notification-announcements

Duyurular

 Yemek Çeki Nedir?

Miktarı üzerinde belirtilen ve anlaşmalı kafe ve restoranlarda kullanılabilen yemek çekleri ve kuponları, şirketlerin çalışanlarına sağladıkları yan hakların başında gelen yemek yardımını tedarik etme yöntemlerinden biridir. Çalışanlarınıza elden teslim edeceğiniz çekler, teslim alınan yıl içerisinde kullanılabilir. Ancak günümüzde yemek çekleri ve kuponları, dijitalleştirilememesi ve bakiye takibinin zorluğu gibi sebeplerle şirketler tarafından sıklıkla tercih edilmemektedir. Sizler de MultiNet’in avantajlı dünyasına geçiş yaparak yıllık 48.000 TL’ye kadar tasarruf ederken, tüm işlemlerinizi dijitale taşıyarak operasyonel kolaylıktan yararlanabilirsiniz.

MultiNet Yemek Kartı ile Vergi Avantajı Fırsatını Kaçırmayın!

05xx xxx xx xx

Kişisel verileriniz, talebinizin gerçekleştirilmesi amacıyla 6698 Sayılı Kanun kapsamında işlenmektedir. Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Avantaj Hesaplamak için
Bilgilerinizi Giriniz

Aylık Çalışma Günü
-
+
Çalışan Sayısı
-
+
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)
-
+
Aylık toplam kazancınız:
Yıllık toplam kazancınız:
Kalem Multinet Yemek Kartı
KDV indirimi  
Gelir Vergisi  
Damga Vergisi  
SGK Primi İşçi Payı  
İşsizlik Sigortası  İşçi Payı  
SGK Primi İşveren Payı  
İşsizlik Sigortası İşveren Payı  

İşverene Toplam Maliyet

Aylık  
Yıllık  

Yemek Çeki Vergi Avantajı

2023 Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre günlük yemek bedeli istisnası %10 KDV dahil olarak 121 TL’dir. Şirketler günlük yemek ücretlerinde bu tutarı aşmadıkları sürece vergi avantajından yararlanırlar. Ancak yemek kartı kullanımındaki Gelir Vergisi ve Damga Vergisi harici vergi avantajlarından faydalanmak yemek çeki ve yemek kuponu yöntemlerinde mümkün değildir.

Yemek Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yemek çeki ve kuponları başvurusu, yemek çeki düzenleyen firmalar ile gerçekleştirilmektedir. Bu firmalar, müşterilerin o ay içerisinde kullanılacak yemek çeki talebine göre çekleri hazırlar ve temin eder. Çekler aynı sene içerisinde yemek çeki firmalarının anlaşmalı oldukları kafe ve restoranlarda kullanıma açıktır. 

 

Yemek Çekinin Dezavantajları Nelerdir?

  • Yemek çekleri, çeklerin temin edildiği yıl içerisinde kullanılmak zorundadır. Aksi halde çekler geçerliliğini yitirir ve kalan tutar bir daha kullanılamaz.
  • Yemek çekleri ve kuponları basılı kağıtlardan oluşmaktadır. Bu nedenle yırtılma ve kaybolma gibi olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkündür.
  • Yemek çeki firmaları tarafından tedarik edilen çekler, işverenler tarafından personellerine elden teslim edilmelidir. Bununla birlikte işverenler bu süreci dijital bir şekilde yönetemezler. Bu açıdan yemek çekleri operasyonel anlamda zorluklar meydana getirmektedir.
  • Yemek çekleri üzerinde yazan tutar kadar kullanılmaktadır. O tutardan daha az bir harcama yaptığınızda herhangi bir iade söz konusu olmaz. Bu da personellerin mağduriyetine yol açabilir.
  • Yemek çeklerinin dijital ortamda kullanılmaması sebebi ile harcamalar ve kalan bakiye kontrol edilemez, bu sebeple aylık harcama planlaması yapmak da mümkün değildir.
  • Yemek çekleri, yemek çeki firmalarının anlaşma sağlamış olduğu noktalarda kullanıma açıktır. Bu açıdan yemek kartları daha çeşitli ve sayıca fazla market, kafe ve restoran gibi noktalarda geçmesiyle öne çıkmaktadır.

Yemek Çeki Yerine Yemek Kartı Kullanmanın Avantajları 

  • Operasyonel Kolaylık: Yemek kartı başvurunuz onaylandıktan sonra kartlar tarafınıza teslim edilir. Sonraki aylar için çalışanlarınıza ulaştırılan kartlara sistem üzerinden yükleme yapmanız yeterlidir. Bu sayede teslimat ve faturalandırma gibi yüklerden kurtulmuş olursunuz.
  • Vergi Avantajı: Yemek kartları ile Gelir ve Damga Vergisi dışında SGK işçi primi ve SGK işveren primi gibi ödemeleri yapmanıza da gerek kalmaz, bu şekilde maliyetlerinizi düşürür ve tasarruf edersiniz.
  • Dijital Esneklik: Yemek kartı kullanarak mobil uygulama üzerinden kalan bakiye miktarınızı ve tüm harcamalarınızı görüntüleyebilir, yemek çeklerinde kalan tutarı hesaplama yükünden kurtulabilirsiniz.
  • Kullanım Kolaylığı: Yemek çeklerinin kaybolma, yırtılma gibi ihtimallerine karşı tek kart veya QR ödeme seçenekleri ile yemek ve market ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz.

Yemek Fişi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Yemek fişi sisteminde çalışanlar yemek ihtiyaçlarını gerçekleştirirken kafe ve restoran gibi noktalardan aldıkları fişleri saklayarak ay sonunda işverene teslim ederler ve toplam harcama miktarında ödemeyi nakit olarak alırlar.

Çalışanların yemek ihtiyaçlarını karşılarken yaptıkları ödeme sonrasında aldıkları fişleri toplayarak işverene teslim etmesi gerekir. İşveren tarafından teslim alınan bu fişler her çalışan için ayrı olarak faturalandırılır ve fatura tutarındaki ödeme çalışana nakit olarak yapılır.

Yemek çekleri yemek çeki firmaları tarafından temin edilen, bu firmaların anlaşmalı oldukları kafe ve restoranlarda yemek ihtiyacını karşılamaya yarayan, üzerinde miktarı belirtilen kuponlardır.

Yemek çekleri tedarik sürecinde yemek çeki firmalarına belirttiğiniz tutarda ve adette basılarak tarafınıza iletilmektedir.

Yemek çekleri ile ilgili operasyonel işlemler dijitalleştirilmediğinden anlık olarak ek bakiye yüklemek mümkün olmamaktadır. Anlaştığınız yemek çeki firmasıyla imzalanmış sözleşme doğrultusunda ek olarak yemek çeki talep edebilirsiniz.

Yemek çeki kullanmak isteyen işverenler, yemek çeki firmalarına başvurarak istedikleri adet ve tutarda yemek çekini temin edebilirler.

Yemek çeklerinin tarafınıza ulaştırılan sene içerisinde 31 Aralık’a kadar kullanılması gerekmektedir, çekler bir sonraki seneye devretmezler. Kalan bakiyelerin daha sonra kullanımı mümkün değildir.

Yemek çekleri, yemek çeki firmalarının anlaşmalı olduğu restoran sisteminde olan kafe ve restoran gibi tüm üye iş yerlerinde geçerlidir.

Multinet Logo