notification-announcements

Duyurular

 

araç muayenesi için gerekli evraklar

Şirket Aracı Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Multinet Up
Lojistik ve Filo Yönetimi 5 Dakikalık Okuma Süresi

Şirket araçları, firmaların iş süreçlerinin hızlı ve etkili bir şekilde yönetilmesini olanaklı kılan temel ihtiyaçlardan biridir. Hâl böyle olunca araçların temini, bakımı ve onarımı gibi pek çok konu şirketlerin gündemindedir. Bu noktada araç muayenesi şirketlerin önemsediği konular arasında yer alır. Şirket aracı muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirilir. 

Karayolları Trafik Kanunu gereği trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların araç muayenesi yaptırması zorunludur. Şirket aracı muayenesi de söz konusu uygulama kapsamında yapılır. Araç muayenesi için gerekli belgeleri toplayan şirket yetkilisi, firma üzerine kayıtlı taşıt için bahsi geçen işlemleri tamamlayabilir. Şirket aracı muayenesinde göz önünde bulundurmanız gereken hususları ve işlemler için gerekli evrak hakkında merak edilenleri sizin için detaylı bir şekilde anlattık.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi, motorlu ve motorsuz tüm taşıtların trafikteki teknik yeterliliğini tespit etmek için yapılır. Bu uygulamanın temel amacı, araç kusurlarından kaynaklı trafik kazalarının sayısını azaltmaktır. Ayrıca trafik güvenliğini sağlamak için de araç muayenelerini aksatmamak son derece önemlidir. Türkiye’de bu uygulama için yetkili ve görevli tek kuruluş TÜVTÜRK’tür. Söz konusu yetkili kuruluş, periyodik araç muayenesi hizmetini uluslararası standartlarda gerçekleştirir. 

Araç muayenesi yaptırmak için ilk olarak TÜVTÜRK’ten randevu almak gerekir. Randevu gününden önce ise araç sahiplerinin bazı işlemleri tamamlaması muayeneden geçebilmek adına önem teşkil eder. Egzoz gazı ölçümünün yaptırılması ile aracın vergi ve ceza borcunun ödenmesi yapılması gereken işlemler arasında yer alır. Ayrıca araç muayenesinde gerekli evrakın da randevuya gitmeden önce hazırlanması önemlidir. Bu evrak şu şekilde sıralanır:

 • Ruhsat
 • Trafik sigortası poliçesi
 • Egzoz gazı ölçümü muayene belgesi
 • Ruhsat sahibinin nüfus cüzdanı, pasaportu veya ehliyeti

Araç muayenesi esnasında ilgili taşıtın trafik güvenliği açısından teknik bir kusura sahip olup olmadığı kontrol edilir. Söz konusu uygulamada aracın lastik, aydınlatma sistemi ve aks gibi farklı elemanları kontrol edilir. Yapılan kontrol sonucunda ise bir rapor oluşturulur. Raporun olumsuz sonuçlanması hâlinde tespit edilen kusurları gidermek için araç sahibine 1 ay süre tanınır. Aracın verilen ek süre sonunda muayeneden geçememesi durumunda tekrar harç ücreti yatırmak gerekir. 


Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

05xx xxx xx xx

 

Araç Muayene Süresi Kaç Yıldır?

Trafik güvenliğinin sağlanması adına araç muayenesini zamanında yaptırmak önem teşkil eder. Binek ve ticari araç muayene süresi ise taşıt tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu bağlamda trafiğe çıkan araçların muayene süresi şu şekildedir:

 • Binek otomobiller: İlk üç yaş sonrasında her iki yılda bir kez. 
 • Lastik tekerlekli traktörler: İlk üç yaş sonrasında her üç yılda bir kez.
 • Taksi, otobüs, kamyon gibi ticari araçlar: İlk bir yaş sonrasında yılda bir kez.
 • Motosiklet gibi iki veya üç tekerlekli araçlar: İlk üç yaş sonrasında her iki yılda bir kez. 

Trafiğe çıkan her araç için belirlenmiş olan süreler göz önünde bulundurularak taşıt muayenesinin yaptırılması zorunludur. Zamanı gelmesine rağmen bu zorunlu kontrolü es geçen araçlardan geciken her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır. Araç muayenesini zamanında yaptırmaya özen göstererek taşıtınızın periyodik bakımlarını aksatmamalısınız.

2023 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından her yıl güncellenir. Yetkili kurumlar tarafından alınan ücret kararı kamuoyuna bildirilir. Muayene ücretleri aracın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. 2023 yılı için belirlenen muayene ücretleri ise şu şekildedir:

 • Otomobil: 1.130,44 TL
 • Traktör: 575,84 TL
 • Motosiklet ve motorlu bisiklet: 575,84 TL
 • Minibüs: 1.130,44 TL
 • Otobüs: 1.528,10 TL
 • Kamyon, çekici ve tanker: 1.528,10 TL

TÜVTÜRK tarafından açıklanan rakamlara göre en yüksek muayene ücreti 1.528,10 TL ile otobüs, kamyon, tanker ve çekici araçlar için geçerlidir. Söz konusu rakamlara, araç muayenesinin yaptırılmaması ve gecikmesi gibi hâllerde zam uygulanır. Araç sahipleri gecikme durumunda muayene ücretinin %5 fazlasını ödemek zorundadır. 

Ticari Araç Muayenesi Ücreti Ne Kadardır?

Şirket aracı muayenesinin ücretleri taşıtın türüne göre belirlenir. Şirket adına kayıtlı aracın otomobil, otobüs, kamyon veya motosiklet olması muayene ücretini değiştirir. Bu noktada ticari araç muayene ücreti şahıs üzerine kayıtlı taşıtlara uygulanan tarife ile aynıdır. Yani ücreti değiştiren tek husus yine belirttiğimiz gibi aracın türüdür. Örneğin otomobil sınıfına giren araçlar için 2023 yılı muayene ücreti 1.130,44 TL’dir. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi ticari araç grubunda yer alan taşıtların muayene ücreti ise 1.528,10 TL’dir.

Şirket Adına Kayıtlı Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Şirket aracı muayenesi diğer tüm taşıtlar gibi TÜVTÜRK istasyonlarında yapılır. Bu işlemde şahıs araçlarından farklı olarak ilgili taşıtı muayeneye getiren kişinin şirket çalışanı olduğunu kanıtlaması gerekir. Yetkilendirme yazısı olarak adlandırılan belgeyi, muayene sırasında ibraz etmelisiniz. Şirkete kayıtlı aracı, firmada sigortalı çalışmayan bir kişi de muayene ettirebilir. Bu işlem için aracı muayeneye getiren kişinin kimliğini, ehliyetini veya pasaportunu yanında bulundurması gerekir. 

Ticari Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Ticari araç muayenesinde tıpkı binek taşıtlarda olduğu gibi ayrıntılı bir inceleme yapılır. Buna göre tüm motorlu ve motorsuz taşıtlarda aksam, sistem ve parça kontrollerinin tümü zorunlu olarak gerçekleştirilir. Şirket aracı muayenesinde rapor tutmak için yapılan kontroller şu sistemleri ve ekipmanları kapsar:

 • Fren sistemleri
 • Direksiyonla ilgili parçalar ve sistemler
 • Aracın görüş özellikleri
 • Şase bağlantıları
 • Lastik ve süspansiyon sistemi
 • Zorunlu araç ekipmanları
 • Lamba ve yansıtıcı gibi parçalar içeren aydınlatma sistemi
 • Gürültü kirliliğine neden olan ses seviyesinin kontrolü
 • Elektrik teçhizatı

Detaylı bir şekilde yapılan şirket aracı muayenesi sonucunda taşıta tespit edilen sorunlarla ilgili bir rapor verilir. Raporda çıkan arızaların ve hasarların en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Ticari araç giderleri arasında yer alan bu tamir işlemlerine gerekli özeni göstererek taşıtın güvenle trafiğe çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Şirket Aracı Muayenesi için Gerekli Evrak Nelerdir?

Şirket aracı muayenesi için bazı evrakın TÜVTÜRK istasyonlarında yetkili kişilere ibraz edilmesi zorunludur. Araç muayenesinde istenen evrakın eksik olması durumunda gerekli taşıt hasarının ve sorununun tespiti yapılamaz. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına şirket aracı muayenesi için gerekli evrakı yanınızda bulundurmanız önem teşkil eder. İşte araç muayenesi yaptırmak için gerekli belgelerin listesi:

 • Aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırıldığına dair belge
 • Araç tescil belgesi
 • LNG/LPG kullanan araçlar için yakıt sistemi montaj belgesi
 • Şirket aracı muayenesi için yetkilendirme yazısı veya vekâletname
 • Egzoz gazı ölçüm raporu

Şirket aracı muayenesi için listede yer alan evrakın eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekir. Bu noktada muayeneden önce egzoz gazı ölçümü yaptırmanız ve işlemle ilgili sonuç raporunu yanınızda bulundurmanız son derece önemlidir. Söz konusu ölçüm için aracın ruhsatı ile kendi kimliğinizi, ehliyetinizi veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Araç Sahibinden Başkası Muayene Yaptırabilir mi?

Taşıt muayene işlemlerini araç sahibi adına başka bir kişinin yaptırması mümkündür. Araç muayenesini yaptıran kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, pasaportu veya ehliyeti yanında olmalıdır. 

Eğer bir kişi kendine ait olmayan aracı muayeneye getirecekse ruhsat sahibinden vekâlet almadan işlem yapabilir. Bu noktada aynı ay içinde vekâletsiz olarak sadece bir kere araç muayenesine izin verilir. Aynı ay içinde ikinci araç muayenesi için ise ruhsat sahibinden vekâlet alınması gerekir.

Şirket araç muayenesi için firma tarafından hazırlanan bir yetkilendirme yazısıyla TÜVTÜRK istasyonlarında işlem yaptırılabilir. Şirket aracı muayene yetki belgesinin içinde bulunulan yıla göre düzenlenmiş olması şartı aranmaz. Fakat üzerinde tarih bulunmayan belgelerin kabul edilemeyeceğinin bilinmesi gerekir.

TÜVTÜRK için Vekâlet Gerekli mi?

TÜVTÜRK tarafından yapılan şirket aracı muayenesi işlemlerini yetki belgesiyle ve vekâletle yaptırmanız mümkündür. TÜVTÜRK vekâleti için noter aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Bu noktada şahsa veya tüzel kişiliğe ait araçları vekâlet belgesi olmaksızın muayene ettirmeye izin verilir. Söz konusu işlemde dikkat edilmesi gereken bir kişinin aynı takvim ayı içerisinde en fazla 2 kere yetki belgesiz veya vekâletsiz muayene yaptırma hakkının bulunduğudur.

Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu, bu işlem için tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK aracılığıyla alınabilir. İlgili kurum üzerinden randevu almak için bazı alternatif yollar bulunur. Araç muayene randevusu almak için 0850 222 88 88 TÜVTÜRK çağrı merkezini arayabilirsiniz. 

TÜVTÜRK, internetten muayene randevusu oluşturmanıza imkân verir. Söz konusu yetkili kurumun randevu sistemine aracın plakasını ve ruhsat seri numarasını girerek sıra almanız mümkündür. Bu alternatife ek olarak e-Devlet üzerinden TÜVTÜRK sayfasına giriş yaparak da randevu oluşturma işlemini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Araç Muayene İptali ve Ertelenmesi Durumunda Ne Yapılır?

Araç muayene randevusunu iptal etmek isteyen kişiler, bu işlemi TÜVTÜRK sisteminden kolayca yapabilirler. Randevu almak kadar kolay olan bu işlem için söz konusu yetkili kurumun internet sitesini kullanabilirsiniz. Randevu iptalinin yanı sıra muayene tarihini ve saatini de pratik bir şekilde güncellemeniz mümkündür. Bu durumda müsait olduğunuz farklı bir zaman aralığı için yeni randevu oluşturarak araç muayenesini yaptırabilirsiniz.

Araç muayene randevu sorgulama işlemini TÜVTÜRK'ün internet sitesinden yapmak mümkündür. Randevu işlemleriyle ilgili dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Araç muayene randevusunu iptal etmeden veya ertelemeden TÜVTÜRK istasyonuna gitmediğinizde bu durumun bir yaptırımı vardır. Eğer bir kişi söz konusu işlemi iptal etmeden 3 kez muayeneye gitmezse mevcut yıl içerisinde tekrar randevu almasına izin verilmez. Böyle bir durumda araç muayenesi de yaptırılamaz. Tüm bu hususları dikkate alarak randevu iptal etme ve erteleme işlemlerine gerekli özeni göstermeniz gerekir.

Araç Muayenesi Başka Şehirde Yapılır mı?

Araç muayenesi tarihi gelen ancak ikamet ettiği şehirde bulunamayan kişiler için söz konusu işlemleri farklı illerde yaptırıp yaptıramayacağı merak konusudur. Araç muayenesi işlemini sadece yaşadığınız şehirde yaptırmanızla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmaz. TÜVTÜRK istasyonlarının bulunduğu Türkiye’deki tüm şehirlerde araç muayenesi yaptırmanız mümkündür. 

Araç Muayene Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgulama işlemi TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden kolayca yapılabilir. Söz konusu işlemin sonucu yetkili kurumun sitesinde ‘’Muayene Durum Sorgulama’’ sayfası yer alır. Bu sayfaya kimlik ve araç bilgilerinizi girerek taşıtınızın muayene durumuna ulaşmanız mümkündür. Şirket aracı muayene sorgulama işlemini de aynı yolu deneyerek yapabilirsiniz. 

TÜVTÜRK’ün Açıkladığı Araç Kusurları Nelerdir?

TÜVTÜRK, araç muayene raporuna göre taşıtları kategorilendirir. Yapılan incelemeler sonucunda araçların trafik güvenliğinin sağlanması açısından uygun olup olmadıkları tespit edilir. Araç muayene kusurları ise şu şekilde sıralanır:

 • Kusursuz
 • Hafif kusurlu
 • Ağır kusurlu
 • Emniyetsiz

TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirilen muayene sonucunda araçların tüm sistemleri kontrol edilir. Muayenesi olumlu sonuçlanan araçların trafiğe çıkmasında herhangi bir sorun bulunmaz. Ancak ağır kusurlu ve emniyetsiz olarak raporlanan araçların, tespit edilen taşıt sorunları giderilmeden trafiğe çıkması mümkün değildir. Şimdi TÜVTÜRK’e göre hafif ve ağır kusur olarak nitelendirilen araç problemlerini yakından inceleyebiliriz.

TÜVTÜRK’e Göre Hafif Kusurlar Nelerdir?

TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonuçlarından biri aracın hafif kusurlu olduğunun tespit edilmesidir. Bu sonuç, araçta bulunan kusurların şimdilik bir soruna neden olmayacağını gösterir. Ancak kusurun tamir edilmemesi durumunda ilgili sonucun ileride bir sorun yaratacağı da bilinmelidir. TÜVTÜRK’e göre hafif kusurlar arasında yer alan bazı sorunlar şunlardır:

 • Frenin uygunsuz monte edilmiş olması
 • Fren sürtünme değerinin yetersiz olması
 • El freninin yavaş işlem yapması
 • Pedalın hafif kusurlu olması
 • Park ve geri vites lambasında sorun bulunması

Araç muayenesinde taşıtlar; fren, göz, direksiyon, ön düzen, ayna, cam tertibat, aydınlatma aksamı ve şase testlerine tabi tutulur. Yapılan incelemeler sonucunda söz konusu sistemlerde hafif kusurların tespit edilmesi sonucunda rapor hazırlanır. 

TÜVTÜRK’e Göre Ağır Kusurlar Nelerdir?

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayene sonuçlarında taşıtın ağır kusurlu olduğu tespit edilebilir. Yapılan muayene sonucunda ağır kusurlu olduğu tespit edilen araçlar yetkili kurumdan geçer raporu alamaz. Buna göre araç muayenesi ağır kusurlarından bazıları şunlardır:

 • Frenlerin tutmaması
 • ABS sisteminin çalışmaması
 • Yağ kaçağının olması
 • Direksiyon simidinin güvenli bulunmaması
 • Dikiz aynalarının bulunmaması
 • Cam su püskürtme ve yıkama sisteminin çalışmaması
 • Fren lambası renginin belirlenen standartların dışında olması
 • Emniyet kemerlerinde arıza bulunması

Muayene sonucunda ağır kusurlu olduğu tespit edilen aracın en fazla 1 ay içerisinde tamir edilmesi gerekir. Yapılan tamirat sonucunda araç yeniden muayene girer. Raporda belirtilen kusurlar giderilmediği sürece araç trafiğe çıkamaz. 

Araçların Muayeneden Geçebildiği ve Geçemediği Durumlar Nelerdir?

TÜVTÜRK tarafından yapılan periyodik araç muayenesinde ilgili taşıtın sistemlerinin ve ekipmanlarının incelenmesi sonucunda bir rapor oluşturulur. Bu raporda aracın muayeneden geçip geçmediği açıklanır. TÜVTÜRK şirket aracı muayene işlemlerinde de şahıs üzerine kayıtlı taşıtlarda olduğu gibi rapor hazırlanır. 

Muayeneden geçebilmek adına şirket aracı periyodik bakım işlemlerini aksatmamak önem teşkil eder. Söz konusu işlemlerden geçebilmenin ön koşulu ise araç muayenesine giderken gerekli evrakı eksiksiz bir şekilde ibraz etmektir. Eksik evrak olması durumunda araç muayeneye alınamayacağı için taşıtın geçer veya geçemez raporu alması mümkün değildir. 

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

TÜVTÜRK istasyonlarında trafik cezası bulunan araçlara muayene yapılmaz. Vergi, HGS ve OGS borcu ile trafik cezası olan taşıtlar için muayeneye girmeden önce gerekli ödemelerin yapılması zorunludur. Bu cezalar ve borçlar ödenmediği takdirde araç muayeneye giremez. Muayeneye girmeyen aracın hâliyle geçer rapor alması da mümkün değildir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için muayeneden önce aracın vergi ve ceza borçlarını sorgulamanız önemlidir. Varsa olan borçları kapatarak aracınızı muayene ettirebilirsiniz.

Hafif Kusurlu Araçlar Muayeneden Geçer mi?

Muayene raporu hafif kusurlu olan araçların trafiğe çıkmasında herhangi bir engel yoktur. Yani bu araçlar söz konusu muayeneden geçmiş sayılır. Ancak yapılan incelemeler sonucunda tespit edilen araç sorunlarının ve kusurlarının en kısa zamanda tamir ettirilmesi önerilir. Hafif kusur olarak nitelendirilen araç sorunları, zaman içerisinde ilerleyebilir ve maddi anlamda farklı problemlere yol açabilir.

Ağır Kusurlu Bulunan Araçlar Muayeneden Geçer mi?

Ağır kusur; aracın trafik, yolcu ve çevre güvenliğini tehlikeye atabilecek taşıt hataları olarak tanımlanır. Muayene sırasında araçta bir tane bile ağır kusur tespit edilmesi hâlinde taşıt geçer raporu alamaz. Muayeneden geçemeyen bu araçlara tespit edilen hataların tamir edilmesi için en fazla 1 ay süre tanınır. Bu süre içerisinde aracın hatalarının giderilmelidir ve taşıt tekrar muayene ettirilmelidir. Yeniden yapılan muayeneden geçer raporu alamayan araç trafikten men edilir. 

Araç Muayenesi Yapılmamasının Yaptırımları Nelerdir?

Araç muayenesi yolcu, çevre ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla periyodik olarak yaptırılması zorunlu olan bir uygulamadır. Bu bağlamda trafiğe muayenesiz çıkan her araç sürücüsüne yaptırım uygulanır. Araç muayene yaptırmama cezası 2023 yılı itibarıyla 951 TL olarak belirlenmiştir. Trafik ekipleri tarafından tespit edilen muayenesiz araca geçici bir trafiğe çıkış belgesi verilir. Araç sahibi 7 gün içerisinden muayene yaptırmadığı takdirde ise taşıtın trafiğe çıkışı yasaklanır.

Muayenesi Olmayan Aracın Satışı Yapılabilir mi?

TÜVTÜRK tarafından periyodik araç muayenesi işleminin yapılmadığı taşıtların satışının gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Bu bağlamda araçla ilgili devir işlemleri başlatılsa bile söz konusu satış gerçekleşmez. Aracın noter aracılığıyla satışının tamamlanması için öncelikle muayenesinin yaptırılmış olması gerekir. Muayene işlemi gerçekleştirilen aracın satışında ise herhangi bir sorun bulunmaz. 

MultiPetrol ile Şirket Araçlarınızın Maliyetlerini Düşürün!

MultiPetrol Akaryakıt Çözümü ile şirket çalışanları, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Shell istasyonlarından Taşıt Tanıma Sistemi aracılığıyla akaryakıt alabilir. 1.000’den fazla Shell istasyonunda sizi, sorunsuz ve hızlı hizmet alabileceğiniz profesyonel akaryakıt çözümleri karşılar. Bu hizmetle şirketinize ait filonun aksamadan çalışmasını mümkün hâle getirebilirsiniz. Ayrıca MultiPetrol ile araçların yakıt tüketimiyle ilgili masrafları kontrol altında tutabilirsiniz.

Son olarak MultiPetrol ile faturalar toplu olarak size iletilir. Böylece muhasebeleştirme süreçleri kolaylaşır. 

Multinet Up Blog’da yer alan içeriğin yalnızca bilgi verme amaçlı olduğunu, hukuki görüş ve tavsiye içermediğini, bilgilerin Multinet Up Blog’un hazırlanma tarihindeki mevzuata dayalı olduğunu ve zamanla mevzuat değişiklikleri ile ilgili kurumların görüşleri çerçevesinde güncelliğini yitirmiş olabileceğini bildiririz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Filo Kaskosu Nedir?
Şirketinizin Güvencesi: Filo Kaskosu Nedir?
Şirket Araçları İçin Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?
Şirket Araçları İçin Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Liderlik Becerisi

Başarılı Yönetimin Anahtarı: Liderlik Becerisi

Bir organizasyonun başarılı olmasında liderin payı yadsınamaz. Önder ve şef gibi anlamlara gelen lider, özetle yönetimden sorumlu olan kişidir. Ancak iş hayatında liderlik, bu tanımdan daha fazlasını ifade eder.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili İletişim Becerileri İş Hayatında Neden Önemlidir?

Çalışanların hem kendi aralarında hem de yöneticileriyle düzenli etkileşim kurması bir hayli önemlidir. Zira iş hayatında etkili iletişim, pek çok başarının kapısını aralar. Örneğin anlaşmazlıkları ortadan kaldırır ve sorunların daha fazla büyümeden çözülmesine yardımcı olur.

İş Performansı Nasıl Değerlendirilir?

İş Performansını Nasıl Değerlendirilir?

İşletmeler için çalışan performansının önemli bir yeri vardır. İş kalitesini korumak ve gelişimi teşvik etmek gibi hedefler için personellerin durumunun düzenli aralıklarla incelenmesi gerekir. Performans değerlendirme aşamalarıyla çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz.