Günümüzde Dijital Dönüşümün İşletmelere Kattığı Faydalar

Multinet Up Editör

Yazar:

Multinet Up

Editör

23.06.2020
4 Dakika Okuma Süresi

Sıklıkla duyduğumuz ve en basit ifadeyle “Herhangi bir bilginin bilgisayar ortamına aktarılması” olarak tanımlayabileceğimiz dijitalleşme, gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda her geçen gün daha fazla yer kaplıyor. Temel amacı insan hayatını kolaylaştırmak olan teknoloji, dijitalleşmenin yaygınlaşması sayesinde işletmelerin verimliliğini artırmak amacıyla da kullanılıyor. Dijitalleşmenin doğru şekilde kullanılması ile işletmeler işlerini daha hızlı, kolay ve düşük maliyetle gerçekleştirebiliyorlar. MultiNet Up olarak, bu yazımızda dijitalleşmenin işletmelere sağladığı faydaları ele aldık.

Yapay Zekâ ile Daha Hızlı ve Doğru Sonuçlar

Bilim kurgu filmlerindekinin aksine, yapay zekâ günümüzde işletmeler için çok önemli ve faydalı işlere imza atıyor. Birçok görevi insan gücüne ihtiyaç duymadan gerçekleştiren yapay zekâ; iş akış süreçlerini, raporlamaları, veri analizlerini, algoritmalar oluşturmayı, güvenlik ve onay süreçlerini kendi başına gerçekleştirebiliyor. Yapay zekâ uygulamalarının bir diğer avantajı ise, öğrenebilme yetenekleridir. Bu sayede, değişen şartlara göre hareket edebilme imkanına sahip olabilmektedirler.

Yapay zekâ ile her gün karşılaştığımız yerlerden biri, web sitelerinde karşımıza çıkan reklamlardır. Daha önce gezdiğimiz web sitelerine, incelediğimiz ürünlere ya da hizmetlere ait verileri analiz eden yapay zekâ uygulamaları, bizim ilgi alanlarımızı belirleyip, bu ilgi alanlarına uygun olan reklamları karşımıza çıkarmaktadır. Yapay zekanın bu kullanım şekli özellikle dijital reklam ajansları ve e-ticaret siteleri tarafından değerlendirilmektedir.
 


Her An, Her Yerde Olabilme İmkânı

Günümüzde, teknolojinin ulaştığı noktaya baktığımızda fiziki ortamda yapılamayacak birçok işi yapabilme kapasitesine sahip olduğunu görebiliyoruz. Dijitalleşme sayesinde, normalde çok büyük bütçe, zaman ya da iş gücü gerektirecek işleri çok daha düşük maliyetle ve kısa zamanda yapabilme imkânı ortaya çıkmıştır. Bu duruma örnek olarak, herhangi bir e-ticaret sitesini ya da uygulamasını gösterebiliriz. Bir işletme, her şehirde mağaza sahibi olmanın getireceği maliyete katlanmak yerine, çok daha düşük maliyetle ve sadece bir web sitesi ile internet bağlantısı olan her akıllı cihaza mağaza açmış olmakta, 7 gün 24 saat kesintisiz satış yapabilmektedir.


Esnek Çalışma Ortamı

Dijitalleşmenin işletmelere sağladığı bir diğer fayda, esnek çalışma ortamına geçişi kolaylaştırmasıdır. Teknoloji sayesinde, ofis ortamında yapılabilen işlerin neredeyse tamamını ofis dışından yapmak mümkün olduğundan ve esnek çalışma sisteminin çalışanların motivasyonuna olumlu katkı sağlamasından dolayı, dijitalleşmeye önem veren birçok firma esnek çalışma sistemine sıcak bakmakta ve bu yöntemi kullanmaktadır. Dijitalleşme sayesinde esnek çalışma yöntemine geçmenin işletmelere sağladığı bir diğer fayda ise, maliyetlerin azalmasıdır. Büyük oranda esnek çalışma sistemine geçmiş olan bir işletme daha küçük bir iş yerinde, daha düşük ulaşım, yemek ve iş yeri giderleri ile çalışma imkânına kavuşur.


Daha Fazla İletişim

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme sayesinde Whatsapp, Skype ya da e-posta hizmeti veren uygulamaları kullanarak; her an, herkesle, yurt içi ya da yurt dışı ve neredeyse ücretsiz iletişim kurma imkânı doğdu. Bu durum sadece bireyler için değil, aynı zamanda işletmeler için de iletişimin kolaylaşmasına ve ucuzlamasına neden oldu. İletişim araçlarındaki gelişmeler sayesinde müşteriler ile işletmeler; işletme yönetimi ile çalışanlar arasında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi aktarımı gerçekleştirilebilmekte, çalışanlardan ve müşterilerden anlık olarak geri bildirim alınabilmektedir.

İnovasyon ve girişimcilik ile ilgili diğer yazılarımıza, web sitemizin Blog bölümünden ulaşabilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston23.06.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Yukarı Çık