Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

22.09.2020
4 Dakika Okuma Süresi

Esnek Yan Haklar ile Çalışanlarınızın Motivasyonunu Artırın

Çalışan motivasyonu, işletmelerin verimliliğini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bu durumun farkında olan işletmeler, çalışan motivasyonunu artırabilmek için çeşitli yöntemler uyguluyorlar. Ücret, prim, ödül gibi araçların yanı sıra, özellikle yeni nesil (Y ve Z kuşakları) için en az bu araçlar kadar etkili olan yan haklar öne çıkıyor. Yan haklaresneklik içeren bir yapı ile sunulduğunda, çok daha başarılı sonuçlar alınıyor. MutlinetUp olarak bu yazımızda, esnek yan haklar ile ilgili merak edilen konulara değindik.

Esnek Yan Hak Ne Demek?

Esnek yan hak kavramı, temelde yan haklara dayanan ve seçimi genellikle çalışana bırakılan hakları ifade etmektedir. Esnek yan hak uygulaması ile işletme, çalışanına bireysel emeklilik sigortası, özel sağlık sigortası, fazladan yıllık izin, eğitim ya da seminer gibi haklar içeren bir paket sunar ve çalışan da bu haklar arasından seçim yapar ve yan hak olarak bu seçimi kullanır. Esnek yan hak uygulaması tüm çalışanları kapsayabildiği gibi, performansa dayalı da olabilmektedir.

Esnek Yan Hakların Faydaları Nelerdir?

Esnek yan haklar, hızlı bir şekilde iş değiştirme eğiliminde olan Y ve Z kuşağı içerisinde yer alan çalışanlar başta olmak üzere, tüm çalışanların bağlılığını artırıcı etkiler görülmesine olanak tanımaktadır. Çalışanın beklentilerine uygun bir yan hak seçimi yapabilmesi, işletmenin kendisinin yerine karar vermesinden daha fazla motive edici olmakta; çalışanın kendisini değerli hissetmesini sağlamaktadır.

Esnek yan haklar, mevcut çalışanların bağlılığını artırdığı gibi, iş arayan kişilerin başvuruda bulunacakları şirketleri seçmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Rekabetin çok yüksek seviyede olduğu günümüzde, birçok işletme yetenekli çalışanları kendine çekebilmek için esnek yan hakları kullanmaktadır.

Esnek yan hakların bir diğer faydası ise, işletmenin ücret maliyetlerini düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Çoğu durumda, ücretlere zam yapmak yerine kişiselleştirilmiş esnek yan haklar sunarak hem çalışan motivasyonu artırılabilmekte hem de ücretlerdeki artışa oranla çok daha düşük maliyetler ortaya çıkarılabilmektedir.

İşletmeler Hangi Esnek Yan Hakları Sunabilir?

İşletmelerin sunabilecekleri birçok yan hak mevcuttur. Bu noktada önemli olan, çalışanların beklentilerini karşılayan yan haklardır. Bu nedenle, esnek yan haklar her işletmede ve hatta her çalışan için farklılık gösterebilmektedir. En doğru esnek yan haklar ancak insan kaynakları ve çalışanların dahil olduğu bir karar mekanizması ile belirlenebilmektedir.

Çalışanlarınıza MultiGift Kurumsal Hediye Kartları verin anlaşmalı mağazalardan diledikleri gibi harcasınlar. 

Detaylı Bilgi Al

Geçmiş yıllarda en fazla rağbet gören yan haklar arasında özel sağlık sigortası, bireysel emeklilik, check-up gibi uygulamalar yer alırken, günümüzde bu yan haklardan sadece özel sağlık sigortası popülerliğini korumakta; diğer yan hakların yerlerini ise hediye çeki, yakıt kartı, seminer, sertifika programı, hediye tatil gibi uygulamalar almaktadır. Bu uygulamalar arasında yer alan hediye çeki ve yakıt kartı gibi seçenekler, vergi istisnaları ile de öne çıkmakta; firmalara önemli vergi avantajları sağlamaktadırlar.

Avrupa ve Amerika’da uzun süreden beri çalışanlara sunulan esnek yan haklar, ülkemizde de son dönemde işletmeler tarafından çalışanlarına sunulmaya başlandı. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki her 5 kurumsal firmadan 1 tanesi, çalışanlarına esnek yan haklar sunmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

En etkili ve kısa sürede sonuç veren esnek yan haklardan biri olan Kurumsal Hediye Kartı ile bir yandan çalışanlarınıza harcama özgürlüğü vererek motivasyonlarını artırırken diğer yandan vergi avantajı ile işletmenizin tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.

İnsan kaynakları ve ilgi çekici diğer birçok konudaki yazılarımıza MultinetUpBlog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston22.09.2020

BENZER İÇERİKLER

Şirketinizin ihtiyacına uygun çözümlerimizden faydalanmak için tıklayın

Teklif İste