Kurban Bayramı’nda Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 4 Yolu

Verimlilik konusu, her işletmenin gündemini sürekli meşgul eden konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle 20. Yüzyılın başlarından itibaren “İşletmenin verimliliği nasıl artırılır?” sorusuna yanıt bulmak için birçok bilimsel çalışma yapılmış; çıkan sonuçlar çalışan motivasyonu ile verimlilik arasında çok sıkı bir bağ olduğunu ortaya koymuştur. Çalışan motivasyonunu artırmanın yolunun ise ödüllendirmeden geçtiği anlaşılmıştır. Kurban Bayramı çalışanlar için tatil anlamına gelirken, işletmeler için de çalışan motivasyonunu artırmak için güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilir. MultiNet Up olarak bu yazımızda, Kurban Bayramı’nda çalışanlarınızı ödüllendirmenin 5 yolunu paylaşıyoruz.

Kişisel Gelişimlerine Önem Verin

Özellikle Y ve Z Kuşağı olarak adlandırılan ve günümüz iş gücünün büyük bir kısmını kapsayan bu iki grupta yer alan çalışanlar için kişisel gelişim de ücret kadar önemlidir. Bu gruplarda yer alanlar kolay bir şekilde motive olabilirken, beklentileri karşılanmadığında aynı kolaylıkla motivasyonlarını kaybedip yeni iş arayışına girebilmektedirler. Kurban Bayramı’nı bu noktada bir ödüle dönüştürebilir; çalışanlarınızın ilgi duydukları alanlarda düzenlenen kurslara ya da kariyerlerine yönelik eğitimler içeren seminerlere katılmalarını sağlayabilir, onların kişisel gelişimlerine ve ilgi duydukları konulara önem verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Sağlıklarını Önemsediğinizi Gösterin

Bireylerin sağlığı ve güvenliğinin ciddi bir gündem olduğu bu dönemde çalışana değer veren şirketlerin daha ön planda yer aldığını görüyoruz. Bayram öncesinde, özel bir sağlık kuruluşu ile anlaşıp çalışanlarınızı sağlık taramasından geçirebilir; üşendikleri ya da ya da zaman ayıramadıkları için yaptıramadıkları sağlık taramasını onlara hediye olarak sunabilirsiniz.

Çalışanlarınızın Özel Günlerini Hatırlayın

Oldukça basit ama bir o kadar da değerli olan bir başka ödüllendirme yöntemi, çalışanlarınızın özel günlerini hatırlamak ve bunu göstermektir. Doğum günü, işe başlama yıl dönümü ya da çocuk sahibi olmak gibi, birçok çalışan için Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı da önem taşır. Çalışanlarınız için özel olan günlerde onların yanında olduğunuzu göstermenin basit yöntemleri olduğu gibi, sadece bir tebrik mesajından ibaret olmayan ve motivasyonlarını artırmada daha etkili olan yöntemler de mevcuttur. Türkiye’nin ilk kurumsal hediye kartı MultiGift, özel günlerde çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstermenin pratik ve etkili yollarından biridir ve aynı zamanda Kurban Bayramı’na uygun bir ödül seçeneğidir. Çalışanlarınız için hediye düşünmek yerine, hediyelerine kendilerinin karar vermesini sağlayan MultiGift hediye kartı sayesinde siz en uygun hediyeyi düşünmekten kurtulurken, çalışanlarınız da kendi ihtiyaçlarına uygun harcama yapabilirler. Türkiye genelinde 20.000 noktada geçerli olan MultiGift kurumsal hediye kartı çalışanlarınızı ödüllendirmenin etkili bir yolu olduğu gibi, %39’a varan vergi avantajı ile işletmenize de tasarruf imkânı sağlar.

Esnek Yan Haklar Sunun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, özellikle yeni nesil için ücret kadar yan haklar da motivasyonları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle, çalışanlarınız için sunacağınız yan hakları çeşitlendirebilir ve tercihi onlara bırakabilirsiniz. Kurban Bayramı için özel olarak bir paket hazırlayıp, tüm çalışanlarınıza ya da başarısı diğer çalışanlar tarafından kabul edilecek olanlara bu esnek yan haklar arasından seçim yaptırabilirsiniz. 4 günlük Kurban Bayramı için tatil paketi, MultiGift kurumsal hediye kartı, kariyerlerine yönelik sertifika programına katılım gibi seçenekler sunarak, tercihi çalışanlarınıza bırakabilirsiniz.

İnsan Kaynakları ile ilgili diğer yazılarımıza, web sitemizin Blog bölümünden ulaşabilirsiniz.

Submitted by multinet-host on 23.06.2020

Şirketinizin ihtiyacına uygun çözümlerimizden faydalanmak için tıklayın

Teklif İste