notification-announcements

Duyurular

 

Yeni Normal Seyahat Kuralları

 

SEYAHAT SAĞLIĞI

Seyahatlerinizde bir aksaklık yaşamamanız ve sağlıkla seyahat edebilmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Covid-19 bilgilendirmelerini ve korunma yöntemleriyle ilgili rehberlerini okumanızı tavsiye ederiz:

https://covid19.saglik.gov.tr/
https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/koronavirus
https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/diger_kamu_kuruluslar/COVID19-HavalimanlarindaAlinmasiGerekenOnlemler.pdf

SEYAHAT ÖNCESİ/ESNASINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

 • Biletinizi satın almadan önce Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodunuzu almayı atlamayınız. (HES Koduna göre riskli olduğu belirlenen yolcular uçuşa alınmayacaktır.) HES Kodu ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://multitravel.multinet.com.tr/Flights/HESCode
 • Havalimanında ateş ölçümü yapılacak olup; ateşi yüksek olan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.
 • Teması azaltmak için check-in işlemlerinizi online olarak yapmanızı öneririz.
 • Sıralarda ve bekleme alanlarında sosyal mesafeyi korumaya özen gösteriniz.
 • Havalimanında maske takma zorunluluğu olup; yeterli sayıda maskenizi yanınıza aldığınızdan emin olunuz. 
 • Covid-19 önlemleri kapsamında uçaklara kabin bagajı kabul edilmemektedir. Varsa kabin bagajınızı da check-in bagajıyla birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.

YURT İÇİ UÇUŞLAR İÇİN BİLGİLENDİRME

Yurt içi uçuşlarınızın güncel durumunu ilgili hava yolunun web siteleri üzerinden veya  T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın web sitesinden anlık olarak takip edebilirsiniz. https://www.dhmi.gov.tr/Sayfalar/default.aspx

Uçuşunuzdan önce seyahat önlemleri ile ilgili önerilerimize göz atmayı ve HES kodunuzu almayı unutmayınız. https://multitravel.multinet.com.tr/Flights/HESCode

KKTC UÇUŞLARI İÇİN BİLGİLENDİRME

 • KKTC uçuşunuz öncesi Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodunuzu almayı unutmayınız.
 • 1 Temmuz 2020’ye kadar KKTC çalışma ve oturma izni olanlar ülkeye giriş yapabilecek; ancak masrafları kendilerinin ödeyeceği (öğrenciler hariç) 14 günlük karantina uygulamasına tabi tutulacaktır.
 • 1 Temmuz 2020’ye kadar ülkeye giriş yapan öğrenciler ve öğretim görevlilerinden herhangi bir karantina ücreti alınmayacak olup, 14 günlük kampüs karantinası uygulamasına tabi tutulacaklardır.
 • 1 Temmuz sonrası ülkeye giriş yapmak isteyen T.C. vatandaşları için PCR testi yapılmış ve test sonucunun negatif çıkmış olması koşulu aranmaktadır. PCR testi yapılmayan yolcular KKTC uçuşlarına kabul edilmeyecektir.

YURT DIŞI UÇUŞLAR İÇİN BİLGİLENDİRME

 • Avrupa ülkeleri tarafından seyahat kısıtlamaları devam etmekte olup, yalnızca ülke vatandaşları ile D Tipi Schengen Vizesi olan yolcular için seyahat izni verilmektedir.
  Ülke bazlı seyahat kısıtlamaları ve detaylı bilgiler için IATA tarafından yayınlanmış olan Seyahat Kısıtlamalarını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.
  https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm
 • Amerika Birleşik Devleti tarafından bazı ülkelerden giriş yapılması yasaklanmış olup, ABD vatandaşları ile, çalışma ve oturum izni olan kişiler bu kısıtlamaların dışında kalacaktır. Detaylı bilgi için IATA tarafından yayınlanmış olan Seyahat Kısıtlamalarını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.
  https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm

SEYAHAT İPTALLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 • MultiTravel’dan satın almış olduğunuz uçak biletlerinizi sisteme kullanıcı girişi yaparak online olarak veya
  444 87 36 numaramızı arayarak 7/24 iade edebilir veya başka bir uçuş ile değiştirebilirsiniz.
 • 25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete Yönetmeliği’ne göre, Covid-19 sebebiyle uçuşunuzun iptal edilmesi durumunda, ücretsiz olarak biletinizi değiştirme veya açığa alma hakkınız bulunmaktadır. İptal edilen uçuşunuzun açığa alınması için 444 87 36 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.