notification-announcements

Duyurular

 

En İyi İK Programları

En Çok Kullanılan İK Programları Nelerdir?

Multinet Up
İnsan Kaynakları 5 Dakikalık Okuma Süresi

İnsan kaynakları programları, işletmelerin kendi içinde kaydetmeleri gereken verilerin kolay bir şekilde saklanmasını sağlayan yazılımlardır. Firmalar, işlerini daha kolay halletlmeleri için bu bilgisayar programlarını tercih eder. Aynı zamanda insan kaynakları programları sayesinde işler daha düzenli ve hızlı yönetilir.

İnsan kaynaklarının kullandığı programları genellikle belirli ücret karşılığında satın almanız gerekir. Bu ücretler tek seferlik olabileceği gibi haftalık, aylık veya yıllık şeklinde de ödenebilir. Satın almayı düşündüğünüz programın deneme sürümünü kullanarak platformun işleyişi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çok fonksiyonlu insan kaynakları yazılımlarını genellikle büyük işletmeler kullansa da orta ölçekli firmalar da rahatlıkla kullanabilir. Dünya çapında kullanılan pek çok insan kaynakları programı bulunur. Bu programlarından başlıcaları şu şekildedir:

  • GoCo: Çalışan dosyaları, ücret yönetimi, ödül yönetimi, işe alım süreci ve iş analizi gibi işlemleri koordine eder. 
  • Gusto: Ücret yönetimi, sigorta yönetimi, zaman takibi, işe alım ve analiz gibi İK işlevlerini yerine getiren bir platformdur.
  • Zoho People: Personel yönetimi, işe alım, raporlama ve analiz gibi İK işlevlerini yerine getirmek için tasarlanmış bir programdır.

Bazı işletmelerin ihtiyaçlarına ve büyüklüklerine göre farklı İK programları aynı anda kullanmaları gerekebilir. Doğru İK programını seçmek için öncelikle işletmenin ihtiyaçlarını belirlemek önemlidir. Dolayısıyla şirketinizin faaliyet gösterdiği sektöre göre bir program tercih etmeniz işlerinizi yürütme konusunda size avantaj sağlar. 

İK Programı Nedir?

İK programları, firmaların insan kaynakları yönetimini kolaylaştırmak için kullanılır. İşletmeler, personel verilerini, işe alım sürecini, çalışanların izin, maaş ve performans yönetimi için İK programlarını kullanır.  Bu yazılımlar, verilerin hızlı ve kolay bir şekilde kaydedilerek analiz edilmesini sağlar. İK programları sayesinde işletmeniz sektöründe daha sağlam adımlarla ilerler. Sağlam adımlar atmak adına çalışanlarınızı Multinet Up ürünleriyle mutlu edebilirsiniz. 

MultiGift kurumsal hediye kartı, işletmelerin çalışanlarına veya müşterilerine hediye verirken kullanabilecekleri kolay bir yöntemdir. İnsan kaynakları programları arasında gösterilebilecek olan MultiGift, Türkiye'nin ilk kurumsal hediye kartı olma özelliğini taşır. Bu kartları işletmeler; bayramlarda, yılbaşında, diğer özel günlerde veya kıdem ödüllerinde kurumsal hediye olarak kullanabilir.

MultiNet yemek kartı, çalışanlarınız 35 binden fazla market veya restoranda harcamaları için kullanabilir. Yemek kartları sayesinde muhasebe için fiş veya fatura toplama süreçlerini de kolayca halledebilirsiniz. Bu kartlardaki bakiyeyi ve kullanım süresini kolayca ayarlayabilirsiniz. Böylelikle çalışanlarınızın ihtiyaçlarını göz ardı etmeden tasarruf sağlamış olursunuz. Üstelik bu kart ile 10 çalışan için yılda 73.000 TL’ye kadar tasarruf edebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Personeli Hangi Programları Bilmeli?

İK personeli, insan kaynakları departmanının sorumlu olduğu işleri yürüten kişidir. İşletmenin en değerli kaynağı olan insanlarla ilgili birçok farklı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmek için bir dizi yeteneğe ve özelliğe sahip olması gerekir. Bu özelliklerin çeşitli programlarla desteklemesi ise oldukça önemlidir. 

İK departmanında çalışmayı düşünen kişilerin öncelikle Microsoft Office programlarını iyi düzeyde bilmesi gerekir. Özellikle analiz süreçleri, Excell ile kolaylıkla sağlanır. İnsan kaynaklarının kullandığı programlar sektöre veya şirketin tercihine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden genel olarak kullanılan programlar şu şekildedir: GoCo, Gusto, Zoho People, BambooHR, Zenefits, Cezanne HR, PeopleSpheres, Logo j-HR, Bitrix24. Bu programların deneme sürümleri kullanılarak arayüzleri hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olunabilir. 

En Çok Tercih Edilen İK Programları Nelerdir?

İnsan kaynakları için bilinmesi gereken programlar, tüm iş operasyonunun yürütülmesi için gereken becerileri temsil eder. İK departmanları, personel yönetiminden performans değerlendirmesine kadar birçok işlemi yönetmek zorundadırlar. Bu nedenle İK personellerinin işlemlerini kolaylaştırmak için birçok insan kaynakları yönetim uygulamaları geliştirilmiştir. 

  • SAP SuccessFactors: Performans değerlendirmelerini, yetenek yönetimini, eğitim yönetimini ve iş analitiğini kolaylaştıran bir bulut tabanlı yazılımdır.
  • Workday: Finans ve İK yönetimi için kullanılan bulut tabanlı bir uygulamadır. Personel yönetimi, performans değerlendirmesi, yetenek yönetimi, eğitim yönetimi, maaş ve bordro yönetimi görevlerini yapar. İK süreçlerinin yanı sıra iş analistliği, proje yönetimi ve satın alma süreçlerini de Worday ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Oracle HCM Cloud: İK yönetimi, personel yönetimi, performans yönetimi, eğitim yönetimi, yetenek yönetimi ve bordro yönetimi gibi süreçleri Oracle HCM Cloud ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Yukarıda örnekleri verilen platformlar, genellikle insan kaynaklarının kullandığı bilgisayar programlarıdır. Bununla sınırlı kalmayan yazılımlar çeşitli sektörlere ve gereksinimlere göre farklılık gösterir. Her İK programı genel işletme ihtiyaçlarına yanıt verse de bazı özelleştirmeler gerekir. Bu özelleştirmeler kapsamında kendi işletmenize en uygun programı bulmanız önemlidir. 

İşe Alım Sürecinde Yardımcı Program: GoCo

GoCo'nun işe alım modülü, işe alım sürecini başlatmak, adayların CV'lerini incelemek, mülakatlar planlamak, adayları takip etmek ve nihai karar vermek için gereken tüm araçları sağlar. İşe alım modülü, iş ilanlarını hızlı bir şekilde oluşturmanıza ve birkaç tıklamayla ilanları birden fazla iş bulma sitelerinde yayınlar. 

Bordro İşlemlerinizde Hayat Kurtaran Gusto

Gusto, işverenlerin bordro işlemlerini daha kolay ve daha verimli hâle getirmek için bir dizi araç ve özellik sunar. Gusto, işverenlerin bordrolarını çevrimiçi olarak yönetmelerine olanak tanır. İnsan kaynakları programları arasında önemli bir yere sahip Gusto bordrolarınızı her zaman güncel tutmanıza yardımcı olur.

Zoho People ile Çalışanların Programını Takip Edin

Zoho People, işverenlerin çalışanlarının saatlerini ve tatillerini yönetmelerine yardımcı olur. Zoho People, çalışanların izinlerini takip etmelerine olanak tanır. Aynı zamanda da işverenlerin izin başvurularını otomatik olarak onaylamasına fırsat tanır. Bu, işverenlerin ücretli izin ve ücretsiz izin başvurularını daha hızlı bir şekilde yönetmesini kolaylaştırır.

Bulut Tabanlı Yönetim Sağlayan Cezanne HR

Cezanne HR, insan kaynakları programları arasında bulut tabanlı teknoloji kullanan bir platformudur. Bu platform, işverenlerin işe alım, performans yönetimi, eğitim ve geliştirme gibi işlemleri yapmanıza fırsat tanır. Aynı zamanda bordro yönetimi ve diğer insan kaynakları işlemlerinizi de yönetmenizi sağlar. Sistemin bulut tabanlı teknolojiye sahip olması depolama ve veri güvenliğinde sorun yaşamamanızı garanti eder.

İK İşlemleri için Kolay Yöntem: Zenefits

Zenefits, insan kaynakları işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir bulut tabanlı platformdur. Bu platform, işverenlerin personel dosyaları, bordro, performans yönetimi ve işe alım tek bir yerde yönetmelerini olanak tanır. Zenefits, işverenlerin insan kaynakları uygulamaları arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Programın sahip olduğu nitelikler pek çok sektör için kullanıma uygundur.

Çeşitli Talepleri Hızlıca Oluşturun: Bitrix24

Bitrix24, işletmelerin farklı türdeki talepleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasına olanak tanır. Bu platform insan kaynakları yönetim panelleri arasında işletmelerin müşteri taleplerini karşılar. İş takibi, proje yönetimi ve diğer süreçleri daha etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur. İşletme türünüz ne olursa olsun Bitrix24 platformunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Multinet Up Çözümleri ile İşletmenizin Giderlerini Kontrol Altına Alın!

Multinet Up, işletmelerin giderlerini kolaylıkla kontrol etmelerini sağlayan bir çözümdür. Multinet Up ile çalışanların yemek, yol, akaryakıt, hediye ve benzeri harcamalarını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda bu harcamaları sınırlandırabilir ve bütçenizi daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Çalışanlarınız, MultiNet kartlarını ihtiyaçlarına göre yemek, market, yakıt, seyahat, giyim gibi farklı harcama kategorilerinde kullanabilir.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?
Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları
2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]
Babalık İzni 2024
Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

“Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardımlar”, ayni yardım olarak adlandırılır.

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı çerçevesinde öğrendiği teorik bilgileri uygulamaya dökerek deneyim kazanmasını amaçlayan staj çalışmaları karşılığında 33

Babalık İzni 2024

Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]

Çalışanların ve işverenlerin haklarını düzenleyen kanunlar, bazı özel zamanlara yönelik detaylar içerir. Personellerin ebeveynliğe adım attığı ilk günlerde görevine bir süreliğine ara vermesini sağlayan babalık izni de bu haklar arasındadır.