Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

23.09.2020
4 Dakika Okuma Süresi

Genç Girişimciler İçin Vergi ve Sigorta Teşvikleri

TBMM’den geçen ve 18.05.2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan torba yasa ile açıklanan Ekonomi Destek Paketi, birçok alanda devlet teşvikleri ve çeşitli aflar içeriyor. Geçmiş dönem borçlarının yeniden yapılandırılması, imar barışı, öğrenci affı, Bağ-Kur prim desteği ve emekli ikramiyesi gibi konuların yer aldığı Ekonomi Destek Paketi, toplumun birçok kesimini kapsayan bir şekilde hazırlanmış görünüyor. Bahsettiğimiz Ekonomi Destek Paketi’ndeki avantajlardan yararlanmak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Multinet Up olarak bu yazımızda, Ekonomi Destek Paketi’nde yer alan ve gençlerin iş hayatına ilk defa adım atarken karşılarına çıkacak finansal zorlukları azaltmayı amaçlayan Bağ-Kur prim desteği ve vergi teşviki konularına değindik.


Genç Girişimci Desteği Teşvik Tutarı Ne Kadar?

Genç girişimci desteğinden faydalanan mükellefler, işe başladıktan sonraki 3 yıl boyunca 75.000 Türk Lirası’na kadar gelir vergisinden muaf tutulmaktadırlar. Bu teşvik için geçerli olan kazançların ticari, mesleki ya da zirai faaliyetlerden elde edilmiş olması gerekiyor. Kira, ücret ya da menkul kıymet iradı gibi kazançlar teşvik kapsamının dışında yer alıyor. Ayrıca, hesaplama yıllık yapıldığından, herhangi bir yıl teşvik tutarının altında kazanç elde edildiğinde, teşvik tutarının geri kalan kısmı sonraki yıla aktarılamıyor.

Bağ-Kur Prim Desteği Tutarı Ne Kadar?

Yapılan düzenlemeye göre, vergi istisnasının yanı sıra Bağ-Kur prim desteği de sunuluyor. Gençlerin ilk yıl ödeyecekleri Bağ-Kur prim tutarının en düşük aylık prim tutarı kadar olan kısmı hazine tarafından ödeniyor. Bu tutar, 2020 yılı itibariyle aylık 868,18 Türk Lirası ve toplamda ise 10.418,16 Türk Lirası’na tekabül ediyor.


Genç Girişimci Teşviklerinden Kimler Yararlanabilir?

  • 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olmak gerekiyor.
  • İşe başlamanın kanuni süresi içerisinde beyan edilmiş olması gerekiyor.
  • Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20. maddesi esasına uygun olarak genç girişimci istisnasından faydalanma şartlarını taşımak gerekiyor.
  • 01.06.2018 tarihinden sonra ilk defa Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmak gerekiyor.
  • İlk defa ticari ya da serbest meslek faaliyetine konu olan bir mükellefiyete sahip olmak gerekiyor.
  • Şahıs şirketi ya da adi ortaklık kurmuş olmak gerekiyor.
  • İşin kendisine ait olması ya da işin sevk ve idaresinin kendisinde olması gerekiyor.
  • Eğer faaliyet şahıs şirketi ya da adi ortaklık bünyesinde yapılıyorsa, ortakların sadece en küçük yaşta olanı teşviklerden yararlanabiliyor.
  • Eğer ortaklık söz konusu ise, tüm ortakların teşvik şartlarına uygun olması gerekiyor. Ortaklardan herhangi biri teşvik şartlarını taşımıyorsa, hiçbir ortak teşviklerden yararlanamıyor.
  • Mevcut bir işletmeye ya da mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması gerekiyor.


Genç Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

Sigorta prim teşvikinden ve vergi istisnasından yararlanmak isteyen genç girişimci, bağlı bulunduğu vergi dairesinden “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” belgesini almalı ve doldurduktan sonra, bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne teslim etmelidir.

Girişimcilik ve inovasyon konuları da dahil olmak üzere, iş hayatında gerekli olacak çeşitli bilgileri içeren yazılarımıza Multinet Up Blog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston23.09.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık