notification-announcements

Duyurular

 

depo yönetimi

Depo Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Multinet Up
Lojistik ve Filo Yönetimi 4 Dakikalık Okuma Süresi

Üretim ya da satış yapan işletmelerin genelinde bir depo bulunur. Tedarik sürecinin önemli bir parçası durumunda olan deponun yönetimi, işletme maliyetleri, kazancı ve müşteri memnuniyeti gibi birçok durumu doğrudan etkiler. Doğru yönetilen bir depo ile tedarik sürecinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilebileceği gibi, fazla ya da eksik depolanan ürünlerin yaratacağı ek maliyetlerin de önüne geçilebilir. MultinetUp olarak bu yazımızda depo yönetimi hakkında bilinmesi gerekenleri ve çeşitli ipuçlarını paylaştık.

Depo Yönetimi Nedir?

En basit şekilde tanımlamak gerekirse; depo ve tedarik süreçlerinin verimli şekilde kullanılması için yapılan tüm çalışmalar ve ortaya çıkan süreçler depo yönetiminin konusudur. Depo yönetiminin verimli olabilmesi için süreçler hakkında tam bilgi ve operasyonel süreçlerin hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

35.000'i aşkın noktada geçerli MultiNet yemek kartının sunduğu operasyonel kolaylıkları öğrenmek ve 73.000 TL'yi aşan vergi avantajından faydalanmak için bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

05xx xxx xx xx

Depo Yönetimi Nasıl Yapılır?

Farklı sektörler ya da bölgelerde yer alan işletmeler için farklı depo yönetim teknikleri olsa da genel olarak tüm işletmeler için geçerli bazı depo yönetim teknikleri vardır. Bu teknikleri uygulayarak ya da işletmeye göre özelleştirerek, depo yönetiminin verimini artırmak mümkün olur.

  • Doğru Stok Seviyesi: Depoda gereğinden fazla stok bulundurmak hem maliyetleri artırır hem de gereksiz işgaline yol açarak, deponun başka amaçlarla kullanılmasına engel olur. Tam tersi bir durumda, yani eksik stok bulundurmak ise, siparişleri zamanında teslim edememe gibi sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle, işletme için doğru stok miktarını belirleyip, bu miktardaki ürünü depoda tutmak doğru olacaktır.
  • Dönemsel Değişikliklerin Göz Önünde Bulundurulması: Birçok sektörde, talepler belirli dönemlerde daha yoğun olabilmektedir. Bu dönemleri önceden belirleyip, stokları bu dönemlere uygun şekilde tutmak, yaşanabilecek talep artışlarına hızlı ve sorunsuz bir şekilde yanıt vermeyi sağlayacaktır.
  • Depo Düzeninin Gözden Geçirilmesi: Mevcut, geçmiş ve gelecek dönem stok miktarlarına ve türlerine bakarak, depoda raf ya da ürün dizilim düzenini gözden geçirmek ve planlamak, deponun alanını en verimli şekilde kullanma imkânı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, depodaki ürünlerin hangilerinin daha sık ya da erken kullanılacağı gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda ve bu tür ürünler daha kolay ulaşılabilir noktalarda depolandığında, depo çalışanlarının iş yükü de azalacaktır.
  • Stok Kayıtlarının Tutulması: Depoya gelen her ürüne bir ürün kodu vermek, bu ürünleri kayıt altına almak ve depodan çıkışlarında kayıttan düşmek; stok durumunu kısa sürede ve hatasız bir şekilde görme imkânı sağlar. Stok kayıtları doğru ve detaylı bir şekilde tutulduğu takdirde, hangi ürünün ne zaman ve ne sıklıkla depodan çıktığını ya da kalan stok miktarını ortaya koyacaktır. Ortaya çıkan sonuçlara bakarak satın alma, lojistik, satış ve pazarlama gibi bölümlerin daha planlı çalışma yapması sağlanabilir.
  • Otomasyon Uygulaması: Stok kayıtlarının doğru bir şekilde tutulma işi insan gücüne bırakıldığı takdirde, gecikmeler ya da hatalı kayıtlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir stok ve depo yönetim programı, hem doğru hem de kısa sürede kayıtların güncellenmesine olanak tanıyacaktır. Bunun yanı sıra, doğru bir stok yönetim uygulaması ile stok durumunu her an ve her yerden kontrol etmek; azalan stok durumunda uyarı almak, çeşitli raporlar oluşturmak da mümkün olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz adımlar atıldığı takdirde, depo yönetimi ile ilgili birçok sorun henüz ortaya çıkmadan bertaraf edilebilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki, depo yönetiminin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için planlama, lojistik, satın alma ve satış gibi bölümlerin de sorunsuz bir şekilde işliyor olması gerekmektedir.

Stok, depo yönetimi, lojistik gibi çeşitli konularda detaylı bilgiler içeren yazılarımıza Multinet Up Blog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirket Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şirketler İçin Araç Kredisi Koşulları
Şirketler İçin Araç Kredisi Koşulları Nelerdir?
Şirket Aracı Satım Süreçleri
Şirket Aracı Satışı Nasıl Yapılır? Gerekli Prosedürler Nelerdir?
Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

“Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardımlar”, ayni yardım olarak adlandırılır.

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2024 Stajyer Maaşı Ne Kadar? [Güncellendi]

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatı çerçevesinde öğrendiği teorik bilgileri uygulamaya dökerek deneyim kazanmasını amaçlayan staj çalışmaları karşılığında 33

Babalık İzni 2024

Babalık İzni Nedir, Kaç Gündür? [2024]

Çalışanların ve işverenlerin haklarını düzenleyen kanunlar, bazı özel zamanlara yönelik detaylar içerir. Personellerin ebeveynliğe adım attığı ilk günlerde görevine bir süreliğine ara vermesini sağlayan babalık izni de bu haklar arasındadır.