notification-announcements

Duyurular

 

sevket-basev

Şevket Başev Kimdir?

Şirket alım, satım ve ortaklıkları alanında Türkiye'nin lider yatırım bankacılarından biri olan Şevket Başev, Fransa’da aldığı finans ve rekabet hukuku eğitiminin ardından İstanbul’da M&A danışmanlığına başlamış ve bugüne değin 34’ü bireysel olmak üzere 120 dolayında birleşme ve devralma işlemine imza atmıştır. Mergermarket Lig Tabloları’na göre Şevket Başev, son 15 yıl içinde Türkiye’nin en fazla işlem tamamlayan yatırım bankacısı ve kurucusu olduğu 3 Seas Capital Partners da en fazla işlem tamamlayan finans kuruluşudur.

Eğitim Hayatı

Şevket Başev, Özel İzmir Amerikan Lisesi’nden 1993 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimini, 1998 yılında Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Ekonomi Finans Bölümü’nde yapmıştır. Lisansüstü eğitimini ise Fransa’da Sorbonne Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Hukuku Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra Galatasaray Üniversitesi Avrupa Birliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.
 

Kariyeri


2003 yılında şirket alım, satım ve ortaklıkları (M&A) alanında  faaliyet gösteren 3 Seas Capital Partners şirketini kurmuştur. 2004 yılında, kariyerinin hemen başlarında, Avrupa'nın en saygın iş ve ekonomi dergileri arasında yer alan Euromoney tarafından Doğu Avrupa'nın en başarılı 15 yatırım bankacısından biri olarak seçilmiştir. Ayrıca önde gelen global finans şirketlerinin oluşturduğu uluslararası bir ortaklık olan  IMAP (International M&A Partnership)'te bir dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO olarak görev yapmıştır. 
•    Rekabet Hukuku,
•    Yatırım Hukuku,
•    Şirket Alım, Satım ve Ortaklıkları,
•    Kontrat Müzakereleri,
•    Kurumsal Finans ve Finansal Yapılandırma
 gibi çok yönlü danışmanlık hizmetleri alanında 20 yıla yakın deneyime sahiptir.

3 Seas Capital Partners

3 Seas Capital Partners şirket alım, satım ve ortaklıkları (M&A) alanında Türkiye’nin lider finans kuruluşudur. Şirket alım, satım ve ortaklıklarında bugüne dek toplam boyutu 7 milyar doları aşan 120 adet işlem gerçekleştiren 3 Seas Capital Partners, 2007 yılından bu yana her yıl Türkiye’deki tüm finans kuruluşları arasında, işlem adedi bazında liderliğini sürdürmüş ve dünyanın en fazla işlem tamamlayan ilk 100 finans kuruluşu arasında yer almayı başarmıştır. 

Şevket Başev, kurucusu olduğu 3 Seas Capital Partners bünyesinde Do-car Filo Kiralama’nın çoğunluk hisselerinin Kuveyt merkezli The International Investor’a, aynı zamanda Türkiye’nin büyük ölçekli ilk internet sektörü işlemlerinden biri olan Mynet’in azınlık hisselerinin New York merkezli yatırım fonu Tiger Global’e satılması, Esas Holding iştiraklerinden Desas Filo Kiralama’nın Do-car tarafından satın alınması, Türkiye’nin en büyük özel limanlarından Kumport’un Fiba Holding ile Turkon Holding ortaklığında satın alınması, Tesla, Aston Martin, Jaguar, Bentley gibi dünya markalarının, iş ortağı Mata Otomotiv’in FarInvest tarafından satın alınması, Sabancı Holding’in en eski şirketlerinden Bossa’nın Akkardan tarafından satın alınması ve Florence Nightingale Hastaneleri’ne Fiba Holding’in ortak olması gibi birçok işlemin tamamlanmasına katkıda bulunmuştur. 

Multinet Up

2010 yılında dünyanın 3 büyük global yemek kartı şirketinden biri olan Fransa merkezli Up Group’un (o dönemdeki adı Chèque Déjeuner); Türkiye’nin en köklü yemek kartı şirketi Multinet’i ve ardından aynı dönemlerde Meksika’da Si Vale’yi, Brezilya’da Planvale’yi satın almasına danışmanlık veren Başev, o dönem 3 Seas Capital Partners’ta CEO iken, kısa bir süre sonra Up Group ile yüzde 50 hisse oranında eşit ortaklık anlaşması imzalamış ve Multinet Up’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 

Yönetimini üstlenmesinin ardından Multinet Up’ı bir yemek kartı şirketinden teknoloji ve start up yatırımları ile lider bir fintech grubuna dönüştürmeyi hedefleyen Başev, bu amaçla birçok yenilikçi uygulamayı hayata sokmuş ve birbirinden önemli satın alma işlemlerine imza atmıştır. Bunların sonucunda bugün Multinet Up, 200 binin üzerinde kuruma ve 2 milyon kart kullanıcısına dokunan ve yaklaşık 5.5 milyar TL konsolide cirosu olan, kapalı devre ödeme sisteminde Türkiye’nin en büyük altyapısını yöneten bir şirket haline gelmiştir. Multinet Up, MultiNet yemek kartı, MultiGift ödüllendirme, yardım, hediye kartı, MultiPetrol akaryakıt gider yönetimi, MultiTravel kurumsal seyahat platformu, MultiAvantaj operasyonel giderlerin yönetimi, yemek kartı sektörünün ilk mobil cüzdan uygulaması MultiPay ve ilk mobil pos uygulması MultiPOS, gibi hizmetleri ile kurum, kullanıcı, üye iş yerlerine birçok avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda B2C servisler ve sanal ödeme dünyası gibi farklı sektörlerde göstermiş olduğu faaliyetleri ve ileri teknolojik altyapısı sayesinde bir ekosistem yöneticisi olarak paydaşlarının birbirleriyle ticaret yapıp karşılıklı değer yaratma rolünü de üstlenmiştir.  

Multinet Up Şevket Başev liderliğinde teknoloji odaklı birçok şirket satın alımı da yaparak Türkiye’nin öncü bir fintech grubu olmuştur. 

iPara

Şevket Başev, Multinet Up Yönetim Kurulu başkanı olarak, 2013’te başta sanal POS olmak üzere link ile ödeme, sosyal medya satışları, online tahsilatlar, web dışı tahsilatlar gibi birçok finansal teknolojiye dayalı hizmeti hayata sokan, Türkiye’nin ilk online ödeme hizmeti sağlayan şirketi  iPara’yı Multinet Up Grup şirketlerine katılmasını sağlamıştır. Online ödeme sistemi iPara, iş ortaklarına sanal pos ve ödeme güvenliği kontrolü sağlarken aynı zamanda dijital cüzdan özelliği ile son kullanıcılara güven, fayda ve kolaylık sumaktadır. E-ticaret alanında sahip olduğu yetkinliklerle her daim pratik çözümler sunan iPara, kullanıcı dostu hizmetleriyle sektörde fark yaratmaktadır. iPara, 2017’de yeni nesil ödeme sistemleri konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’dan lisans almıştır. Şu anda binlerce mağazanın kredi ve banka kartlarını, tek çekim veya 12 aya varan taksit ile ödeme alınmasını sağlamaktadır.

ininal

Şevket Başev, Multinet Up Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2016’da bankalarla çalışmayan, çalışamayan bireyler için Türkiye’nin ilk ön ödemeli kartı ininal’ın Multinet Up Grubu’na katılmasını sağlamıştır. Yeni nesil ödeme platformu ininal, hem bireysel hem kurumsal müşterilere temel finansal hizmetleri sağlamak amacıyla 2012 yılında kurulmuştur. 20 binden fazla noktada ön ödemli kartını ve akıllı telefonlar için ininal Cüzdan uygulamasını tüketicileri ile buluşturmaktadır. 25 milyon bankasız kullanıcı için dijital bankacılık hizmeti sunan ininal, 2017 yılında BDKK tarafından elektronik para konusunda iznini alarak, bireysel, kurumsal ve start-up’lara finansal çözümler sağlamaya başlamıştır. BKM ve BKM Express ile entegre çalışmakta olan, Türkiye’nin en rahat erişilebilir ve kolay kullanılabilir finansal aracı olan ininal, Visa güvencesi sunmaktadır. 

inventiv

Şevket Başev, Multinet Up Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2016 yılında kartlı ve kartsız ödeme yöntemleri, mobil ödeme ve mobil uygulama çözümleri ile siber güvenlik alanlarında yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren inventiv’in Multinet Up Grubu’nun bir iştiraki olarak kurulmasını sağlamıştır. inventiv, özellikle müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına ihtiyaca özel ödeme çözümleri, sadakat sistemleri ve mobil uygulamalar geliştirmiştir. Dijitalde bilgi toplayan, biriktiren ve işleyen kurumlara siber güvenlik hizmeti veren, kendilerinin ya da üye iş yeri ağlarının ödeme süreçlerini yönetmek isteyen firmalara fintech ürünleri hizmeti sunmaktadır. Paydaşlarına değer katan teknoloji çözümleri sunan inventiv’in misyonu, yüksek kalitede hizmet ve müşteri memnuniyeti sağlayan iş modelleri, ürünler ve hizmetler tasarlamaktır.

Özel Hayatı

Yönetim ve dijital pazarlama danışmanlığı alanlarında WSI Digital Marketing Services ve Quattro Business Consulting şirketleriyle Türkiye ve İngiltere’de faaliyet gösteren Hande Ocak ile evli olan Şevket Başev’in biri kız diğeri oğlan ikiz çocukları bulunmaktadır. 

Basından Haberler

https://www.haberler.com/dahasi-var-programinin-bu-haftaki-konugu-8573789-haberi/
https://www.fortuneturkey.com/havada-turk-alman-ortakligi
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/kadak/2016/02/13/fiyatlar-tutturulsaydi-daha-cok-satis-olurdu
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/kadak/2016/06/04/cop-kutusuna-cip-takti-belediyeler-siraya-girdi
https://www.haberler.com/dahasi-var-programinin-bu-haftaki-konugu-8573789-haberi/
https://webrazzi.com/2015/11/30/webrazzi-finansal-servisler15in-programi-ve-tum-konusmacilari-belli-oldu/
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/sektor-liderleri-bu-zirvede-bulustu-40286449
https://webrazzi.com/2016/07/12/multinet-ininal/
https://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/mid-europa-partners-turk-cmcyi-satin-aldi-976719/
https://www.dunya.com/gundem/multinet-upa-turk-ortak-haberi-283408
https://www.patronlardunyasi.com/haber/Dunya-devi-Turkiye%60de-sirket-satin-aldi/174072

Küresel birleşme sektörü bir Türk’e emanet

Gazetevatan’da yayınlanan haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.gazetevatan.com/kuresel-birlesme-sektoru-bir-turk-e-emanet-338284-ekonomi/