Lojistik Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Multinet Up Editör

Yazar:

Multinet Up

Editör

23.06.2020
3 Dakika Okuma Süresi

Bir malın üretimindeki ilk basamaktan, nihai tüketiciye ulaştırıldığı son basamağa kadar ki süreçte gerçekleştirilen depolama, nakliye, paketleme, gümrükleme ve dağıtım gibi işlerin tamamı “Lojistik” kavramı ile ifade edilir. Teknolojinin gelişmesi, yurt içi ve yurt dışı piyasalara ulaşımın kolaylaşması, rekabetin artması, üretim ya da satış yapan firmaların geleneksel satış mekanizmalarının değişmesine ve lojistik yönetiminin öneminin artmasına neden oldu. MultiNet Up olarak, bu yazımızda lojistik süreçleri ve yönetimi ile ilgili önemli noktalara değindik.
 

Lojistik Yönetimi Nedir?

En basit tanımıyla “Lojistik yönetimi”, bir ürünün üretim aşamasındaki ilk adımından tüketiciye ulaştırıldığı son adımına kadar olan tüm taşıma ve depolama süreçlerinin verimli bir şekilde planlanması, denetlenmesi ve uygulanmasıdır. Doğru şekilde uygulanan bir lojistik yönetimi ile maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak mümkün olur.

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazla

 
 

Lojistik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lojistik yönetimi, iş yapılan sektöre göre farklı adımlar içerebilir. Ancak hangi sektörde iş yapıldığına bakılmaksızın uygulanacak bazı ortak kurallar sayesinde verimliliği artırma ve lojistik süreçlerini daha başarılı bir şekilde yönetme imkânı elde edilebilir.

  • Sosyal Yönü Kuvvetli İnsanlarla Çalışın: Oldukça stresli ve dikkat gerektiren lojistik süreçleri, ikna kabiliyeti yüksek, lojistik sektöründe deneyimli ve insan ilişkilerinde başarılı yöneticiler tarafından daha kolay yönetilebilir. Bu özelliklere sahip yöneticiler deneyimleri sayesinde, çıkabilecek sorunları önceden kestirebilir ya da çıkan sorunlarda uygulanacak çözümleri önceden bilebilirler. Bunun yanı sıra, mavi yakalı çalışanların verimliliklerini artırıp, insanlardan kaynaklanan sorunları ya da gecikmeleri de önleyebilirler.
  • Takım Çalışmasına Özendirin: Lojistik ile ilgili her adımda takım çalışması gerekir. Adımların herhangi birinde yaşanacak olan aksaklık, o adımdan sonra gelen tüm adımları olumsuz etkileyeceği için, çalışanların bilinçlendirilmesi ve birlikte hareket etmeyi öğrenmesi önem taşımaktadır.
  • Aksiliklere Hazır Olun: Lojistik süreçleri tek bir plan ile yürütülmemelidir. Birçok aşama içeren ve süreçler içerisinde farklı insanlar, araçlar ve mekanlar barındıran lojistik çalışmalarının en az aksaklıkla yürütülebilmesi için sürekli olarak B, C ve hatta D planlarının el altında bulunması gerekir. Asıl plana alternatif olarak hazırlayacağınız diğer planlar, sürecin her adımını içermeli ve aksilik çıkan adımda, çözüm sunabilecek şekilde hazır bulunmalıdır.
  • Otomasyona Önem Verin: Baştan da belirttiğimiz gibi lojistik artık çok daha detaylı planlama, hazırlık ve uygulama aşamalarına sahiptir. Daha uzak yerlerden, daha fazla ürünün lojistik işlemlerini el yordamıyla kayıt altına almak ve süreci yönetmeye çalışmak yerine, doğru şekilde kurulmuş bir otomasyon sistemi ile çalışmak hem zamandan kazandıracak hem de insanlardan kaynaklanabilecek hataların önemli bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Otomasyon sayesinde herhangi bir işin nerede, kim tarafından ve ne zaman gerçekleştirildiğini görebilir, tüm adımları kolay ve hızlı bir şekilde takip edip, tüm süreci kontrol altında tutabilir; zaman, para ve müşteri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Tedarik yönetimi ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için, web sitemizde yer alan Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston23.06.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Yukarı Çık