notification-announcements

Duyurular

 

Yemek Kartı Vergi Avantajı

Gelir Vergisi Kanunu'na göre şirketler, çalışan yemek yardımlarını "yemek kartı" ile sağlamaları durumunda;

 • SGK İşveren Hissesi,
 • SGK İşçi Primi,
 • Gelir Vergisi,
 • Damga Vergisi

gibi masraflardan muaf olurlar.

Böylece ödemelerinizde %100'e varan vergi avantajı sağlamış olursunuz.

Vergi avantajından yararlanmak için detaylı bilgi alın!

05xx xxx xx xx

Kişisel verileriniz, talebinizin gerçekleştirilmesi amacıyla 6698 Sayılı Kanun kapsamında işlenmektedir. Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Avantaj Hesaplamak için
Bilgilerinizi Giriniz

Aylık Çalışma Günü
-
+
Çalışan Sayısı
-
+
Günlük Yemek Bedeli (KDV Dahil)
-
+
Aylık toplam kazancınız:
Yıllık toplam kazancınız:
Detaylar
 
Multinet
Yemek Kartı

KDVindirimi
 
GelirVergisi
 
DamgaVergisi
 
SGK Primiİşçi Payı
 
İşsizlik Sigortası İşçi Payı
 
SGK Primiİşveren Payı
 
İşsizlik Sigortasıİşveren Payı
 

İşverene Toplam Maliyet
Aylık
 
Yıllık
 

Çalışan Yemek Giderlerini Yemek Kartı ile Sağladığınızda Aylık ve Yıllık Vergi 

Avantajınızın Nasıl Hesaplandığını Biliyor Musunuz?

2023 günlük yemek bedeli istisnası 121 TL'ydi (110 TL + %10 KDV). Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklikle 2024 günlük istisnai yemek bedeli 187 TL (170 TL + %10 KDV) olarak belirlenmiştir.

Açıklanan yeni günlük yemek ücreti sonrasında MultiNet yemek kartı ile yılda 10 çalışan için 73.000 TL'den fazla tasarruf elde edebilirsiniz.

Bu konuda “İşletme Giderleri” yazımızda yemek bedelinde yemek kartı ile vergi avantajını nasıl sağlayabileceğinizi belirttik.

35.000'i aşkın akıllı firma; sağlamış olduğu operasyonel kolaylık, yemek fişi veya fatura toplama gibi süreçleri ortadan kaldırarak iş yükünü azaltma, çalışan motivasyonuna ve verimliliğe olumlu etki, muhasebe yönünden basitlik ve daha birçok avantajdan dolayı MultiNet yemek kartı kullanmayı tercih ediyor. Siz de onlara katılın, yemek maliyetiniz için tasarruf elde edin!

 

Neden MultiNet Yemek Kartı Kullanmalısınız?

İşletmeler açısından MultiNet yemek kartının sağladığı avantajlar:

 • Vergi avantajı sağlar: Yukarıda da belirttiğimiz üzere, 2024 boyunca 187,00 Türk Lirası’na kadar olan yemek bedeli ödemeleri SGK işveren hissesi, SGK işçi primi, gelir vergisi ve damga vergisi’nden muaf tutulmaktadır. Bu tutarda prime esas kazanç ile belirlenen sınırlamaların da dikkate alınması gerekir. 
 • Operasyonel iş yükünü azaltır: MultiNet yemek kartı kullanımı, işletmeniz üzerinde oluşan (yemekhane kurulumu, işletmesi, satın alma ve hijyen kontrolü gibi) birçok iş yükünü ve sorumluluğu ortadan kaldırır.
 • Muhasebeleştirme kolaylığı sağlar: Her yemek için ayrı fatura toplamak ve bu faturaları teker teker muhasebeleştirmek yerine, tek fatura ile aylık yemek ödemelerinin tamamını muhasebeleştirebilirsiniz.
 • Tek noktadan, her noktadan kontrol sağlar: Multinet Up tarafından müşterilerinin kullanımına sunulan online yönetim paneli sayesinde yemek harcamalarını kontrol edilebilir; çalışan bakiyelerini farklılaştırıp lokasyon bağımsız olarak yönetebilmeleri sağlanabilir. 
 • Farklı tutarlarda bedel belirleme imkanı sağlar: Her çalışan için ayrı ayrı ya da tamamı için tek bir günlük yemek tutarı belirleyebilirsiniz.
 • Çalışan verimliliğini artırıcı etki yaratır: Çalışanların hangi yemeği yiyeceklerine sizin karar vermeniz yerine kendilerinin karar veriyor olması ve öğle aralarında iş arkadaşları ile iş yerinden çıkıp hava almaları, işin yarattığı stresi azaltır ve çalışanlara rahatlamasına olanak sağlar. Özellikle pandemi ile evde çalışan sayısındaki artış da düşünüldüğünde yemek kartlarını fiziksel lokantalarda kullanmak yerine online paket servis ve marketlerde kullanabilirler. Bu durum ise, motivasyonlarının ve dolayısı ile verimliliklerinin artmasına imkan tanır.

Çalışanlar açısından MultiNet yemek kartının sağladığı avantajlar:

 • Yemek seçme özgürlüğü tanır: MultiNet yemek kartı, Türkiye genelinde 35.000'den fazla noktada geçerlidir. Yemek konusunda sağladığı çeşitlilik sayesinde, yemek kartı kullanıcılarının tercih ettikleri yemeklere ulaşmasını kolaylaştırır.
 • Mobil uygulama ile her an desteğe ulaşabilir: Multinet Up tarafından geliştirilen MultiPay uygulaması, kart sahibinin ihtiyacı olan bilgilere ulaşmasını sağlar. Uygulamayı kullanan bir kişi, MultiNet yemek kartı ile yaptığı harcamaları, kartında kalan bakiyeyi ve kendisine en yakın konumdaki anlaşmalı iş yerlerini rahatlıkla görebilir.
 • Harcadıkça kazandırır: Multinet Up’ın kart kullanıcılarına sağladığı bir diğer avantaj, Türkiye genelindeki 5.000 üye iş yerinde geçerli “TatlıPara" uygulamasıdır. Kart kullanıcılarının yaptıkları harcamaların %50’sine varan oranlarla bakiyelerini geri kazanmalarını sağlayan TatlıPara, MultiNet bakiyesi ile eşdeğerdir.Yani 1 TatlıPara = 1 TL’dir. Üstelik kazanılan bu TatlıPara’lar, bakiyeye geri yansırken, Türkiye genelindeki 35.000 üye işyerinde de harcanabilmektedir.