2022 Yılı Günlük Yemek Bedeli Açıklandı: KDV Dahil 55,08 TL!

2022 yılı günlük yemek ücreti KDV dahil 55,08 TL olarak belirlenmiştir.

07.07.2022 tarihli 31890 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu'ndaki değişiklik kapsamında, 2022 yılı için gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek bedeli 55,08 TL (51 TL+KDV %8) belirlenmiştir..

Detaylı Bilgi Al

Yemek Bedeli İstisnası Nedir? Nasıl Vergi Avantajı Sağlanır?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre şirketler, çalışan yemek yardımlarını, nakit yerine “yemek kartı” ile sağlamaları durumunda;

  • SGK İşveren Hissesi,
  • SGK İşçi Primi,
  • Gelir Vergisi,
  • Damga Vergisi

gibi masraflardan muaf olurlar. Böylece ödemelerinizde %100 vergi avantajı sağlamış olursunuz.

Çalışana verilecek yemek parasının yemek kartı ile sağlanması durumunda işletmeler yukarıdaki vergi çeşitlerinden (SGK İşveren Hissesi, Gelir Vergisi …) muaf olurlar. Böylece nakite göre %100 vergi avantajı sağlarsınız.

Avantaj Hesaplamak için
Bilgilerinizi Giriniz

Aylık Çalışma Günü
-
+
Çalışan Sayısı
-
+
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)
-
+
Aylık toplam kazancınız:
Yıllık toplam kazancınız:
Detaylar
Nakit
Multinet
Yemek Kartı

KDVindirimi
GelirVergisi
DamgaVergisi
SGK Primiİşçi Payı
İşsizlik Sigortası İşçi Payı
SGK Primiİşveren Payı
İşsizlik Sigortasıİşveren Payı

İşverene Toplam Maliyet
Aylık
Yıllık

MultiNet Yemek Kartı Geçen Yerler

Günlük Yemek Ücreti Rehberi

Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yemek Çeki - Yemek Fişinin Günümüzdeki Yeri

İş Yeri Mutfağında Görülmeyen Maliyetler

2021 Günlük Yemek Ücreti Ne Kadar?

İşverenin personeline vereceği günlük yemek istisnası ücreti her yıl, sene sonunda, Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca bir sonraki yılın bedeli olarak belirlenir ve Resmi Gazete’de yayımlanır. 2021 yemek bedeli istisnası da 29.12.2020 tarihli ve 31349 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 313 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca, 2021 yılı için gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek bedeli tutarı asgari olarak 27 TL (25 TL + KDV%8) olarak belirlenmiştir.
 

İşveren, personele ödediği yemek istisnasından yalnızca o yılın Resmi Gazete’de yayımlanan miktarı kadarıyla gelir vergisinden muaf olurlar. Yani 2021 yemek ücreti 27 TLiken işverenin günlük 35 lira vermesi durumunda işletme yine sadece günlük 27 TL olarak gelir vergisinden muaf olur. Fazladan verdiği miktar kadarı yine vergiye dahil olacaktır

 

Örneğin; 2021 yemek ücreti asgari olarak 27 TL belirlenmişken çalışan, personeline 35 TL veriyor ise bu durumda yine 27 TL kadarı gelir vergisinden muaf olur, fazladan verdiği 8 lira (35-27 = 8 TL) için yine vergiye tabidir.

2022 Yemek Bedeli Ne Kadar Olacak?

Her yıl, bir sonraki sene vergiden muaf tutulacak günlük yemek bedeli yıl sonuna doğru devlet tarafından belirlenir ve Resmî Gazete’de yayınlandıktan sonra kesinleşir. 2022 yılı için günlük yemek ücreti 55,08 TL olarak belirlenmiştir. 2022 yılının ilk iş günü itibari ile işveren, personelinin yemek ücretini fiilen çalıştığı gün üzerinden aylık olarak hesaplayıp nakit, yemek kartı, yemek fişi ya da yemekhane hizmeti şeklinde verebilir.

Yıllara göre günlük yemek ücretinin değişimine bakarsak;

DÖNEMLERGÜNLÜK TUTAR
2021 Yemek İstisnası Tutarı25,00 TL (KDV dahil 27 TL)
2020 Yemek İstisnası Tutarı23,00 TL (KDV dahil 24,84 TL)
2019 Yemek İstisnası Tutarı19,00 TL (KDV dahil 20,52 TL)
2018 Yemek İstisnası Tutarı 16,00 TL (KDV dahil 17,28 TL)
2017 Yemek İstisnası Tutarı14,00 TL (KDV dahil 15,12 TL)
2016 Yemek İstisnası Tutarı13,70 TL (KDV dahil 14,80 TL)
2015 Yemek İstisnası Tutarı13,00 TL
2014 Yemek İstisnası Tutarı12,00 TL
2012 Yemek İstisnası Tutarı11,70 TL
2011 Yemek İstisnası Tutarı10,70 TL
2010 Yemek İstisnası Tutarı10,00 TL
2009 Yemek İstisnası Tutarı10,00 TL
2008 Yemek İstisnası Tutarı9,00 YTL
 

Önceki dönemlere bakıldığında her yıl olduğu gibi 2022 yemek bedeli de enflasyon oranına yakın bir artış gösterip daha sonra üzerine %8’lik KDV oranı eklenerek belirlenmiştir.

Çalışanlarına Yemek Yardımı Yapan Firmaların En Sık Sorduğu Sorular

İş kanunu kapsam işverenin yasal olarak alması gereken tedbirler, zorunluluklar ve merak edilen tüm soruları sizin için cevapladık.

Günlük Yemek Parası Nasıl Hesaplanır?

Nakdi olarak verilen yemek parasına göre yemek kartının sağladığı avantajlı hesabı için aşağıdaki hesaplama kullanılır. Detaylı bilgi almak için yemek ücreti hesabı içeriğimize bakabilirsiniz.
 

- Aylık çalışma günü: 22 iş günü

- Çalışan sayısı: x

- Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil): 55,08 TL

- Devletin Belirlediği KDV Oranı: %8

- 1 çalışana verilmesi gereken aylık yemek bedeli= Aylık çalışma günü * çalışan sayısı * günlük yemek ücreti

- Brütleştirme Katsayısı (BK)= ( (1 - İşsizlik Sigortası - SGK Primi İşçi Payı) * (1-Gelir Vergisi) ) - Damga Vergisi

- KDV İndirimi %8olduğunda= (Yemek Bedeli - (Yemek Bedeli / 1.08)* Çalışan Sayısı* Aylık Çalışma Günü

- Damga Vergisi (%0.759)= (Aylık Yemek Bedeli / BK) * Damga Vergisi Oranı

- SGK Primi İşçi Payı (%14) = (Aylık Yemek Bedeli / BK) * SGK Primi İşçi Payı

- İşsizlik Sigortası İşçi Payı (%1)= (Aylık Yemek Bedeli / BK) * İşsizlik Sigortası İşçi Payı

- SGK Primi İşveren Payı (%20.5)= (Aylık Yemek Bedeli / BK) * SGK Primi İşveren Payı

- İşsizlik Sigortası İşveren Payı (%2)= (Aylık Yemek Bedeli / BK) * İşsizlik Sigortası İşveren Payı

- Gelir Vergisi (%20)= ( (Aylık Yemek Bedeli / BK) -SGK Primi İşçi Payı - İşsizlik Sigortası İşçi Payı) * Gelir Vergisi

 

İşverene Toplam Maliyeti= Aylık Yemek Bedeli +Gelir Vergisi + Damga Vergisi + SGK Primi İşçi Payı + İşsizlik Sigortası İşçi Payı + SGK Primi İşveren Payı + İşsizlik Sigortası İşveren Payı

Eğer işletmenizde yemek kartı tercih edecek olursanız Gelir Vergisi, SGK Primi İşçi Payı, SGK Primi İşveren Payı ve Damga vergisinden muaf olursunuz.

Yemek kartı aldığınızdaki işverene maliyet= Aylık Yemek Bedeli - KDV İndirimi

 

Günlük Yemek Parası Bedeli Ne Kadar?

Vergi avantajından faydalanabilecek günlük yemek ücreti her yıl devlet tarafından Resmi Gazete’de yayınlanarak duyrulur. 07.07.2022 tarihli 31890 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 193 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca, 2022 yılı için gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek bedeli 55,08 TL (51 TL+KDV %8) belirlenmiştir.

 

İşveren, Personele Yemek Parası Vermek Zorunda Mı?

İş hayatında çalışan ve işverenin sorumlulukları, yükümlülükleri ve hakları “4857 Sayılı İş Kanunu” ile güvence altına alınmıştır. Bu kanun kapsamında işveren çalışanına yemek parası vermek zorunda değildir. Ancak işletme ve çalışan arasında yapılan iş sözleşmesinde personelin yemek ücreti alacağı yer alıyorsa bu hakkı sağlamak zorundadır. Birçok şirkette yemek ücretinin veriliyor olması işletmelerin bu hususta kendi inisiyatifini çalışanın yararına kullanmalarından kaynaklanır.

 

İşveren Personeline Yemek Parası Vermek Zorunda Değilse Neden Bu Yan Hakkı Çalışanına Verir?

Çünkü personele yemek ücreti vermek işverene pek çok açıdan fayda sağlar. Yemek ücreti ödemenin işverene faydaları konusundan bahsedecek olursak:

- Çalışanların kendini değerli hissetmesine neden olur ve memnuniyeti artırır.

- İşyerindeki yemek yeme ihtiyacını, aylık giderlerine ekstra masraf olmadan yemek ücreti ile ödeyen personelin motivasyonu artar.

- Artan motivasyon ise doğrudan performansa yansır. Diğer yan haklar gibi yemek ücreti de çalışan için o işletmeyi tercih etme sebebi olabilir.

- Gelir Vergisi Kanunu’na göre yemek hizmeti veren İşletmeler, çalışanına vereceği günlük yemek istisnası bedeli kadar gelir vergisinden muaf olur.

Yemek istisnası bedeli ödemenin bütün bu avantajları işvereni, personeline yemek hizmeti sunmak yönünde teşvik ediyor.

 

Yemek Ücretini Nakit Yerine Yemek Kartı ile Ödemek Neden Daha Avantajlı

İşletmelerin eleman alırken gösterdiği hassasiyeti, çalışanlar da iş ararken göstermektedir. “İyi bir iş” arayışında çalışılacak pozisyon, maaş ya da ulaşım kolaylığı gibi işletmenin çalışanlara sunduğu yan haklar da önemli bir kriterdir. Yemek ücreti de çalışan memnuniyetini artıran yan haklardan biridir. İşveren bu hakkı vermekte zorunlu değildir, bu hususta kendi inisiyatifini kullanır. Günlük yemek ücreti doğru yöntemle verildiğine işletmenin kar sağlayacağı bir avantaja dönüşebilir. Tıpkı çalışanın iş sözleşmesi ile hak ettiği yemek ücretinin nakit yerine yemek kartı ile verilmesi gibi… Firmaların çalışanları için ödemekte olduğu yemek ücretini belli bir sistem üzerinden karta yükleyerek verdiği yönteme yemek kartı denir. Yemek kartı için profesyonel bir firma ile anlaştığınız zaman hem işletmenize hem de çalışanlarınıza pek çok avantajı olacaktır.

- İçerisinde bulunduğunuz yıl için belirlenen yemek bedeli tutarını karta nakit olarak yüklediğinizde yine tüm vergilerden muaf olursunuz.

- Şirket içerisine yemekhane yaptırmak için ekstradan yatırım yapmak zorunda kalmazsınız. Böylece hem alandan hem de maliyetten tasarruf sağlarsınız.

Yemekhanenin temizliği ve yemek servisi için fazladan personel almak zorunda kalmazsınız.

- Yemekhane açmak zorunda olmadığınız için pandemi döneminde kalabalık gruplar halinde kapalı bir ortamda yemek yeme durumunda kalmaz, şirketin temas ve hijyen kaygılarını azaltmış olursunuz.

- Personelin yemek kartındaki bakiyeyi markette evin ihtiyaçlarını almak, iş yerine sipariş verdiği yemeğin ücretini ödemek ya da dışarıda bir restoranda yediği yemeğin ödemesini yapmak gibi pek çok farklı şekilde kullanabilmeleri, yani seçme şansının olması, motivasyonlarını artırır.

- Yemek kartı için kurumsal bir şirketle çalıştığınızda şirket hem işverene hem de çalışanlara farklı kampanyalar sunar, böylece fazladan pek çok avantaj sağlamış olursunuz: Belli noktalarda alışveriş yapınca hediye bakiye kazanma, anlaşmalı noktalarda yemek yediğinizde ayda belli sayıda hediye yemek kazanma bu avantajlardan sadece birkaçı…

 
 

Uzaktan Çalışan Personele Yemek Ücreti Verilir mi?

Bazı kuruluşlar için işin gerektirdiği rutin bir durum olan uzaktan çalışma, pandemi ile birlikte birçok işletme için yeni bir deneyim oldu. Bu yeni çalışma şekli ile birlikte uzaktan çalışan personele yemek ücreti verilip verilmeyeceği de merak konusu oldu. Uzaktan çalışan personel, “fiilen” çalışmaya devam etmekte olup bu kapsamda işverene karşı bütün iş sorumluluğunu çalışma saatleri içerisinde yerine getirmektedir. Bu nedenle uzaktan / evden çalışan personele, evde çalışma olanakları sağlanmalı, çalışma hak ve menfaatleri aynen korunmalı ve personelin tüm ücret ve yemek gibi yan haklarının verilmesine aynen devam edilmelidir.

Yürürlükteki İşveren Uygulama Tebliği ile 186 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’ nde de uzaktan çalışma esnasında prime tabi olmayan tutarın hesaplanmasında, “fiilen çalışılan gün sayısı” nın dikkate alınması gerektiği özellikle vurgulanmıştır. Bu nedenle, uzaktan çalışan personel, fiilen çalışmaya devam ettiğinden, kendisine nakit ya da yemek kartı aracılığıyla tanınan yan hakkının da eksiksiz devam etmesi gerekmektedir.

 

1 Çalışanım Var Yine de Yemek Kartı Alabilir miyim?

İster 1 Iister 1000 çalışanınız olsun MultiNet yemek kartı alabilirsiniz.

 

Yemek Kartı İle Yılda Ne Kadar Tasarruf Ederim?

Çalışana verilecek yemek parasının yemek kartı ile sağlanması durumunda işletmeler aşağıdaki vergi çeşitlerinden muaf olur.

- Damga Vergisi (%0.759)

- SGK Primi İşçi Payı (%14)

- İşsizlik Sigortası İşçi Payı (%1)

- SGK Primi İşveren Payı (%20.5)

- İşsizlik Sigortası İşveren Payı (%2)

- Gelir Vergisi (%20)

Bu şekilde yemek kartı ile yılda yaklaşık 15.000 TL'ye varan tasarruf sağlarsınız.

Page CSS

/*2022 Gunluk Yemek Bedeli*/

.bullet li{font-size:17px}

.font .az-text{font-size:17px}

 .yemek-liste tr td {padding:10px !important;font-size:17px !important}

#gbhhl3fl81 h3{font-size:24px;color:#1B1D40;line-height:29.26px;font-weight:500 !important}

#gb2dlyxg2r .az-text, #gb2dlyxg2r .az-text p{font-size:16px !important;line-height:25px !important;font-weight:400 !important;}

#gbhhl3fl81 p,#gbri791amy ul,#gbairxfjc7 p,#gbn2ljpwnr ul,#gbhjn4mbmz p,#gb6sq57c4b p,.text p,.liste,.text2 p,#gbcjf32isu p,#gb82b2tshe p{font-size:17px;color:#1B1D40;line-height:28px;font-weight:400 !important}

#gblguskb93{background-color:transparent !important}

h2.panel-title { position: relative}

h2{margin-bottom:40px}

#gb9lspnabb h2{font-size:31px !important;line-height:41.45px !important;color: #464646 !important;margin-bottom:30px}

#gbgahbqebr{margin-top:20px !important}

#gbkr8yalex.#gbhbi6coxc{background-color: #f7f7f9 !important;}

#gbum65o72l{margin-top:50px;margin-bottom:10px}

#gblgi8jzkj{background: #F7F7F9 !important}

#gbum65o72l ul,p{font-size:17px;color:#1B1D40;line-height:20.72px;font-weight:400 !important}

#gbhbi6coxc h2{text-align:center;margin-top:50px;color: #464646 !important;font-size:31px !important}

#gbxj6vzwdw,#gbs260un7s,#gba6rnbdu6,#gb76w78ojm,#gblgi8jzkj,#gb6sq57c4b{margin-top:50px;margin-bottom:50px}

#gbkr8yalex{background:transparent !important}

#gbum65o72l h3,#gbs260un7s h2,#gbm926ccdv h2,#gbhjn4mbmz h2,.title{font-size: 31px !important; line-height: 38px; color: #464646 !important;text-align:center;font-weight: 700 !important;}

#gbaf7k5nqe h2,#gbuzfm23zs h2,#gbkr8yalex h2,#gb82b2tshe h2{color: #464646!important;font-size:31px !important;text-align:center}

#gbwkg7cjzz{margin:0}

#gbhjn4mbmz{margin:50px 0}

#gbccgfy6q1,#gbkbuxmfeq,#gbxvehkcm9,#gbkr8yalex{background:#F7F7F9}

#gb9cdgeb2i{margin:50px 0}

.tumkat{background: linear-gradient(45deg,#FF9885, #3E5A85);padding:15px;border-radius:5px}

#gbr9x7g68g,#gbr9x7g68g{margin-top:30px}

.kat{background:white;padding:15px;border-radius:5px}

#gbjpxhyfb1{margin-bottom:50px !important}

.yesil{color:#53B68C;font-weight:700}

#gbv7pfdnld ul,#gbk5ji6m7x ul{margin-left:18px}

#gb9pdlm73f,#gbeb1ulven,#gb1lwt8a2g,#gb3aqj5isf,#gbaxfbwhy7,#gb2iupm194{margin-bottom:60px}

.col-sm-2{width:20% !important}

@media(max-width:767px){

.yemek-tablo{width:300px !important}

.col-sm-2{width:50% !important; float: left; margin-bottom: 15px;}

.nav-tabs li a{height:50px !important;font-size:11px !important ; padding 10px !important}

}

@media(max-width:767px){.resim{text-align:center !important};}

#gbydwbcbvr,#gb4eicmdmr,#gbymgs1a3w,#gb0iq0u4iv,#gbhzzv9k6r,#gbgtgfl801,#gb6kai4dww,#gb7wid1a1u,#gbp5v3mo6j,#gb35c1z38i{text-align: center;padding:13px 22px;border:1px solid;background: white;border-radius:5px;}

#gbxhkj8s96 img.az-image-content {width: auto!important; height:62px!important;object-fit: contain !important}

.border{border:0.5px solid #949494;margin-bottom:30px}

#gblgs6dtvs,#gb6sq57c4b{padding:50px} #gblgs6dtvs p{line-height:35px}

#gbn2ljpwnr{margin-top: 30px;margin-bottom:50px}

.detay{text-align:center} 

#gbyiwq0jvy,#gb1l0hynkn,#gbyi3t1fb6,#gbf9iwlax5{background:white;border-radius:5px;padding:15px;height:150px}

#gbvmlgf1h4,.title,#gbkr8yalex{margin-top:50px}

#gbyiwq0jvy h4,#gb1l0hynkn h4,.text2{margin-bottom:35px}

.text,text2{line-height: 30px }

.text2{margin-top:25px}

.title{margin-bottom:17px}

.liste,.liste2{list-style:none;line-height: 42px;}

a{color: #15143a;}

.tab-content .az-image{text-align:center;padding:40px 40px;border:1px solid; background:white;border-radius:5px;margin-bottom:30px}

.tab-content img{width:auto !important;height:62px !important;object-fit:contain !important}

.nav-tabs li{width:33%;text-align:center}

.nav-tabs .active{background: linear-gradient(45deg,#FF9885, #3E5A85) !important;padding:0 !important;border-radius:5px}

.nav-tabs{margin-bottom:30px}

.nav-tabs .active a {color: #fff !important; cursor: default; background-color: transparent !important; border:transparent !important; border-bottom-color: transparent;}

#gbvv6ujp3j{margin-bottom:50px}

#gbya8ak9h9{margin-bottom:60px !important;margin-top:30px}

Yukarı Çık