notification-announcements

Duyurular

 

lojistik yönetimi nedir

Lojistik Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Multinet Up
Lojistik ve Filo Yönetimi 3 Dakikalık Okuma Süresi

Bir malın üretimindeki ilk basamaktan, nihai tüketiciye ulaştırıldığı son basamağa kadar ki süreçte gerçekleştirilen depolama, nakliye, paketleme, gümrükleme ve dağıtım gibi işlerin tamamı “Lojistik” kavramı ile ifade edilir. Teknolojinin gelişmesi, yurt içi ve yurt dışı piyasalara ulaşımın kolaylaşması, rekabetin artması, üretim ya da satış yapan firmaların geleneksel satış mekanizmalarının değişmesine ve lojistik yönetiminin öneminin artmasına neden oldu. MultiNet Up olarak, bu yazımızda lojistik süreçleri ve yönetimi ile ilgili önemli noktalara değindik.
 

Lojistik Yönetimi Nedir?

En basit tanımıyla “Lojistik yönetimi”, bir ürünün üretim aşamasındaki ilk adımından tüketiciye ulaştırıldığı son adımına kadar olan tüm taşıma ve depolama süreçlerinin verimli bir şekilde planlanması, denetlenmesi ve uygulanmasıdır. Doğru şekilde uygulanan bir lojistik yönetimi ile maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak mümkün olur.

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

05xx xxx xx xx
 
 

Lojistik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lojistik yönetimi, iş yapılan sektöre göre farklı adımlar içerebilir. Ancak hangi sektörde iş yapıldığına bakılmaksızın uygulanacak bazı ortak kurallar sayesinde verimliliği artırma ve lojistik süreçlerini daha başarılı bir şekilde yönetme imkânı elde edilebilir.

  • Sosyal Yönü Kuvvetli İnsanlarla Çalışın: Oldukça stresli ve dikkat gerektiren lojistik süreçleri, ikna kabiliyeti yüksek, lojistik sektöründe deneyimli ve insan ilişkilerinde başarılı yöneticiler tarafından daha kolay yönetilebilir. Bu özelliklere sahip yöneticiler deneyimleri sayesinde, çıkabilecek sorunları önceden kestirebilir ya da çıkan sorunlarda uygulanacak çözümleri önceden bilebilirler. Bunun yanı sıra, mavi yakalı çalışanların verimliliklerini artırıp, insanlardan kaynaklanan sorunları ya da gecikmeleri de önleyebilirler.
  • Takım Çalışmasına Özendirin: Lojistik ile ilgili her adımda takım çalışması gerekir. Adımların herhangi birinde yaşanacak olan aksaklık, o adımdan sonra gelen tüm adımları olumsuz etkileyeceği için, çalışanların bilinçlendirilmesi ve birlikte hareket etmeyi öğrenmesi önem taşımaktadır.
  • Aksiliklere Hazır Olun: Lojistik süreçleri tek bir plan ile yürütülmemelidir. Birçok aşama içeren ve süreçler içerisinde farklı insanlar, araçlar ve mekanlar barındıran lojistik çalışmalarının en az aksaklıkla yürütülebilmesi için sürekli olarak B, C ve hatta D planlarının el altında bulunması gerekir. Asıl plana alternatif olarak hazırlayacağınız diğer planlar, sürecin her adımını içermeli ve aksilik çıkan adımda, çözüm sunabilecek şekilde hazır bulunmalıdır.
  • Otomasyona Önem Verin: Baştan da belirttiğimiz gibi lojistik artık çok daha detaylı planlama, hazırlık ve uygulama aşamalarına sahiptir. Daha uzak yerlerden, daha fazla ürünün lojistik işlemlerini el yordamıyla kayıt altına almak ve süreci yönetmeye çalışmak yerine, doğru şekilde kurulmuş bir otomasyon sistemi ile çalışmak hem zamandan kazandıracak hem de insanlardan kaynaklanabilecek hataların önemli bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Otomasyon sayesinde herhangi bir işin nerede, kim tarafından ve ne zaman gerçekleştirildiğini görebilir, tüm adımları kolay ve hızlı bir şekilde takip edip, tüm süreci kontrol altında tutabilir; zaman, para ve müşteri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Tedarik yönetimi ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için, web sitemizde yer alan Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirketler İçin Araç Kredisi Koşulları
Şirketler İçin Araç Kredisi Koşulları Nelerdir?
Şirket Aracı Satım Süreçleri
Şirket Aracı Satışı Nasıl Yapılır? Gerekli Prosedürler Nelerdir?
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

“Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardımlar”, ayni yardım olarak adlandırılır.

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı çerçevesinde öğrendiği teorik bilgileri uygulamaya dökerek deneyim kazanmasını amaçlayan staj çalışmaları karşılığında 33

Babalık İzni 2024

Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]

Çalışanların ve işverenlerin haklarını düzenleyen kanunlar, bazı özel zamanlara yönelik detaylar içerir. Personellerin ebeveynliğe adım attığı ilk günlerde görevine bir süreliğine ara vermesini sağlayan babalık izni de bu haklar arasındadır.