notification-announcements

Duyurular

 

Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Multinet Up
Vergi & Muhasebe 5 Dakikalık Okuma Süresi

Dijital ortamda oluşturulan ve imzalanması gereken belgelerin çıktısının alınması, imzalanması, taratılması ve geri iletilmesi süreci hem zaman hem de maliyet açısından zorlayıcı olabiliyor. Günümüzde bu süreç ıslak imza yerine kullanılabilen mobil imza teknolojisi sayesinde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu yazımızda sizin için “Mobil imza nedir?” ve “Mobil imza nasıl alınır?” sorularını cevapladık.

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza kısaca dijital ortamlarda hazırlanan doküman ve belgelerin imzalanması için kullanılan yeni nesil bir hizmettir. Bu hizmeti sağlayan bir GSM operatörü ve mobil telefon sayesinde, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuatlara uygun olarak mobil imza oluşturulup kullanılabiliyor. 

Mobil imza hizmetinden faydalanabilmek için ise bu özelliğe sahip bir SIM kart alınması gerekiyor. Mobil imza özelliğine sahip SIM kartlar için ödenen hizmet bedeli ise operatörlere göre farklılık gösteriyor. 

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza alabilmek için öncelikle bu sistemle uyumlu bir GSM hattına sahip olunmalı. Mobil imza hizmetini sunan çeşitli GSM operatörleri bulunuyor. Bu operatörlerden dilediğinize giderek nüfus cüzdanınız ile mobil imza başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer kullandığınız SIM kart mobil imza uyumlu değilse yeni bir kartın alınması gerekiyor. 

GSM operatörünün sunduğu mobil imza servis paket seçimi yapıldıktan sonra adınıza oluşturulmuş bir mobil imza atanıyor. Mobil imza ile ıslak imzanın hukuki geçerliliğinin aynı olması sebebiyle GSM operatörleri, nüfus cüzdanı olmadan genellikle başvuru kabul etmiyor. Ayrıca söz konusu işlemin internet üzerinden yapılması mümkün değil. 

Mobil İmza Nasıl Çalışıyor?

Mobil imzanın çalışma prensibi faydalanılan GSM operatörü ve uygulamaya göre farklılık gösterse de ilk olarak mobil imza kullanacağınız uygulamayı açıyorsunuz. Ardından, bilgilerinizi doldurarak imzala butonuna tıklıyorsunuz. Bu işlemin sonrasında hem uygulama hem de mobil cihazınız üzerinden size bir kod iletiliyor. Bu iki kodun birbiri ile aynı olması durumunda işlemi onaylıyorsunuz ve mobil imza şifrenizi yazarak işlemi sonlandırıyorsunuz.

Mobil İmza Hizmeti Veren GSM Operatörleri

Türkiye’de mobil imza hizmeti veren GSM operatörleri arasında Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell bulunuyor. Her operatör farklı özellikler taşıyan çeşitli mobil imza servis paketleri sunabiliyor. 

Türk Telekom Mobil İmza Hizmeti

Türk Telekom tarafından sunulan mobil imza servisinin ücretlendirmesi zaman içerisinde değişiklik gösterebiliyor. Bu servisten yalnızca Türk Telekom mobil faturalı aboneler faydalanabiliyor. Türk Telekom bireysel mobil imza servisine başvurmak için nüfus cüzdanı ile birlikte mobil imza vermeye yetkili bir Türk Telekom mağazasına gitmeniz yeterli.

Vodafone Mobil İmza Hizmeti

Vodafone tarafından sunulan mobil imza servisinin ücretlendirmesi zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Vodafone mobil imza servisinden hem bireysel hem de kurumsal faturalı hat sahipleri yararlanabiliyor. Bu servisten yararlanmak isteyen kişiler, yetkili Vodafone mağazalarına şahsen giderek mobil imza başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Turkcell Mobil İmza Hizmeti

Turkcell tarafından sunulan mobil imza servis paketlerinin ücretlendirmesi zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Çünkü Turkcell çeşitli paketler altında mobil imza hizmeti sunuyor. Turkcell yetkili bayileri aracılığı ile kolayca başvuru yapılabiliyor. 

Mobil İmza Islak İmza Yerine Geçer Mi?

Mobil imza hizmeti, sahip olduğunuz SIM kart ve belirlediğiniz şifre ile elektronik ortamda imza atmanızı sağlayan bir servistir. Islak imza yerine geçen mobil imza sayesinde ıslak imza gerektiren işlemleri kurumlara gitmeden ve vakit kaybetmeden tek bir şifre sayesinde kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil İmza Nerelerde Kullanılır?

GSM operatörü fark etmeksizin mobil imza servisini kullanabileceğiniz uygulama ve alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • E-Devlet uygulamaları
  • Bakanlık uygulamaları
  • İnternet Bankacılığı işlemleri
  • E-ticaret uygulamaları
  • Bilişim faaliyetleri
  • Finans işlemleri
  • Kamu kurumları

Kimler Mobil İmza Kullanmalı?

Mobil imza, servis başvurusu esnasında talep edilen temel gereklilikleri karşılayan herkes tarafından kullanılabilir. Bu servisten özellikle resmi kurumlar ile sık sık görüşmeler yapan, dijital evrak ve dokümanlar üzerinde işlem yapan kişilerin yararlanması önerilebilir. Bunlara ek olarak bankacılık, e-ticaret, kamu ve finans gibi alanlarda yoğun işlem yapan kişiler de zamandan tasarruf etmek için mobil imza hizmetinden faydalanabilir. 

Mobil imza kavramını, nereden alınacağını ve nasıl kullanılacağını sizler için yukarıda açıkladık. İş süreçlerinizde benzer şekilde size hem mali hem de operasyonel açıdan katkı sağlayacak pratik bilgilere Multinet Up Blog üzerinden ulaşabilir, pek çok avantajı beraberinde getiren Multinet Up çözümlerini keşfedebilirsiniz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Gider Pusulası Nedir?
Gider Pusulası Nedir? Nasıl Düzenlenir?
Stopaj Hesaplama
Stopaj Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? [2024 İçin Güncellendi]
kdv iadesi nedir
KDV İadesi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Liderlik Becerisi

Başarılı Yönetimin Anahtarı: Liderlik Becerisi

Bir organizasyonun başarılı olmasında liderin payı yadsınamaz. Önder ve şef gibi anlamlara gelen lider, özetle yönetimden sorumlu olan kişidir. Ancak iş hayatında liderlik, bu tanımdan daha fazlasını ifade eder.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili İletişim Becerileri İş Hayatında Neden Önemlidir?

Çalışanların hem kendi aralarında hem de yöneticileriyle düzenli etkileşim kurması bir hayli önemlidir. Zira iş hayatında etkili iletişim, pek çok başarının kapısını aralar. Örneğin anlaşmazlıkları ortadan kaldırır ve sorunların daha fazla büyümeden çözülmesine yardımcı olur.

İş Performansı Nasıl Değerlendirilir?

İş Performansını Nasıl Değerlendirilir?

İşletmeler için çalışan performansının önemli bir yeri vardır. İş kalitesini korumak ve gelişimi teşvik etmek gibi hedefler için personellerin durumunun düzenli aralıklarla incelenmesi gerekir. Performans değerlendirme aşamalarıyla çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz.