Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

17.06.2020
5 Dakika Okuma Süresi

SGK İşe Giriş İşlemleri ve Online SGK İşlemleri

Multinet Up olarak, SGK işe giriş işlemlerinin önemli bir parçası olan “SGK İşe Giriş Bildirgesi” hakkında merak edilen bazı konularla ilgili çeşitli ipuçlarını bu yazımızda paylaştık.

Kurumlar, işe başlayacak olan her yeni personel için SGK’yabildirimde bulunmak zorundadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre bu bildirim, personel işe başlamadan en az 1 gün önce yapılmak zorundadır ve bu kural deneme sürecine tabi tutulan kişiler için de geçerlidir. Bu bildirim işlemi, işveren tarafından hazırlanan “SGK İşe Giriş Bildirgesi” ile gerçekleştirilir. İşveren tarafından hazırlanan işe giriş bildirgesi, online olarak yani internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir.

İşyeri Giriş Bildirgesi Beyanında İstisna Oluşturan Bildirim Süreleri

 • Eğer bildirim yapılacak tarih resmî tatillere denk geliyorsa, bildirim tatilden sonraki ilk iş gününde yapılabilir. Yani personel işe pazartesi başlayacaksa, pazar günü bildirim yapılamayacağından, işlemin pazartesi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
 • İşyeri faaliyete yeni başlamışsa, bildirimin yapılması için 1 aylık süre tanınmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, işe giriş bildirgesi geç verilse bile, işe giriş tarihinin doğru tanımlanmış olma zorunluluğudur.
 • İşe giriş bildirim süresi ile ilgili bir diğer istisna ise; balıkçılık, tarım ve inşaat sektörlerine tanınmıştır. Bu 3 sektörden herhangi birinde faaliyet gösteren firmalar, işe aldıkları personelin işbaşı yaptığı ilk günün akşamına kadar işe giriş bildirgesini hazırlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirebilir.

MultiGift hediye kartıyla vergi avantajı sağlayarak çalışanlarınızı ödüllendirmek için hemen bilgilerinizi bırakın, MultiGift ayrıcalıklarını öğrenin.


İşe Giriş Bildirgesinin Geç Yapılması Durumunda Ne Olur?

 • Zamanında yapılmayan bildirim için 1 aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.
 • Bildirimin yapılmadığı SGK tarafından tespit edilirse, 2 aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.
 • İşe giriş bildiriminin yapılmadığı SGK tarafından aynı yıl içerisinde 2 kere tespit edilirse, birinci ihmal için 2 aylık asgari ücret ve ikinci ihmal için 5 aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.

SGK Girişi Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş bildirgesi internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için işverenin ihtiyacı olan ilk bilgi, işe başlayacak olan kişinin T.C. kimlik numarasıdır. İşveren, SGK’nın web sitesinde yer alan Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri adlı sayfaya kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yaptıktan sonra karşısına çıkan formdaki bölümleri, işe giriş bildirgesi hazırlanacak olan personelin bilgilerine göre doldurmalıdır. İşe giriş bildirge sayfasında işçinin çalışacağı şirket, işe giriş tarihi ve iş kolu seçimi ile ilgili alanlar doldurulur. İşe alınacak kişi emekli ise, gelir kaybı yaşamaması için “Sosyal güvenlik destek primi” seçilir.
Tüm bu işlemlerin ardından “İşyeri kolu” ve Sigortalı meslek kolu” seçimleri gerçekleştirilerek işe giriş bildirgesi tamamlanır.
Uygulama, yabancı uyruklu kişiler için de aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin T.C. kimlik numaraları 99 ile başlar ve işe giriş bildirgeleri bu kimlik numaraları kullanılarak yapılabilir.

SGK İşe Giriş Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Çalışanlar,e-devlet uygulamasını kullanarak, işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmiş olan çalışma sürelerini ve aylık brüt ücretlerini öğrenebilirler. “Hizmet dökümü” olarak adlandırılan bu belgede aynı zamanda şu bilgiler yer almaktadır;

 • Temel sigorta bilgileri
 • Sigortalı olarak çalışılan toplam gün sayısı
 • İşe giriş/çıkış tarihleri
 • Aylara göre yatırılan SGK prim tutarları
 • Çalışılan şirket bilgileri

Sosyal Güvenlik Sistemi’nin önemli bir unsuru olan işe giriş bildirgesinin işveren tarafından zamanında verilmemesi, işverene idari para cezası uygulanmasına neden olabileceği gibi, işçinin de hak kaybına uğramasına neden olabilir. Bu nedenle hem işveren hem de işçi tarafından takip edilmesinde fayda vardır.

İnsan kaynakları ile ilgili diğer yazılarımızı MultinetBlog sayfamızda bulabilirsiniz.

Submitted bymultinet-hoston17.06.2020

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık