Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

13.09.2021
5 Dakika Okuma Süresi

Şirket Araçlarının Periyodik Bakımı

Periyodik bakım araç performansını en iyi durumda muhafaza etmek, büyük sorunlara yol açabilecek ufak arızaları onarmak ve önemli parçaların kontrolünü sağlamak amacıyla yapılıyor. Periyodik bakımlar araçların ömrünü, sürüş güvenliğini ve yakıt tüketimini doğrudan etkileyebiliyor. Bu nedenle, şirketlerin de başta can güvenliği olmak üzere hizmet kalitesi, mal güvenliği için araçlarının periyodik bakımlarını dikkate alması ve düzenli olarak takip etmesi gerekiyor.

Şirketler ister satın almış ister kiralamış olsun sahip oldukları araçlar için periyodik bakım büyük önem taşıyor. Şirketlerin kiraladıkları araçların periyodik bakımları genellikle kiralama firmaları tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, şirketlerin kiralama sözleşmesinde periyodik bakımlara yönelik hususlara yer verildiğinden emin olmalı. Şirketlerin kendilerine ait araçların periyodik bakımı için ise etkin filo yönetim sistemine sahip olmaları gerekiyor. Bu yazımızda, periyodik bakımda şirket araçlarına yönelik işlemlerin neler olduğunu ve önemini sizler için açıkladık.

araç periyodik bakımı

Şirket Araçlarının Periyodik Bakımı Nasıl Yapılır?

Periyodik bakım araç markasına, modeline ve kilometresine göre farklılık gösterebiliyor. Şirket araçlarının periyodik bakım zamanları genellikle yılda tek sefer veya belirli kilometre periyotlar şeklinde yapılır. Kilometre periyotlarına göre benzinli araçlar yaklaşık her 15.000 kilometrede, dizel araçlar için ise yaklaşık her 10.000 kilometrede bir bakımları yapılır. Bu süreçte, genellikle aracın motorunun randımanlı çalışmasını sağlayacak bakımlar yapılır. Periyodik bakımın kapsadığı işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi: Araçların çalışırken ortaya çıkan ısı değişimi ve sürtünmeden kaynaklı aşınmalardan dolayı araç motoru bir süre sonra arızalanabilir. Periyodik bakımlarda motor yağı yenilenir ve yağ filtresi temizlenir.
 • Hava Filtresi Kontrolü ve Değişim: Motorun yanma odasına giren hava temizliği oldukça önemlidir. Hava filtrelerinde biriken atıkların motora ulaşmaması için kontroller sağlandıktan sonra temizlenir veya değiştirilir.
 • Klima Polen Filtresi Kontrolü ve Değişim: Klimalarda yer alan polen filtreleri kontrol edildikten sonra gerekli duyulursa değiştirilir. Bu değişim, aracı kullananların sağlığı için oldukça önemli bir rol oynuyor.
 • Yakıt Filtresi Kontrolü ve Değişimi: Yakıt içerisinde bulunan parçalar aracın performansını ve sürüş keyfini düşürür. Ayrıca, insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Motor Bakımı ve Kontrolü: Aracın en önemli parçası olan motorun sürüş güvenliği ve performans için tüm parçalarının bakım ve kontrolleri yapılır.
 • Fren Sistemi: Aracın can ve mal güvenliğinden sorumlu olduğu için bakım periyodunda en önemli parçalarından biri olan frenlerin bakım esnasında balatalar, hidrolik, fren boruları gibi tüm sistemin kontrolü yapılır.

Tüm bu periyodik bakımları şirket araçlarının daha uzun ömürlü, verimli ve güvenli olmasını sağlıyor. Böylece, şirketler ufak çaplı arızalar sonucu ortaya çıkabilecek büyük sorunların önüne geçerek beklenmedik maliyetlerin önüne geçmiş oluyor.

Periyodik bakımlar gibi şirket araçları için tercih edilen ve şirketlerin bu yöndeki harcamalarını kontrol altına almalarını sağlayan belirli sistemler bulunur. Bu sistemlerin başında gelen  taşıt tanıma sistemi, şirketlerin araçlarının periyodik bakımları için ihtiyaç duyduğu kilometre ölçümüne yönelik raporlar sunmasının yanı sıra akaryakıt alım ve tüketim süreçlerini de takip etmelerini sağlıyor.

Shell Taşıt Tanıma Sistemi ile Tanışın

Shell TSS araçların yakıt harcamalarını tek bir noktadan kontrol edilmesini sağlayan bir filo yönetim sistemidir. Bu sistem ile şirket araçlarınız Türkiye genelinde 1000’e yakın Shell istasyonundan araçtan inmeden pratik ve hızlıca akaryakıt ikmalini sağlar. Shell TSS sayesinde İnternete erişiminiz olan her yerde online olarak araçlarınızın yakıt tüketimini yönetebilir ve daha pek çok avantajından faydalanabilirsiniz. Bu sistemin şirketinize avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Araçlarınızı otomatik olarak algılayan Shell TSS ile donatılmış 1000’e yakın Shell istasyonundan araçtan inmeden, vakit kaybetmeden araçlarınız akaryakıt ikmalini gerçekleştirebilir.
 • Araçlarınızın akaryakıt tüketimini yönetirken, şirketinize özel ödeme koşulları ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.
 • Akaryakıt alım, tüketim gibi tüm kontrolleri online olarak yapabilir, tüm işlemleri ayrı ayrı inceleyerek araçlarınızın akaryakıt maliyetlerine yönelik analizler yapabilirsiniz.
 • Araçlarınızın akaryakıt alım ve tüketimine ilişkin tüm verilere online panel üzerinden her zaman ulaşabilir, bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
 • Araçlarınızın akaryakıt harcamalarını ayda yalnızca 2 fatura ile kontrol ederek, zaman ve iş gücünden tasarruf edebilirsiniz.
 • Zengin menüsüyle yolda yemek ve market ihtiyaçlarınızı 600’den fazla Shell Select Market’te karşılayabilir, şirketinizde MultiNet yemek kartı bulunuyorsa çalışanlarınız ödemelerini yemek kartı ile gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Şirketinizdeki araç sayısı farketmeksizin MultiPetrol ile Shell Taşıt Tanıma Sistemi’ne katılarak şirketinize özel çözüm ve avantajlardan hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz. Şirketinize özel ödeme koşulları ve fiyat teklifleri hakkında bilgi almak için başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Submitted bygamzegulden.sigircion13.09.2021

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık