Covid-19'a Karşı Çalışan Sağlığını Korumak için Alabileceğiniz Önlemler

Multinet Up Editör

Yazar:

Multinet Up

Editör

29.06.2020
3 Dakika Okuma Süresi

2019 yılının aralık ayından itibaren Çin’den başlayarak tüm dünyaya yayılan ve mart ayından beri Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid-19 (Corona Virüsü) salgını nedeniyle, tüm işletmeler çeşitli önlemler alarak çalışanlarının sağlığını korumaya çalışıyor. Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde uyumun sağlanabilmesi için bir broşür yayımlayarak, iş yerlerinde Covid-19’a karşı alınacak tedbirleri sıraladı. MultiNet Up olarak, bu yazımızda bakanlık tarafından belirlenen tedbirleri ve bu tedbirlerin dışında kalan ama virüsün bulaşma riskini azaltabilecek bazı kuralları ele aldık.

 1. İş yerlerinin kapalı alanlarının düzenli olarak havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Eğer merkezi havalandırma sistemi kullanılıyorsa, bu sistemin temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmesi; aksi halde kullanılmaması gerekmektedir.
 2. Çalışanların toplu taşıma araçlarını kullanmalarına mümkün olduğunca engel olunmalı; eğer ulaşım personel servisleri aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa, yan yana oturma düzeni ortadan kaldırılarak her sıraya en fazla 1 kişi gelecek şekilde oturma düzeni sağlanmalıdır.
 3. Çalışanlar arasından seçilecek kişilerle özel bir ekip kurulmalı ve şirket içi tedbirlerin kontrolü bu ekiple sağlanmalıdır. Kontrol ekibinde yer alan kişiler bu süreçte başka bir işle ilgilenmemeli ve doğrudan tepe yöneticiye bağlı olmalı; kontrol görevi ile ilgili işlerde tam yetkili olmalıdır.
 4. Ultraviyole cihazı kullanarak, iş yerinde yüzey ve hava dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
 5. İş yerinde çalışanlar arasındaki mesafe en az 1 metre olmalıdır ve her çalışan yüz maskesi takmalıdır.
 6. Kalabalık iş yerlerinde yemeklerin toplu olarak yenilmesinden kaçınılmalıdır. Bunun yerine, küçük gruplar halinde ya da kumanya vererek her çalışanın kendi masasında yemek yemesi sağlanmalıdır.
 7. Tüm çalışanların aynı zaman diliminde molaya çıkması yerine, farklı zamanlarda küçük gruplar için mola saati düzenlemesi yapılmalıdır.
 8. Ateş, öksürük ya da nefes darlığı gibi solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren çalışanlar hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna yönlendirilmeli ve iyileşene kadar iş başı yaptırılmamalıdır.
 9. Eğer yapılan iş zorunlu kılmıyorsa, çalışanların eldiven takması özendirilmemelidir. Eldiven takan kişilerin el ve yüz yıkama ihtiyacı duymamaya başlamaları, virüsün yayılmasına neden olabilmektedir.
 10. Kapı kolları, merdiven korkulukları ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerin temizliğine özen gösterilmelidir. Bu tür yüzeyler sıklıkla ve önce su ve deterjanla, ardından da sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlenmelidir.
 11. Klavye ve masa gibi sık dokunulan ama çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan yüzeyler %70 alkol oranına sahip dezenfektanla temizlenmelidir.
 12. İş yerinde takılan maskeler belirli aralıklarla geri dönüşüm kutularına atılmalı ve yenisi takılmalıdır.

İş Yerinde Covid-19 Vakasına Rastlandıysa…

 1. İş yerinde çalışan ya da iş yerini ziyaret etmiş herhangi birine Covid-19 pozitif tanısı koyulmuşsa, hiç vakit kaybetmeden il/ilçe sağlık müdürlüğü bulaşıcı hastalıklar bölümüne bilgi verilmelidir.
 2. Covid-19 pozitif tanısı koyulmuş kişi iş yerinde devamlı maske takarak bulunmuşsa, bu durumda diğer çalışanlar “Yakın temaslı” değil “Temaslı” kategorisinde değerlendirilir ve maske takarak çalışmaya devam edebilirler. Ancak, Covid-19 pozitif tanısı koyulmuş kişi maske taksa dahi, el sıkıştığı ya da benzeri bir şekilde temas ettiği tespit edilen kişiler “Yakın temaslı” olarak değerlendirilmeli ve yetkililer bu konuda bilgilendirilmelidir.

İnsan kaynakları ile ilgili diğer yazılarımıza, web sitemizde yer alan Blog bölümünden ulaşabilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston29.06.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Yukarı Çık