notification-announcements

Duyurular

 

girişim için yatırım alma

Girişim için Nasıl Yatırım Alınır?

Multinet Up
İnovasyon & Girişimcilik 5 Dakikalık Okuma Süresi

Hızla değişen ve gelişen dünyada devamlı olarak yeni girişim fikirleri üretiliyor. Bu girişim fikirlerinin bazıları hayata geçirilebilirken bazıları ise sadece fikir aşamasında kalabiliyor. Girişim fikirlerinin uygulama veya faaliyete aşamasına geçememesinin en temel nedenlerinden biri gerekli sermayenin veya finansal desteğin bulunmaması oluyor.

Girişim fikrinden emin olan ve bu fikri hayata geçirmek isteyen kişiler ihtiyaçları olan sermaye ve finansal desteği yatırımcılar aracılığı ile karşılayabilirler. Günümüz iş dünyasında farklı yatırımcı türleri bulunuyor. Bu nedenle de girişim fikri için yatırım alacak kişilerin farklı yolları takip etmesi gerekebiliyor. Bu yazımızda sizler için bir girişim için nasıl yatırım alınabileceğini ve bir girişim için yatırımcı bulmanın avantaj ve dezavantajlarını açıkladık.

 

Girişiminiz İçin Yatırımcı Bulmanın Avantajları

Girişiminiz için yatırımcı bulmanın en temel avantajı emin olduğunuz girişim fikrinizin hayata geçirilmesi ve gelişmesine yardımcı olacak sermayenin sağlanmasıdır. Bunun dışında, girişiminiz için finansal destek sağlayan yatırımcı bulmanın çeşitli avantajları bulunuyor. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Genellikle yatırımcılardan alınan finansman işiniz başarısız olduğu durumlarda geri ödenmiyor.
  • Yatırımcılar genellikle yatırım yaptıkları işletmelerin danışmanlık, yönetim ve pazarlama hizmetlerinin gelişmesinde aktif rol oynayabilir.
  • Bir yatırımcının desteği diğer yatırımcıların da girişiminize ilgi göstermesine neden olabiliyor.
  • Yatırımcılar finansal desteklerinin yanı sıra ilgili alanlardaki bilgi ve deneyimlerini yatırım yaptıkları işletmeler ile paylaşırlar.
  • Yatırımcıya bağlı olarak belirli yatırımcıların mali geri dönüş beklentisi olurken bazı yatırımcıların başarılar, ödüller gibi manevi geri dönüş beklentisi bulunuyor.

 

 

Girişiminiz İçin Yatırımcı Bulmanın Dezavantajları

Yatırımcılar, girişim fikrinizin hayata geçirilmesi ve büyümesinde önemli bir roller oynayan finansal ve gelişimsel açıdan katkı sağlasa da girişiminiz için yatırımcı bulmanın, yatırımcı ile girişim fikrinizi uygulamaya sokmanın belirli dezavantajları olabiliyor. Girişiminiz için yatırımcı bulmanın dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Girişimin fikriniz bir yatırımcı tarafından desteklendikten sonra işletme içerisindeki işlerdeki rolünüzün bir kısmını yitirebilirsiniz.
  • Girişiminize bağlı olarak yatırımcılar kendi istedikleri doğrultuda iş süreçlerinin nasıl yürütüleceği hakkında sizleri yönlendirebilir.
  • Yatırımcılar başarılı olan girişim fikirlerinden elde edilen kârın kendi paylarına düşen bölümünü alabilirler.
  • Girişiminizi destekleyen yatırımcı deneyimleri ve beklentileri ile girişim fikrinizin faaliyet alanı veya beklentileriniz uyumlu olmayabilir.

 

Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Avantaj kadar dezavantajları da bulunsa girişim fikrinin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan finansal desteği, sermayeyi sağlayacak yatırımcıya ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada, asıl iş girişim fikri için ihtiyaç duyulan uygun yatırımcıyı bulmaya kalıyor. Yatırım çevresinde melek yatırımcı, risk sermayedarı, kurumsal yatırımcı gibi farklı yatırımcı çeşitleri bulunuyor. Ayrıca, iletişimin dijitalde yaygınlaşması girişim fikirlerine yatırım seçeneklerini uluslararası alana taşıdı. Bu durum, girişim fikriniz için ihtiyaç duyulan yatırımcı bulmayı daha karmaşık bir sürece dönüştürebiliyor.

Günümüzde girişim fikrinizi faaliyete geçirmek ve geliştirmek için ihtiyaç duyulan finansal desteğin yanı sıra işlevsel katkı da sağlayan yatırımcıları bulmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Yatırımcı bulmak için izleyebileceğiniz yollar şu şekilde listelenebilir:

 

1. Çevrimiçi Kanallar

İletişimin daha yoğun olarak çevrimiçi gerçekleştirildiği günümüzde yatırımcı bulmanın da en hızlı ve etkili yollarından biri çevrimiçi kanallardır. Büyük firma ve işletmelerin de yer aldığı LinkedIn, Quora, Microventures gibi platformlar ve bu platformlardaki kişi bağlantıları girişim fikriniz için uygun yatırımcıyı bulmanızı, gerekli iletişim ve güven bağını kurmanızı sağlayabilir. Bu kanallar, girişim fikirlerine yönelik uluslararası yatırım desteği için de oldukça etkili kaynaklardır.

 

2. Melek Yatırımcı

Girişim fikirlerine yönelik finansal destek arayan fikir sahiplerinin en çok ilgisini çeken yatırımcı türlerinden biri olan melek yatırımcı bulma süreci de çevrimiçi kanallarda olduğu gibi günümüzde genellikle melek yatırımcı ağları üzerinden ilerliyor. Melek yatırımcılardan oluşan kurum veya dernekler ile iletişime geçilmesi melek yatırımcı bulmanın bir diğer yoludur. Ayrıca, belirli dönemlerde hem ülkemizde hem de dünyanın farklı noktalarında melek yatırımcılar ile girişim fikri olan kişileri bir araya getiren özel etkinlikler düzenlenebiliyor. 

 

3. Girişimci Topluluklar

Özellikle günümüzde start-up işletmelerine olan ilginin artması ile hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak oluşturulan girişimci toplulukları girişim fikirleri için ihtiyaç duyulan yatırımcının bulunmasında önemli bir rol oynayabilir. Bunun için ilk olarak bölgesel ve sektör ile ilişkili gruplara ve etkinliklere katılmak oldukça önemlidir. Söz konusu girişimci topluluklar, girişim fikrinin finansal ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımcıyı bulmanın yanı sıra önemli fikirsel ve deneyimsel katkılar da sağlayabiliyor.

 

4. Kuluçka Merkezleri

Girişim fikrine yönelik yatırımcı bulmanın en etkili yöntemlerinden bir diğeri ise yatırım şirketleri, üniversiteler, tohum fonları ve diğer büyük kuruluşlar tarafından sağlanan hızlandırıcı programlardır. Bu programlar, diğer kurucular ile tanışma, endüstri ve sektör danışmanlarından rehberlik alma imkânları yanı sıra yatırımcılara doğrudan girişim fikirlerini sunma avantajı sağlıyor. 

 

5. Kitle Fonlaması

Türkçeye “kitle fonlaması” olarak aktarılan “crowdfunding” ise girişim fikirlerinin uygulamaya geçmesini sağlayan bir yatırım ve fonlama sistemidir. Çeşitli kitle fonlama platformları bulunuyor. Kitle fonlama sistemi sanattan ticarete bilimden oyuna pek çok alanlarda girişimcilerin ihtiyaçları olan desteği almasını sağlar. Bu programlarda girişim fikirlerinin başarılı sonuçlanması genellikle bir prototip, fotoğraf, tasarım gibi somut bir sunum ile ilişkilendiriliyor.

 

Girişim fikirleri için ihtiyaç duyulan finansal destek, sermaye için yatırımcı bulmanın yanı sıra hayata geçirilen fikirlerin sürdürülebilmesi de oldukça önemlidir. Multinet Blog sayfasını takip ederek lojistik ve filo yönetiminden insan kaynağı yönetimine pek çok iş sürecine yönelik faydalı bilgiye ulaşabilir, işletmenizin ihtiyaçlarına uygun Multinet UP çözümlerini keşfederek çeşitli avantajlar elde edebilirsiniz.

Hızla değişen ve gelişen dünyada devamlı olarak yeni girişim fikirleri üretiliyor. Bu girişim fikirlerinin bazıları hayata geçirilebilirken bazıları ise sadece fikir aşamasında kalabiliyor. Girişim fikirlerinin uygulama veya faaliyete aşamasına geçememesinin en temel nedenlerinden biri gerekli sermayenin veya finansal desteğin bulunmaması oluyor.

Girişim fikrinden emin olan ve bu fikri hayata geçirmek isteyen kişiler ihtiyaçları olan sermaye ve finansal desteği yatırımcılar aracılığı ile karşılayabilirler. Günümüz iş dünyasında farklı yatırımcı türleri bulunuyor. Bu nedenle de girişim fikri için yatırım alacak kişilerin farklı yolları takip etmesi gerekebiliyor. Bu yazımızda sizler için bir girişim için nasıl yatırım alınabileceğini ve bir girişim için yatırımcı bulmanın avantaj ve dezavantajlarını açıkladık.

 

 

Kategoriler
İnovasyon & Girişimcilik
İnovasyon
İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları
Kurumsal Seyahat
kurumsal seyahat
Lojistik ve Filo Yönetimi
lojistik ve filo yönetimi
İlgili Yazılar
E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?
E-Ticaret Firmaları İçin Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?
Şirketler İçin Yapay Zeka Kullanımı
İşletmeler İçin Yapay Zekâ (AI) Kullanım Alanları Nelerdir?
Personelin İşletmeye Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
Personelin İşletmeye Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
esnek yan haklar

Yan Haklar ile Çalışanlarınızın Motivasyonunu Artırın

Çalışan motivasyonu, işletmelerin verimliliğini doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu nedenle de çalışanların motivasyonunu artırabilmek için işverenler çeşitli yollara başvurur.

Ayni Yardın Nedir, Nasıl Başvurulur?

Ayni Yardım Nedir? Ayni Yardım Bordrolaştırma Kolaylıkları

Toplumsal birlik ve beraberliğin yanı sıra, kurum içi birlik ve beraberlik konusunda da faydaları dikkat çeken sosyal ihtiyacı karşılayan ayni yardım, kelime anlamı itibariyle “Doğrudan parasal olmayan; ürün ya da hizmet olarak sağlanan yardım” anlamına gelmektedir ve özellikle b

2024 Asgari Ücret Tutarı

Asgari Ücret Nedir? 2024 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Asgari veya diğer adıyla minimum ücret, işçilere yasal olarak ödenebilecek en düşük maaş tutarıdır. Yani, bir işçiye ödenebilecek minimum ücrettir. 2023 Temmuz ayında asgari ücret 11.402,32 TL olarak açıklanmıştı.