Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

15.10.2021
5 Dakika Okuma Süresi

Binek Araçlarda Gider Kısıtlaması

İçerik Başlıkları

Gelir Vergisi Kanuna içerisinde binek araçların kiralama, amortisman, sigorta, otopark, HGS, OGS gibi araç ile ilgili tüm giderlere yönelik belirli düzenlemeler bulunuyor. Söz konusu düzenlemeler, şirketlere ait binek araçların giderlerinin belirli bir miktarının gider olarak kabul edildiğini geri kalan miktarın ise kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirildiğini belirtir. Bu yazımızda, şirketlerin binek araçlarına ait giderlere yer vererek bu giderlerdeki kısıtlamaları açıkladık.

Binek Araç Nedir?

Binek araçlarına ait giderlerine ve bu yöndeki kısıtlamalardan söz etmeden önce binek araç tanımının yapılması gerekiyor. Binek araç olarak Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonunda bulunan motorlu taşıtlar ifade edilir.

87.03 tarife kapsamında, binek otomobiller 1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuğa, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki bölümde emniyet kemerine veya uygun bir mekanizmaya, yolcu kısımlarında yer alan konfor özelliklerine ve iç döşemelere, koltuk montajı için sabit bir mekanizmaya, iki yan panel boyunca arka camlara sahip olur. Bununla birlikte, 87.03 kapsamındaki binek otomobillerde şoför bölümü ile insan veya eşya taşımak için kullanılan arka kısım arasında sabit bir bariyer veya panel bulunmaz.
 

Binek araç giderleri nelerdir

Binek Araç Giderleri Nelerdir?

Şirketler tarafından kiralanan veya satın alınan binek araçların çeşitli vergilere ve kullanıma bağlı olarak belirli giderler ortaya çıkar. Satın alınan binek araçların KDV, ÖTV gibi vergisel masrafları bulunurken, kullanım sürecinde akaryakıt, onarım, bakım gibi temel araç giderleri bulunur. Kiralanan binek araçların onarım, bakım, sigorta gibi masrafları genellikle sağlayıcı firmalar tarafından karşılansa da şirketlerin karşılaması gereken kiralama bedeli, akaryakıt, otoyol ücretleri gibi belirli masraflar bulunuyor.

Binek Araçlarda Gider Kısıtlaması Nasıl Uygulanıyor?

Önceden bir şirketin binek araç satın alırken ortaya çıkan ÖTV ve KDV masraflarının veya araç kiralama maliyetinin tamamı gider olarak gösterilebiliyordu. Günümüzde ise mevcut düzenlemeler söz konusu masrafların belirli bir miktarının gider olarak gösterilerek vergiden düşürülebilmesini izin veriyor. Gelir Vergisi Kanunu tarafından belirtilen binek araçlardaki söz konusu gider kısıtlaması şu şekildedir:

 • Binek araç kiralanmasında durumunda gider olarak indirim konusu olabilecek aylık araç kira bedeli 2022 yılı için KDV hariç 8.000 TL olarak belirtiliyor. 8000 TL üstü kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendiriliyor.
 • Binek araç satın alınması durumunda gider olarak indirim konusu olabilecek ÖTV ve KDV toplam tutar 200.000 TL olarak belirtiliyor.
 • Binek araç satın alınması durumunda amortisman olarak indirim konusu olabilecek tutar ÖTV ve KDV hariç 230.000 TL olarak belirtiliyor.
 • ÖTV ve KDV’nin aracın maliyeti birlikte eklendiğin de ise kısıt rakamı 2022 yılı için 430.000 TL’dir.
 • İkincil el araç alındığında ise iktisap bedeli 2022 yılı için kısıt rakamı da 430.000 TL’dir.
 • Binek araçlara yönelik yakıt, sigorta, tamir, bakım gibi temel giderlerin %70’i gider olarak indirim konusu olabilirken, %30’u kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendiriliyor.

Şirketler Binek Araç Giderlerini Nasıl Azaltabilir?

Şirketlerin kiraladıkları veya satın aldıkları binek araçların giderleri ve bu giderlerin muhasebeleştirme süreçleri farklılık gösterebiliyor. Şirketlerin binek araç giderlerinde her ne kadar kanuna bağlı olarak kiralama, satın alma ve temel araç giderlerin belirli bir miktarı indirim konusu olabilse de uygun çözümlere başvurarak binek araç giderlerini azaltabilirler. Söz konusu çözümlerden biri olan taşıt tanıma sistemi ile şirketler araçlarının akaryakıt harcamalarını ve tüketim süreçlerini kontrol altına alarak pek çok avantaj sağlayabilirler.
 

MultiPetrol ile Akaryakıt Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın!

MultiNet UP’ın akaryakıt çözümü olan MultiPetrol ile Türkiye’nin ilk taşıt tanıma sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi’ne katılarak 1000’e yakın Shell istasyonundan zaman kaybetmeden yakıt alabilirsiniz. Bununla birlikte, tüm şirket araçlarınızın akaryakıt tüketim bilgilerini online olarak kontrol edebilir ve gerekli planlamaları yapabilirsiniz. Shell TSS ile elde edeceğiniz diğer avantajlar ise şu şekildedir:

 • Araçlarınıza yönelik harcama limitleri koyarak akaryakıt tüketiminin kontrolünü sağlarsınız.
 • Özel kampanya ve ödeme seçenekleri ile etkin bir maliyet yönetimi sağlayabilirsiniz.
 • Akaryakıt alım ve tüketim kontrollerinizi online panel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Araçlarınızın akaryakıt harcamalarını sadece iki fatura ile kontrol edebilirsiniz.
 • Zengin menüsüyle Shell istasyonlarındaki Select Market sayesinde alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılarken, ödemelerinizi MultiNet yemek kart ile yapabilirsiniz.

MultiPetrol çözümü ile Shell TSS avantajlarına sahip olabilir, size özel ödeme koşulları ve fiyat tekliflerinden yararlanabilirsiniz. Şirketinizin ihtiyaçlarına yönelik çözüm ve fırsatlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Submitted bygamzegulden.sigircion15.10.2021

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık