Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

02.03.2022
5 Dakika Okuma Süresi

Artan Enflasyon ile Birlikte Yemek Kartı Bakiyeleri Çalışanlara Yetmiyor!

2021 yılında başlayan, yıl sonuna doğru ivme kazanan ve herhalde artık durur diye beklerken şaşırtıcı bir şekilde 2022 yılında da katlanmaya devam eden enflasyon artışı artık işçisinden işletmecisine, esnafından memuruna herkesin ortak sorunu. Hammadde ve enerji kaynaklarının dövize endeksli olması ve dövizin hızlı artışı sadece işletmeleri ve üreticiyi değil çalışanları ve vatandaşı da olumsuz etkiledi.

İnsanlar fiyat artışlarını sadece gezmelerinde, sosyal aktivitelerinde ya da giyiminde değil sofrasında dahi hissetmeye başladı. Hâl böyle olunca alınan maaşlar aylık mutfak masrafını, işveren tarafından yüklenen yemek kartı bakiyeleri ise aylık öğle yemeği giderlerini karşılamaz oldu.

Açıklanan Enflasyon ile Hissedilen Enflasyon Aynı mı?

Türkiye'de son 5 yıldır enflasyon genellikle çift haneli rakamlarda seyrediyor olmasına rağmen son zamanlarda gördüğümüz rakamlar alışılmışın dışında bir etkiye sebep oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre 2021 yılının Aralık ayında enflasyon %36,08 iken 2022 yılının Ocak ayındaki enflasyon %48,69 olarak açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlar bile yeteri kadar yüksekken vatandaşın etiketlerde gördüğü fiyat değişimi ve alım gücündeki büyük düşüş gerçek enflasyon oranlarının çok daha yüksek olduğunu düşündürüyor.

Bazı bağımsız araştırma gruplarının yaptığı çalışmalara göre Türkiye’de Ocak 2022’de enflasyon oranın %114 ün üzerinde olduğu söyleniliyor. Vatandaşın bir ürünün raflardaki fiyatının 1 hafta boyunca 3-4 defa yükseldiğine, elektrik faturasının bir önceki aya göre %100 artış gösterdiğine sadece birkaç ay önce ay sonunda yeterli gelen yemek kartının artık ayın sonuna doğru tükendiğine şahit olduğu düşünüldüğünde bunun çok da şaşılası bir durum olmadığı düşünülebilir.   

Yükselen Döviz Kuru Etkilerini Ürün Etiketlerindeki Artışlar ile Gösteriyor.

Son 1 yılda döviz %100’den fazla artış gösterdi. Bu süreçte gıda, giyim, teknoloji, enerji ve daha birçok kategorideki ürünü dışarıdan ve döviz üzerinden aldığımız için bütün tüketim giderlerimizde %100 den fazla artış göstermesi beklenen bir süreç. Burada asıl beklenmedik olan giderlerin bu kadar yüksek oranlarda artış gösterirken gelirin aynı oranda artmıyor olması ve enflasyon karşısında her geçen gün değer kaybetmesidir.

Dolar ve Euro’nun artması tek bir ürün grubunda değil A’dan Z’ye bütün ürün kategorilerinde artış meydana gelmesine sebep oluyor. Aynı artış oranının teknoloji, enerji, konut, gıda, giyim, sağlık ve akla gelen her alanda kendini göstermesine rağmen çalışanların maaşlarında ya da yol ve yemek yardımı gibi yan haklarında kendini göstermemesi insanların yaşam standartlarında düşüşe, temel ihtiyaçlarının giderilmesinde güçlüğe sebep oluyor.

market alışverişi

Artan Gıda Fiyatları Karşısında Yemek Kartı Bakiyeleri Yetersiz Kaldı!

Açıklanan enflasyon ile etiketlere yansıyan enflasyon arasında ciddi bir fark olması sebebiyle maaşlara gelen zam ile temel ihtiyaçlarımız olan gıda ve giyim ürünlerine, eğitim ve sağlık giderlerine, elektrik, su, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar arasındaki orantısızlık her geçen gün kendini daha da belli ediyor. Bu zamana kadar belli zaman aralıkları ile gelen fiyat artışlarına alışmak için yeterli zamanı olan vatandaş, hızla ve durmak bilmeyen artışları ilk defa bu kadar sarsıcı şekilde hisseder oldu. Çünkü zamlar artık eski alım gücüne sahip olmayan vatandaşın temel ihtiyaçlarından dahi kısılmasına sebep oluyor. 

Sofralardan bir bir eksilen temel gıda ürünleri ya da ay sonunu getiremeyen yemek kartı bakiyeleri ile ilgili yapılan şikayetler ortak gündem olarak televizyonlarda, kahvehanelerde, iş yerlerinde hatta oyun oynayan çocukların konuşmalarında dahi yerini alıyor. Artık vatandaş ve çalışanlar dışarıda yemek yerken 1,5 porsiyon söyleyip 2 kişi yiyerek yemek giderlerinden tasarruf etmeye çalışıyor. Yemek yedikten sonra içtiği 1 bardak çaydan ya da kahveden vazgeçiyor. Ne esnaf kazanıyor ne vatandaşın karnı doyuyor. Bu durumda çalışanların sofrasını kuracak düzeyde maaş, aylık yemek ihtiyacını karşılayacak kadar yemek kartı bakiyesi beklentisi bir lüks değil gereklilik oluyor.   

30.000 noktada geçerli MultiNet yemek kartının sunduğu operasyonel ve vergi avantajlarını öğrenmek için bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Submitted bygamzegulden.sigircion02.03.2022

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık