Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

23.06.2020
4 Dakika Okuma Süresi

Stopaj Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

En basit haliyle “Kaynağında kesilen vergi” olarak tanımlanan stopaj vergisi hakkında merak edilen konuları ve nasıl hesaplandığı ile ilgili bilgileri, MultiNet Up olarak bu yazımızda paylaştık.

Stopaj Vergisi Nedir?

Stopaj vergisi, gelir ve kurumlar vergisine tabi kazançlara ilişkin tutarın işi yapana ödenmesi sırasında kaynakta kesilen ve işi yapan adına vergi dairesine yatırılan vergidir. Basit bir örnek olarak; birine meslek hizmeti karşılığında yapacağınız ödeme sırasında, Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen oranda kesinti yapar ve bu kesintiyi işi yapan adına vergi dairesine siz ödersiniz. Bu vergi, stopaj vergisidir.


 

Stopaj Vergisinin Amacı Nedir?

Stopaj vergisinin 2 temel amacı vardır; vergi tahsilatını kolaylaştırmak ve küçük matrahların vergiden kaçırılmasını önlemek. Diğer vergi türlerinden farklı olarak kazanç sağlayan yerine gelirin kaynağından alınan stopaj vergisinden kaçınmak mümkün değildir.

Hangi Ödemelerde Stopaj Kesintisi Yapılır?

Stopaj kesintisi yapılacak gelir türlerine ait detaylar Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinde ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 15. ve 30. maddelerinde açıklanmıştır. Stopaj kesintisi yapılacak ödeme türleri şu şekilde sıralanmıştır;

  • İş yeri kira ödemeleri
  • Serbest meslek ödemeleri
  • Gider pusulaları
  • Personele yapılan ücret ödemeleri
  • Kar payları

Stopaj Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisinin oranları sabit olmayıp, ödeme türüne göre değişiklik gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, stopaj vergisinin brüt tutar üzerinden hesaplanacağıdır.

Örnek olarak; Bir meslek erbabına brüt 5.000 TL karşılığında iş yaptırdığınızda, kanunda belirtildiği üzere %20 stopaj kesintisi uygulamanız gerekir. Bu durumda, işi yapan kişiye 4.000 TL ödeme yapıp, kalan 1.000 TL’lik tutarı işi yapan adına vergi dairesine yatırırsınız.

Bir diğer örnek olarak, kira sözleşmesinde brüt yerine net kira bedeli belirtilmişse, kesilecek stopaj vergisi miktarı, kira bedelinin brüte çevrilmesi sonrasında belirlenir. Kira sözleşmesinde 4.000 TL net kira bedeli belirtilmişse, hesaplama şu şekilde yapılır;

Net kira bedeli / 0,8 = Brüt kira bedeli
Brüt kira bedeli = 4.000 / 0,8 = 5.000 TL
Stopaj tutarı = 1.000 TL

Bu durumda, mülk sahibine 4.000 TL kira ödenirken, stopaj vergisi olarak 1.000 TL vergi dairesine yatırılır. Kira ödemelerinde iki önemli konu vardır.

  • İş yeri kira ödemelerinin stopaj vergisi kiracı tarafından ödenir.
  • Konut amaçlı kiralanan yerler için stopaj vergisi uygulanmaz. Yani sadece iş yeri olarak kiralanan yerlerden stopaj vergisi alınır.

Yapılacak iş karşılığında ödenecek bedelin net mi yoksa brüt mü olduğunu baştan belirlemek, bu açıdan önem taşımaktadır.

Stopaj Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Stopaj vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her senenin başında belirlenen takvime göre iki taksit olarak ödenmektedir. Kira stopaj vergisi ise, mart ayında beyan edilir ve ödemesi iki taksit olarak mart ve temmuz aylarında gerçekleştirilir.

Vergi ve muhasebe ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için, web sitemizde yer alan blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston23.06.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık