notification-announcements

Duyurular

 

Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma ve Zaman Yönetimi

Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma ve Zaman Yönetimi

Multinet Up
İnsan Kaynakları 5 Dakikalık Okuma Süresi

Zaman yönetimi ile zamanın etkili bir şekilde değerlendirilmesi ve doğru zamanın uygun etkinlikler için nasıl kullanılacağının belirlenmesi amaçlanır. Zaman yönetimi daha kısa zamanda daha fazla iş yapabilme becerilerini geliştirerek, stres miktarının azalmasına verimliliğin artmasına yardımcı olur. Zaman yönetimi için farklı uygulama şekillerine ve farklı avantajlara sahip çeşitli yöntemler bulunuyor. Francesco Cirillo tarafından 80’li yılların sonunda geliştirilen pomodoro tekniği ise verimli çalışma ve zaman yönetimi için kullanılan bu yöntemlerden bir tanesidir.

Bir saat dışında başka bir araca gereksinim olmadığı için uygulaması oldukça basit olan pomodoro tekniği ile maksimum odaklanma sağlayarak iş verimliliğinizi ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz. Bu yazımızda, sizler için pomodoro tekniğinin ne olduğunu, nasıl uygulandığını ve avantajlarının neler olduğunu açıkladık.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, öğrenilmesi ve uygulanması oldukça kolay olan bir zaman yönetim yöntemidir. Bu yöntem, çok uzun olmayan çalışma süreleri ve kısa molalarla birlikte odağın hep taze kalmasını sağlar. Artan odak ile daha verimli ve üretken bir çalışma süreci gerçekleştirilebilir. Ayrıca, daha az zihinsel yorgunluk hissedildiği için stres seviyesi de azalır.

Pomodoro tekniği her ne kadar genellikle düzenli olarak üretmek zorunda olan ve yoğun konsantrasyon gerektiren yazılımcılar, tasarımcılar ve benzer mesleklere sahip kişiler tarafından tercih edilse de hemen hemen her iş dalında uyarlanabilen bir yöntemdir. Pomodoro tekniğinin 25 dakikalık çalışma süresinin ardından 5 dakikalık molalardan oluşan her bir periyotu, bir pomodoro olarak kabul edilir. Bu süreçte, bir zamanlayıcının kullanılması önerilir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği için bir saat veya zamanlayıcı dışında bir araca ihtiyaç duyulmaz. Bu noktada, internet üzerindeki belirli zamanlayıcı uygulamalarından veya telefonunuzdan faydalanabilirsiniz. İhtiyaç duyulan araca sahip olduktan sonra pomodoro tekniğini aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz:

 • Bir hedef belirleyin: Öncelikle tamamlamayı planladığınız işi seçin. Bu işi kısa aralıklarla çalışabileceğiniz ve takibini yapabileceğiniz küçük bölümlere ayırarak listeleyin.
 • Çalışma aralığını başlatın: Planladığınız iş bölümünü tamamlamak için zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayarak çalışma aralığınızı başlatın. 25 dakika dolana kadar sizin işten uzaklaşmanıza neden olabilecek etkenleri göz ardı ederek yalnızca işinize odaklanın. Eğer çalışma aralığınız bölünürse, zamanlayıcınızı baştan başlatın.
 • Mola verin: Çalışma aralığınızı tamamladıktan sonra iş bölümünüzün hangi noktasında olursanız olun mutlaka 5 dakikalık bir mola verin. İşten uzaklaşarak zihninizi tazelemek molanızı işiniz dışında belirli aktiviteler ile değerlendirin.
 • Döngüyü sürdürün: 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık mola döngüsünü sürdürün. Tamamladığınız veya tamamlayamadığınız döngüleri listelediğiniz iş bölümleri üzerinde işaretleyin.
 • Uzun mola verin: 25 dakika süren çalışma aralığı ile 5 dakikalık mola bir pomodoro olarak kabul ediliyor. Her 4 pomodoro’dan sonra 15-20 dakikalık daha uzun bir mola verin ve bu uzun molaları da tekrarlayın.
 • Çalışma sürecinizi raporlayın: Tamamlamayı planladığınız iş için zaman yönetiminizi değerlendirmek için iş listelerinizi kontrol edin ve değerlendirin. Başarılı ve başarısız olunan pomodoro döngülerine göre verimliliğinizi ve üretkenliğinizi raporlayın.

Pomodoro Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Pomodoro tekniğini uygulayarak etkili bir zaman yönetimine sahip olabilir ve çalışma hayatınıza pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Pomodoro tekniğinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha net hedefler belirleyerek işlerinizi uygun bir şekilde planlayabilir ve zamanı daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Kısa çalışma aralıkları ve molalar ile bölümleri önleyerek hedeflerinize daha kolay odaklanmayı sağlayabilir ve böylece daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Çalışma aralıkları için belirlediğiniz hedefleri tamamlamanız üretkenliğinizin ve motivasyonunuzun artmasını sağlar.
 • Zamanın etkin yönetimi ve iş planlaması sayesinde organizasyon yetkinliğiniz artar ve stres seviyeniz azalır.
 • Düzenli ve kısa çalışma aralıkları sayesinde yoğun çalışma süreci ile ortaya çıkan fiziksel ve mental olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?
Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları
2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]
Babalık İzni 2024
Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

“Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardımlar”, ayni yardım olarak adlandırılır.

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı çerçevesinde öğrendiği teorik bilgileri uygulamaya dökerek deneyim kazanmasını amaçlayan staj çalışmaları karşılığında 33

Babalık İzni 2024

Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]

Çalışanların ve işverenlerin haklarını düzenleyen kanunlar, bazı özel zamanlara yönelik detaylar içerir. Personellerin ebeveynliğe adım attığı ilk günlerde görevine bir süreliğine ara vermesini sağlayan babalık izni de bu haklar arasındadır.