Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Skip Navigation LinksKOBILER-CALISANLARINI-YILDA-ORTALAMA-36-GUN-IS-SEYAHATINE-GONDERIYOR

Up Group Çözümleri Up Group

KOBİLER ÇALIŞANLARINI YILDA ORTALAMA 36 GÜN İŞ SEYAHATİNE GÖNDERİYORMultinet Up KOBİ’lerin konaklama konusuna yaklaşımlarını inceleyen kapsamlı bir araştırma yaptırdı. Araştırma KOBİ’lerin çalışanlarını yılda ortalama 36 gün iş seyahatine gönderdiklerini ortaya koyarken, bu alandaki kurumsal davranışları da gösterdi.


…2016, İstanbul. Akıllı çözümler sektörünün lideri Multinet Up Otelnet ürünü ile kurumlara daha iyi hizmet verebilmek ve onların beklentilerini anlamak üzere önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, KOBİ’lerin çalışanlarını iş nedeni ile yılda ortalama 36 gün iş seyahatine gönderdiklerini ve otel rezervasyonlarını ağırlıklı olarak telefon ile yaptıklarını ortaya çıkardı.

Bağımsız bir araştırma kuruluşu tarafından gerçekleştirilen çalışma Türkiye’nin 15 ilinde tüm sektörlerden seçilen firmalarla 26 Nisan – 25 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapıldı. Telefon ile anket tekniğinin kullanıldığı çalışma kapsamında 724 görüşme yapıldı. Ankete katılan firmaların ortalama çalışan sayısı ise 20 oldu.

Yılda bir aydan fazla konaklama

Görüşülen firmaların yaklaşık yarısının çalışanları, yılda en az 1 gün bile olsa, iş amaçlı şehir dışı konaklama yapıyor. Tüm çalışanların iş nedeni ile yılda şehir dışında yaptığı toplam konaklamanın ortalaması 36 geceye ulaşıyor.

Rezervasyon için en çok telefon tercih ediliyor

Rapora göre, konaklama rezervasyonlarında en çok tercih edilen yöntem telefon ile oteli aramak. Konuşulan firma temsilcilerinin % 40’ı bu yöntemi tercih ettiklerini söyledi. İkinci sırada %29 ile online rezervasyon yer alıyor. Çalışanları şehir dışında konaklama yapan firmaların %17’si ise rezervasyon işlemlerini turizm firmalarına yaptırmayı tercih ediyor. Firmaların % 8’i konaklanacak otele e-mail atıldığını, % 8’i ise çalışanların kendilerinin otel bulduklarını belirtti.

Konaklanacak otelin konumu önemli

Konaklanacak tesis seçimindeki kriterler önem sırasına göre ele alındığında bunların başında % 40 ile tesisin konumu geldi. Tesisin fiyatı ise %30 ile ikinci sırada yer aldı. Yapılan sıralamaya göre verilen ağırlıklarla hesaplanan endekslenmiş sonuçlarda ise tesisin fiyatı % 31 ile ilk sırada yer alırken, tesisin lokasyonu % 29 ile ikinci sırada görülüyor.

Otelnet ile kurumsal seyahat çözümleri

Otelnet Multinet’in, şirketlere acente komisyonu almadan, iş seyahatlerinde cazip fiyatlarla konaklama ve diğer kurumsal seyahat harcamalarını yönetebilme imkânı sağlayan, rakipsiz ve benzersiz bir ürünüdür. Otelnet, kullanıcılarına Türkiye genelinde üyesi olan yaklaşık 1.000 otelde tüm kategorilerde konaklama imkânı sunuyor, istenilen kişi sayısına ve niteliklere uygun toplantı mekânı temin ediyor. Otelnet ayrıca belirtilen gün, yer ve saat için istenilen havayolu şirketinden uçak bileti, havaalanı-Otel, Otel-Havaalanı transfer ayrıcalığı ve Türkiye genelinde kısa dönem araç kiralama hizmeti sağlıyor.

Konaklama ve seyahat harcamalarını hizmet kategorisi bazında tek fatura olarak alma kolaylığı sağlayan ve firmaları operasyonel yükten kurtaran Otelnet seyahat ve konaklamaya dair bütün planlamayı firmalar adına gerçekleştiriyor. Firma çalışanlarına konaklama harcamaları ile ilgili detaylı rapor alma olanağı sağlıyor. Çalışanların konaklama seçeneklerini ayarlayabilme, sınırlayabilme ya da ekstra özellikler ekleyebilme imkânı getiren Otelnet farklı fiyat uygulamalarının önüne geçen, şeffaf ve güvenilir bir hizmet sunuyor. Firmalar Otelnet’in anlaşmalı kurumlardan aldığı özel fiyat ve ayrıcalıklardan yararlanabiliyorlar.​