notification-announcements

Duyurular

 

2023 Genç Girişimci Destekleri

2023 Genç Girişimci Destekleri

Multinet Up
İnovasyon & Girişimcilik 4 Dakikalık Okuma Süresi

TBMM’den geçen ve 18.05.2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan torba yasa ile açıklanan Ekonomi Destek Paketi, birçok alanda devlet teşvikleri ve çeşitli aflar içerir. Geçmiş dönem borçlarının yeniden yapılandırılması, imar barışı, öğrenci affı, Bağ-Kur prim desteği ve emekli ikramiyesi gibi konuların yer aldığı Ekonomi Destek Paketi, toplumun birçok kesimini kapsayan bir şekilde hazırlanmıştır. 

Bahsi geçen Ekonomi Destek Paketi’ndeki avantajlardan yararlanmak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Ekonomi Destek Paketi’nde gençlerin iş hayatına ilk defa adım atarken karşılarına çıkacak finansal zorlukları azaltmayı amaçlayan düzenlemeler yer alır. Multinet Up olarak bu yazımızda söz konusu paket kapsamındaki Bağ-Kur prim desteği ve vergi teşviki konularına değindik.

2023 Genç Girişimci Destekleri Nelerdir?

Hayalinizdeki iş fikrini gerçeğe dönüştürmek için operasyonel ve finansal desteğe ihtiyacınız olabilir. Devlet tarafından sağlanan teşviklerden destek alarak kârlı bir girişimi hayata geçirebilirsiniz. Genç girişimci destekleri, 18-29 yaş aralığında olanları ilgilendirir. Vergi ve 4/B kapsamındaki Bağ-Kur primi ödemesine muafiyet getirir. Vergi muafiyetinde belirli bir zaman ve yıllık kazanç sınırı vardır. SGK primi ise 1 yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenir. 

Genç girişimci devlet desteklerinin yanı sıra faydalanabileceğiniz alternatif imkânlar da bulunur. Üstelik diğer olanaklardan yararlanmak, devletten alınan teşvikleri engellemez. Böylece ilk defa iş kuracak girişimcilerin birden fazla desteğe ulaşması mümkün olur. Aşağıda genç girişimci desteklerinden bazılarını görebilirsiniz. 

  • KOSGEB Girişimcilik Desteği
  • İŞGEM/TEKMER Destek Programı
  • Kadın girişimcilere özel destek programları

Bunların dışında girişiminiz için maddi destek bulabileceğiniz başka yollar da mevcuttur. Örneğin bankaların genç girişimcilere sunduğu avantajlı kredilerden yararlanma şansınız vardır. Çeşitli ödeme kolaylıkları sağlayan bu kredilerle girişiminizi ileriye götürmek için ihtiyaç duyduğunuz finansal yeterliliğe sahip olabilirsiniz. 

Genç Girişimci Desteği Teşvik Tutarı Ne Kadardır?

Genç girişimci desteğinden faydalanan mükellefler, işe başladıktan sonraki 3 yıl boyunca 150.000 Türk Lirası’na kadar gelir vergisinden muaftır. Bu teşvik için geçerli olan kazançların ticari, mesleki ya da zirai faaliyetlerden elde edilmiş olması gerekir. Kira, ücret ya da menkul kıymet iradı gibi kazançlar teşvik kapsamının dışındadır. Ayrıca hesaplama yıllık yapıldığı için herhangi bir yıl teşvik tutarının altında kazanç elde edildiğinde geri kalan kısım sonraki yıla aktarılamaz.

Bağ-Kur Prim Desteği Tutarı Ne Kadardır?

Yapılan düzenlemeye göre, vergi istisnasının yanı sıra Bağ-Kur prim desteği de vardır. Genç girişimci desteği Bağ-Kur primine dair esaslar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81.maddesinin birinci fıkrasında yer alır. Bu maddeye göre hazine, 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olan genç girişimcilerin primlerini 1 yıl boyunca karşılar. Bu tutar, 2023 yılı itibariyle aylık 3.452,76 Türk Lirası ve toplamda ise 41.433,12 Türk Lirası’na tekabül eder.

Kimler Genç Girişimci Teşviklerinden Yararlanabilir?

Genç girişimci teşviklerinden yararlanmak için birtakım şartları taşımanız gerekir. Vergi ve sigorta primi muafiyeti gibi daha pek çok avantaja ulaşmanız için sizden istenen genç girişimci desteği şartları şunlardır:

  • 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olmak.
  • İşe başlama bilgisini kanuni süresi içerisinde beyan etmek.
  • Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20. maddesi esasına uygun olarak genç girişimci istisnasından faydalanma şartlarını taşımak.
  • 01.06.2018 tarihinden sonra ilk defa Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmak.
  • İlk defa ticari ya da serbest meslek faaliyetine konu olan bir mükellefiyete sahip olmak.
  • Şahıs şirketi ya da adi ortaklık kurmuş olmak.
  • Kendi işine sahip olmak ya da işin sevk ve idaresini elinde bulundurmak.

Eğer faaliyet şahıs şirketi ya da adi ortaklık bünyesinde yapılıyorsa ortakların sadece en küçük yaşta olanı teşviklerden yararlanır. Ortaklık söz konusu ise tüm ortakların teşvik şartlarına uygun olması gerekir. Ortaklardan herhangi biri teşvik şartlarını taşımıyorsa hiçbir ortak teşviklerden faydalanamaz. Ayrıca mevcut bir işletmeye ya da mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması da şartlar arasındadır.

Genç Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

Sigorta prim teşvikinden ve vergi istisnasından yararlanmak isteyen genç girişimci, bunun için bir dilekçe doldurur. Söz konusu dilekçeyi, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden hazırlamak mümkündür. Genç girişimci, bu dilekçeyi teslim ederek bağlı bulunduğu vergi dairesinden “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” belgesini alır. Ardından bu belgeyi doldurduktan sonra bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne teslim eder. Böylelikle genç girişimci desteği başvurusu sona erer.  

Girişimcilik ve inovasyon konuları da dâhil olmak üzere, iş hayatında gerekli olacak çeşitli bilgileri içeren yazılarımıza Multinet Up Blog sayfasından ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Desteği ile Genç Girişimci Desteği Aynı Anda Alınabilir mi?

Genç girişimci teşviki, iş fikrini faaliyete geçirecekler için kapsamlı avantajlar sağlar. KOSGEB de benzer şekilde yeni kurulan işletmelere destek paketleri sunar. Her iki destekten aynı anda yararlanmanız mümkündür. Böylece hem vergi ve sigorta primi ödemenin getirdiği maddi yükten kurtulabilir hem yeni işletmelere yönelik diğer imkânlardan faydalanabilirsiniz. KOSGEB paketleri, kuruluş ve performans desteği gibi olanaklar içerir. Bu sayede kuruluş ve işleyiş aşamalarında süreci sizin için kolaylaştırır.

Genç Girişimci Desteği ile İlgili Kanun Hangisidir?

Genç girişimci desteği, kanun ve tebliğler ile düzenlenir. Genç girişimci desteğine dair detaylar, 18 Mayıs 2018’de yürürlüğe giren 7143 sayılı torba yasada yer alır. Bu yasanın 22.maddesinde genç girişimcilerin sigorta primlerinin hazine tarafından prime esas kazançların alt sınırından ödeneceği yazar. Genç girişimci desteği Gelir Vergisi muafiyetine dair esaslar ise, 292 seri nolu genel tebliğin birinci bölümündedir. İlgili tebliğin 2.maddesinde muafiyet için belirlenen şartlar ve kazanç sınırı vardır.  

Multinet Up Çözümleri Sayesinde İşletmenizin Giderlerinde Benzersiz Avantajlara Sahip Olun!

Girişimcilik hayalinizi gerçekleştirirken hem operasyonel hem de finansal açıdan her detayı özenle düşünmeniz gerekir. Bu sayede kısa sürede işletmenizi ileriye taşıyacak emin adımlar atabilirsiniz. Multinet Up, sunduğu çok yönlü çözümlerle şirketinizi her açıdan avantajlı bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Akıllı kart teknolojisini faaliyetlerinize dâhil ederek tüm süreçlere profesyonellik katar. Böylece giderlerinizi kontrol altında tutmanız ve vergi avantajlarından yararlanmanız mümkün olur. 

Bu bağlamda yemekten akaryakıta, kurumsal hediyelerden seyahatlere kadar sizi geniş bir hizmet yelpazesi karşılar. Dilerseniz MultiNet yemek kartı ile günlük yemek bedeli istisnasına kadar %100 vergi avantajından faydalanabilirsiniz. 35.000’i aşkın noktada geçerli olan MultiNet yemek kartı, işletmenize 10 çalışan için yılda 78.000 TL’den fazla tasarruf imkanı sağlar. 

Multinet Up Blog’da yer alan içeriğin yalnızca bilgi verme amaçlı olduğunu, hukuki görüş ve tavsiye içermediğini, bilgilerin Multinet Up Blog’un hazırlanma tarihindeki mevzuata dayalı olduğunu ve zamanla mevzuat değişiklikleri ile ilgili kurumların görüşleri çerçevesinde güncelliğini yitirmiş olabileceğini bildiririz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Siber Güvenlik Nedir
İşletmeler için Siber Güvenlik: Neden Önemli, Nasıl Sağlanır?
ERP Nedir?
ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Nedir?
Dropshipping Nedir?
Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir, Nasıl Yapılır?
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

“Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardımlar”, ayni yardım olarak adlandırılır.

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı çerçevesinde öğrendiği teorik bilgileri uygulamaya dökerek deneyim kazanmasını amaçlayan staj çalışmaları karşılığında 33

Babalık İzni 2024

Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]

Çalışanların ve işverenlerin haklarını düzenleyen kanunlar, bazı özel zamanlara yönelik detaylar içerir. Personellerin ebeveynliğe adım attığı ilk günlerde görevine bir süreliğine ara vermesini sağlayan babalık izni de bu haklar arasındadır.