Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

14.04.2021
4 Dakika Okuma Süresi

Araç Giderleri KDV Oranı ve Muhasebe Kayıtları

Araç giderleri, büyük şirketlerin Kurumlar Vergisi’nden düşebilecekleri en büyük kalemlerden biridir. Satış pazarlama birimlerinin oldukça aktif olarak iş yaptığı şirketlerde pazarlama araç giderlerinin nasıl muhasebeleştirileceği sorusu büyük önem arz eder.

21 Aralık 2021 tarihinde yürürlüğe giren 317 numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile şirketlerin kiralanan veya aktife kayıtlı otomobillerin iktisap (satın alma), kiralama ve bu otomobillere ilişkin diğer masrafların ne kadar gider yazılacağına azami sınırlamalar getirildi.

Bu yazıda bu giderlerin nasıl muhasebeleşeceğinden, gider gösterilecek tutarların azami sınırlarından ve şirket akaryakıt giderlerinin nasıl kolayca takip edilebileceğinden bahsedelim. 
 

Araç Kiralamada KDV Oranları

7194 sayılı kanunla belirlenen azami oranlar, 313 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2022 senesi için yeniden belirlendi. Bu tebliğ ile gider yazılabilecek aylık KDV hariç azami tutar 6.000 TL'den 8.000 TL'ye çıkarıldı. Buna göre, 8.000 TL'nin üzerindeki kiralama bedelleri gider olarak gösterilemeyecek.

8.000 TL'nin üzerindeki giderlere Kanunen Kabul Edilmeyen Gider yani KKEG deniyor. Ayrıca 8.000 TL'nin üzerindeki bedelin KDV'si de indirim konusu yapılamıyor. Araç kiralamada uygulanan KDV oranı %18'dir. Bu karmaşık hesaplamayı bir örnekle açıklasak daha iyi olacak.

Diyelim ki şirketimizde aktif kayıtlı olmayan, kiraladığımız bir pazarlama aracı var. Bu aracın aylık kirasına 10.000 TL veriyorsunuz. Bu durumda:

Gider Yazılabilecek Tutar: 8.000 TL

Kanunen Kabul Edilmeyen Gider (KKEG): 2.000 TL

İndirim Yapılmayacak KDV: 2.000 x %18 = 360 TL olarak hesaplanıyor.
 

araç giderleri

Araç Giderleri Nelerdir?

Şirket aracı (ya da araçları) kiralanabilir veya şirket üzerine kayıtlı olabilir. Her iki durumda da şirket aracının çoğu masraflarını gider olarak gösterebilirsiniz. Köprü/otoyol geçiş ücretleri, akaryakıt masrafları, otopark, araç tamiri ve bakımı, sigorta gibi harcamalar bu giderlere örnektir.

 7194 sayılı kanunda gider yazılabilecek kiralama harcamalarına azami sınırlar getirildiği gibi, diğer binek otomobil harcamalarının gider yazılabilecek kısımlarına da sınır getirildiğini unutmamakta fayda var. 
 

Araç Giderleri Muhasebeleştirilmesi

Binek otomobil giderleri muhasebeleştirilirken, söz konusu giderlerin en fazla %70'lik kısmı gider olarak gösterilebiliyor. Yapılan her harcamanın %30'luk kısmı “Kanunen Kabul Edilmeyen Gider” olarak muhasebeleştiriliyor. Doğal olarak da %70'in dışında kalan bu %30'luk kısım gider yazılarak indirilemiyor. Araç kiralamada KDV oranları konusunda bahsettiğimiz gibi, bu durumu da bir örnekle açıklamak çok daha iyi olacak.

Bir pazarlama aracının KDV hariç 1000 TL akaryakıt harcaması olduğunu varsayalım. Buna göre:

Gider Yazılabilecek Tutar: 700 TL

Kanunen Kabul Edilmeyen Gider: 300 TL

İndirebileceğiniz KDV: 700 x %18 = 126 TL olarak hesaplayabiliriz. 

Yukarıdaki örnekten de görülebileceği üzere, 7194 sayılı kanunla birlikte şirket binek otomobillerinin kira, satın alma ve diğer giderlerinin muhasebeleştirilmesi ince hesaplar gerektiriyor. Yapılan her harcama için gider gösterilebilecek tutarı ve KKEG'yi hesaplamak durumundasınız. Peki, bu araç giderleri arasındaki belki de en büyük kalem olan akaryakıt harcamalarını kolayca takip edebileceğinizi biliyor muydunuz.

Akaryakıt Harcamalarını Takip Etmek Artık Çok Kolay!

MultiPetrol ile şirket araçlarınızın yakıt masraflarını tek bir elden kolayca yönetebilirsiniz. Böylece, ayda yüzlerce akaryakıt harcaması faturasının muhasebeleşmesi için oluşan iş yükünü pratik bir şekilde hafifletebilirsiniz. MultiPetrol ile aylık akaryakıt giderleriniz ayda iki faturada (ay sonu ve ay ortası) toplanır siz de yüzlerce fatura ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

MultiPetrol hakkında detaylı bilgiye erişmek için sayfayı ziyaret edebilirsiniz!

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Shell Türkiye premium distribütörü Multinet Up ile filo yönetimi çok pratik. Taşıt tanıma sistemi, yaygın şube ağı ve daha fazlası MultiPetrol’de! Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

 

Submitted bygamzegulden.sigircion14.04.2021

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık