doğu, Asya ve Afrika pazarları için güçlü bir kalkış noktası, bir üs yapmak olacağına” dikkat çekerek “Multinet Up olarak 2015 yılında en az 2 yeni ülke pazarına giriş yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Editöre Not:

Up Group

1964 yılında Fransa’da kurulan Up Group (eski adı Chèque Déjeuner) 50 yılı aşkın bir süredir çalışan mutluluğunun işyeri performansının temel kriteri olduğunun bilinci içerisinde öncelikle işletmelerin ve onların çalışanlarının partneri olarak faaliyetlerini sürdürürken, zaman içerisinde bu faaliyetlerini yenilikçi ürün ve hizmetlerle kurumlardan bireylere uzanan bir çizgide hayatın her alanına taşıma başarısı göstermiştir. Bugün Up Group, 16 ülkede 6 Milyar EURO Cirosu, 2.300 çalışanı bulunan, 198.000 kurum, kuruluş ve topluluğa, 1,2 milyon üye işyeri üzerinden hayatın her alanında “akıllı çözümler” sunan bir şirketler grubudur. Geliştirdiği yüzlerce marka, ürün ve hizmetlerle her gün toplam 26 milyon kişinin hayatına dokunmaktadır.

Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Şirketler ve kamu yönetimi için ödeme sistemleri ve akıllı hizmet çözümleri sunan Türkiye'nin lider kuruluşudur. Yarattığı yenilikçi finansal teknolojiler ile kurum ve kuruluşlara, çalışanlarına ve bireylere "değer yaratan" çözümler tasarlar ve sunar. Çözümleri arasında kurumsal yemek ve akaryakıt ödemeleri, hediye kartları, sadakat ve ortak tedarik sistemleri, seyahat ve konaklama çözümleri, uzun dönemli araç kiralama ve çevrimiçi ödeme hizmetleri bulunmaktadır.

Multinet Up’ın, ülkemizde sayısı 21.000’e yaklaşan kurumsal müşterisi, 870.000’den fazla kart kullanıcısı ve kafe, restoran, büfe, otel ve mağazalar ile akaryakıt istasyonlarından oluşan 35.000’e yakın üye işyeri bulunmaktadır. Multinet Up, sunduğu hizmetleri Türkiye genelinde 81 il ve bunların ilçelerindeki üye işyerine kurduğu pos ağı ile sağlıyor. Bünyesindeki 3 şirket ile toplamda 14 farklı ürünü yaygın servis ağı ile paydaşlarına fayda sağlamak için sunmaktadır.
www.multinet.com.tr

Şevket Başev

1993 yılında Özel İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olan Şevket Başev, 1998 yılında Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Ekonomi Finans Bölümü’nde lisans, Fransa’da Sorbonne Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Hukuku Bölümü’nde lisansüstü ve ardından Galatasaray Üniversitesi Avrupa Birliği Bölümü’nde yüksek lisans programlarını tamamlamıştır. 2003 yılında şirket alım, satım ve ortaklıkları alanında Türkiye’nin lider finans şirketi 3 Seas Capital Partners’ı kuran ve halen CEO’luğunu yapan Başev, 2004 yılında Euromoney dergisi tarafından gelişmekte olan Avrupa ülkelerindeki en başarılı 15 yatırım bankacısından biri olarak gösterilmiştir. 2010-2012 yılları arasında dünyanın önde gelen M&A şirketlerinin oluşturduğu uluslararası bir ortaklık olan ve 40’a yakın ülkede faaliyet gösteren IMAP’te Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, 2012-14 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Şevket Başev, 2010/11 eğitim döneminden bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde şirket alım satım ve birleşmeleri alanında iki yüksek lisans dersi vermektedir. Aynı zamanda yenilikçi girişimleri destekleyen bir yatırımcı ve Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Mütevelli Heyeti üyesi olan Başev’in finans, teknoloji ve tarım sektörlerinde çeşitli seviyelerde yatırım gerçekleştirdiği birçok şirket bulunmaktadır.

Multinetli Ol