notification-announcements

Duyurular

 

ticari araç nedir

Ticari Araç Nedir? Ticari Araçlar Rehberi

Multinet Up
Lojistik ve Filo Yönetimi 5 Dakikalık Okuma Süresi

Otomotiv sektörü her geçen gün büyüyüp yeni marka ve modeller ile piyasaya çıkmaya devam etmektedir. Ancak araç sayısı ne kadar artarsa artsın araç sınıfı ticari araç ve binek araç olarak ikiye ayrılır. İster büyük ister küçük ölçekli olsun pek çok şirket hem konforlu yolcu bölümleri hem de geniş bagaj hacmine sahip olması sebebiyle ticari araçları tercih etmektedir.

Ticari araç rehberimizle konu ile ilgili merak ettiğiniz pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Ticari Araç Nedir?

Kazanç sağlamak için yük, eşya ve yolcu taşınmasında kullanılan motorlu taşıtlara ticari araç denir. Tasarım olarak binek araçlardan en büyük farkı geniş bagaj bölümüne sahip olmalarıdır. Bazı modellerinde yolcu taşıma kapasiteleri binek araçlar kadar fazla olması bu araçların birçok sektörde kullanılmasının yanı sıra aileler tarafından da tercih edilmesine sebep olmaktadır. 

Ticari araçlar sadece tasarım olarak değil ruhsat kaydı ve trafik kuralları bakımından da binek araçlardan farklı standartlara sahiptir. 

Ticari Araçlar Nelerdir?

Ticari araçlar taşıdıkları yük ve yolcu kapasitesine göre farklı şekillerde sınıflandırılır ve dolayısıyla farklı amaçlarla kullanılır. Taksi, hatlı minibüs, özel halk otobüsü, okul servis araçları, şehirler arası yolcu otobüsleri, personel servis araçları, turizm amaçlı tur otobüsleri ve benzeri araçlar yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlardır.  Kamyonlar ve kamyonetler ise yük taşımacılığı yapan ticari araçlardır.

Hafif Ticari Araç Nedir?

Ticari araçlar hafif ticari araç ve büyük ticari araçlar olmak üzere sınıflandırılır. Avrupa Birliği standartlarına göre brüt ağırlığı 3.5 ton yani 3500 kilogramı geçmeyen ticari araçlara hafif ticari araç denir. Maksimum 5 kişiye kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip olabilen ticari araçlar hem orta büyüklükteki yük taşımacılığında hem de yolcu taşımacılığında kullanılabilir. Neredeyse binek araçlar kadar konforlu yolcu taşıma olanaklarına sahip olan hafif ticari araç modelleri bu kategorinin sadece şirketler değil geniş aileler tarafından da tercih edilmesine sebep olmuştur. Kamyonet, panelvan, minivan, minibüs, üç tekerlekli araçlar hafif ticari araçlara örnek verilebilir.

Ticari Araçlarda Muhasebe Kaydı Nasıl Yapılır?

Şirketler binek ya da ticari olmaları fark etmeksizin şirket araçlarının giderlerini Kurumlar Vergisi’nden düşebilmektedir. 21 Aralık 2021 tarihinde yürürlüğe giren 317 numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile şirketler tarafından kiralanan ya da şirket üzerine kayıtlı olan araçların satın alma kiralama ve diğer masraflarının ne kadarının gider olarak yazılabileceği ile ilgili sınırlamalar genel tebliğde belirtilmiştir. Ticari araç muhasebe kaydı kanunda belirtilen sınırlamalara göre yapılmaktadır.

Ticari Araç Sigortası Fiyatları

Ticari araçlarda yapılacak olan trafik sigortası fiyatları aracın il plaka numarası ve araç sahibinin önceki sigorta yılı içerisinde kaza yapıp yapmaması yani hasar basamağı durumuna göre değişkenlik gösterir.

Ticari araç sigortalarında trafik sigortası, hususi amaçla kullanılan otomobillere göre yıllık primler daha yüksektir. Kurum/Şahıs adına kayıtlı olan ticari araçların tarife primleri, diğer araçlara göre yukarıdadır.

Hazine müsteşarlığı, Zorunlu Trafik Sigortası teminat limit ve şartları ile tavan fiyat tarife primlerini, tüm motorlu araç sınıflarına göre her yıl belirleyerek açıklamaktadır.

Ticari Araç Sigortası Neden Yüksek Çıkar?

Şirketlerin belli bir kazanç elde etmek için kullandığı ticari araçlar kullanım amaçlarının doğal sonucu olarak daha uzun süre trafikte kalarak daha uzun kilometreler yapmaktadır. Bu durum ve sigorta şirketlerinin önceki yıllara dair sahip oldukları istatistiksel bilgiler nedeniyle ticari araç sigortası primleri binek araçlara nazaran daha yüksek çıkmaktadır.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Filo Kaskosu Nedir?
Şirketinizin Güvencesi: Filo Kaskosu Nedir?
Şirket Araçları İçin Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?
Şirket Araçları İçin Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Liderlik Becerisi

Başarılı Yönetimin Anahtarı: Liderlik Becerisi

Bir organizasyonun başarılı olmasında liderin payı yadsınamaz. Önder ve şef gibi anlamlara gelen lider, özetle yönetimden sorumlu olan kişidir. Ancak iş hayatında liderlik, bu tanımdan daha fazlasını ifade eder.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili İletişim Becerileri İş Hayatında Neden Önemlidir?

Çalışanların hem kendi aralarında hem de yöneticileriyle düzenli etkileşim kurması bir hayli önemlidir. Zira iş hayatında etkili iletişim, pek çok başarının kapısını aralar. Örneğin anlaşmazlıkları ortadan kaldırır ve sorunların daha fazla büyümeden çözülmesine yardımcı olur.

İş Performansı Nasıl Değerlendirilir?

İş Performansını Nasıl Değerlendirilir?

İşletmeler için çalışan performansının önemli bir yeri vardır. İş kalitesini korumak ve gelişimi teşvik etmek gibi hedefler için personellerin durumunun düzenli aralıklarla incelenmesi gerekir. Performans değerlendirme aşamalarıyla çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz.