Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

17.06.2022
5 Dakika Okuma Süresi

Yol Ücreti Nedir? 2022 Yol İstisna Bedelleri

Çalışanlar için işyeri tercihinde maaş önemli bir faktördür. Ancak maaş dışında personele sunulan yan hakları da dikkate alınır. Sosyal güvenlik ve sağlık sigortası dışında personele sağlanan bütün yan haklar işveren tarafından isteğe bağlı olarak verilir. Yol ücreti de isteğe bağlı verilen ve çalışanlar tarafından en çok önemsenen yan haklardan biridir. Bu sebeple 2022 yol ücreti ve yol ücretinin ne şekilde verilebileceği ile ilgili detaylar hem işveren hem de personel için oldukça önemlidir.

Yol Ücreti Nedir?

Çalışanların işe gidip gelmelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları ücretin işveren tarafından ödenmesine yol ücreti denir. Yol ücreti zorunlu olmadığından 4857 sayılı İş Kanunu’nda yol parası ile ilgili bir hüküm yoktur. Bu sebeple şirketlerin yol ücreti verip vermeyecekleri ya da vereceklerse ne şekilde verecekleri ile ilgili kesin ve tek bir uygulama yoktur. Yine bu sebeple yol yardımı alınacaksa nasıl alınacağı ile ilgili detaylar işveren ile çalışan arasında yapılan iş sözleşmesinde mutlaka yer almalıdır.

  

Yol Ücreti Çeşitleri Nelerdir?

İşveren, çalışanlarının iş yerine ulaşımını sağlamak için yol yardımını farklı şekillerde yapabilir. Yol yardımı şekli çalışanın şirketteki pozisyonu, işyeri ile ikamet adresi arasındaki mesafe, şirket politikası ya da şirketin maddi olanakları gibi pek çok farklı etkene göre değişkenlik gösterebilir. En çok tercih edilen yol parası ödeme şekilleri aşağıdaki gibidir.
 

  1. Nakit yol parası ücreti: Çalışanın fiilen iş yerine gitmek zorunda olduğu gün sayısı ve ikamet adresi ile işyeri arasındaki ulaşımın sağlanması için gerekli olan azami yol gideri hesaplanır. Hesaplamalar sonucu elde edilen tutar, aylık nakit olarak çalışana ödenir.

  1. Toplu taşıma kartı: İşyerinin bulunduğu şehrin toplu taşıma sistemine dahil olan akbil, kent kart, seyahat kart benzeri toplu taşıma araçlarında geçerli olan kartların temin edilerek çalışana verilmesi şeklinde de aylık olarak çalışanların yol giderleri karşılanır.

  1. Yakıt parası: Personel iş yerine kendi aracı ile gelir, ancak aracın aylık yakıt gideri işveren tarafından nakit olarak karşılanır.

  1. Şirket aracı: Personele şirket aracı tahsis edilir. Araç şirkete aittir ve aracın yakıt giderleri de yine şirket tarafından karşılanır.

  1. Ücretsiz servis: Şirketin belli güzergahlarda ücretsiz servisleri bulunur. Personelin ulaşımı bu servisler aracılığı ile sağlanır.

İşveren Yol Ücreti Vermek Zorunda mı?

Günümüzde birçok işyerinde personele yol ücreti ödenmekte ya da ücretsiz işyeri servisi ile çalışanların evlerine yakın yerlere ulaşımı sağlanmaktadır. Hal böyle olunca yol ücreti ya da servis hizmeti zorunlu bir yan hak gibi görünmektedir. Buna rağmen kanunen işverenin böyle bir yükümlülüğü yoktur. Verilen bu hizmetler ya da yapılan yol yardımları tamamen isteğe bağlıdır. Ancak personelin işe girerken imzaladığı iş sözleşmesinde yol ücreti verilmesi ya da servis imkanının sunulması belirtilmişse artık bu hak yasal olarak verilmek zorundadır.

Zorunlu olmamasına rağmen yol ücretinin bu kadar yaygın verilen bir yan hak olmasının en önemli sebebi ise personelin işyeri seçiminde önemli bir kriter olması ve şirketlerin bu yönüyle diğer şirketlerden geri planda kalmak istememesidir.

2022 Yol Ücreti Tablosu

İşverenin 2022 yılı için vereceği azami yol ücreti tablosu ve yapılan ödemelerin muafiyet durumu aşağıdaki gibidir.

Ödeme tipi

Ödeme şekli

İstisna

İstisna Tutarı

Nakdi yol yardımı

Yol parası

İstisna yok

işçinin bordrosuna yansıtılır ve SGK ve vergi kesintisi yapılır

Toplu taşıma kartı

Ulaşım kartı ile ödeme(Ayni yardım)

SGK muafiyeti, gelir vergisi istisnası

17 TL (Gelir vergisi istisnası – günlük)

Servis

Ayni yardım

SGK muafiyeti, gelir vergisi muafiyeti, bordroya yansımaz

İşveren masrafı olarak muhasebeleştirilir

Yakıt parası

Nakdi

İstisna yok

işçinin bordrosuna yansıtılır ve SGK ve vergi kesintisi yapılır

Şirket aracı

-

İstisna yok

İşveren masrafı olarak muhasebeleştirilir

Submitted bygamzegulden.sigircion17.06.2022

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık