Multinet UP Editör

Yazar:

Multinet UP

Editör

30.06.2021
5 Dakika Okuma Süresi

Doğum İzni Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni, çalışan anne ve baba adayları tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Doğum izni hamilelik sürecinin başlaması ile devreye giren ve doğum sonrasındaki süreçte de devam eden çalışan anne haklarını kapsar. Doğum izninin başlangıcı, bitişi, hesabının nasıl yapılacağı, uzatma koşullarına yönelik ayrıntılı bilgiye 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer verilir.
 

Tüm çalışan anne adayları için ortak bir doğum izin süresi belirtilse de belirli durumlara bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebiliyor. Anne adaylarının hem doğumdan önce hem de sonra doğum izninin haklarını neler olduğunu, iznin kaç gün olduğunu, nasıl hesaplandığını konularını bilmesi oldukça önemli. Doğum iznine ilişkin tüm bu soruları sizler için yanıtladık.
 

MultiGift

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, kadın çalışanların doğumdan önce ve sonrasını kapsayan bir izin türüdür. Özel sektörde doğum izni ile anne ve bebek haklarının koruma altına alınması amaçlanır. Doğum izni için doktordan çalışamaz raporunun alınması ve iş yerine verilmesi gerekiyor. İş yeri bu raporu SGK’nın sistemine yükleyerek çalışanın doğum iznini başlatır.
 

Doğum öncesi ve sonrasını kapsayan 16 haftalık doğum izni, ücretli izin olarak değerlendirilir. Bu nedenle, çalışanın doğum izninde olduğu süreçte normal ücreti ödenir. Özel sektörde çalışan tüm anne adayları için doğum izni süreci ve bu süreçte sağlanan haklar temelde aynıdır. Doğum izni haricinde doğum öncesi ve sonrasına yönelik sağlanan belirli haklar şunlardır:

  • Doktor Kontrolü Hakkı

Çalışan anne adaylarının gebelik sürecinde doktor kontrolleri için 16 haftalık doğum izni sürecinin dışında izin hakkı bulunur. Doktor kontrolü için alınan bu izinlerin tamamı yıllık izinden bağımsızdır ve ücretli izin olarak değerlendirilir.

  • Ücretsiz İzin Hakkı

16 haftalık ücretli doğum izni süresi dolduktan sonra çalışanın 6 aylık ücretsiz doğum izni alma hakkı bulunur. İş Kanunu tarafından verilen ücretsiz izin hakkını kullanıp kullanmama kararı çalışana bağlıdır. Çalışanın ücretsiz doğum izni kullanması durumunda izinde olduğu günler çalışma süresinden sayılmaz.

  • Süt İzni Hakkı

Doğum izni kapsamında doğum yapmış annelere verilen bir diğer hak ise süt iznidir. Çalışan annelere 1 yaşından küçük olması koşulu ile çocuklarını emzirmeleri için her gün 1,5 saat süt izni verilir. İş Kanunu’na göre süt izni haftalık veya aylık olarak kullanılamaz. Çalışan anneler süt iznini günün hangi saat aralığında kullanacağını kendileri belirler ve bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

  • Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum izni sonlanan annelerin yarım gün çalışma hakkı bulunur. Yarım gün çalışma uygulaması ile anneler yarım gün çalışarak tam maaş alabilir. Bu uygulamada işveren yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını öderken, diğer yarısı İŞKUR tarafından karşılanır. Doğum izni sonrası çalışan anne ilk çocuğu için 60 gün, ikinci çocuğu için 20 gün, üçüncü çocuğu için ise 180 gün süresince yarım gün çalışabilir. İkiz veya üçüz gibi birden fazla çocuk doğumlarında, belirlenen bu sürelere 30 gün daha ilave edilir.

doğum izni kaç gün

Doğum İzni Kaç Gün?

Doğum izni, doğumdan 8 hafta önce başlar ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca devam eder. Toplam 16 haftalık süreyi kapsayan doğum izni çalışanların talebine, gebelik ve sağlık durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çalışanın ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında doğum öncesine 2 hafta daha eklenerek toplam süre 18 haftaya uzatılabilir.

Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni süresi hesaplanırken 40 haftalık gebelik süresi temel alınır. Çalışan anne adayları, gebeliğin 32. haftasında doğum izinlerini başlatabilir. Doğumdan sonra ise kalan 8 haftalık doğum izin sürelerini kullanabilirler.
 

Doğum raporu ile çalışan anne adayları doğumlarından üç hafta öncesine yani 37. haftaya kadar çalışabilirler. Doğum raporu ile hamile çalışanların doğum iznine geç çıkmaları durumunda, çalıştıkları süre doğum sonrası iznine eklenir. Böylece, çalışanlar doğum sonrası toplamda 13 haftalık izin kullanma hakkına sahip olur.


Doğum izni hesabı, erken doğumun yaşanması ile farklılık gösterir. Beklenen doğum tarihinden önce doğumun yaşanması durumunda, doğum öncesi kullanılamayan izin süresi, doğum sonrası sürece ilave edilir.
 

Doğum izni hesaplanırken göz önünde bulundurulan bir diğer durum ise çoğul gebelik durumudur. Çalışanın ikiz veya üçüz gibi birden çok bebek bekleme durumunda doğum öncesi 8 haftalık izin süresine 2 hafta daha eklenerek toplamda 10 hafta izin kullanılabilir.

Babalık İzni Nedir?

Babalık izni, çalışan annelerin faydalanabildiği doğum sonrası iznine benzer şekilde eşi doğum yapmış çalışan babalara verilen izindir. Annelerin aldığı doğum izni gibi babalık izni de İşçi Kanunu’na bağlıdır. İş Kanunu’na göre çalışan erkekler için özel sektörde babalık izni beş gün sürer ve ücretli izin olarak değerlendirilir.

Doğum İzni Yardımları Nelerdir?

16 hafta boyunca ücretli doğum izni ile annelere maaşlarının tamamının yanı sıra iki ödeme daha yapılır. Bu ödemelerden biri, doğum sonrasında bir kerelik yapılan doğum ödeneğidir. Çalışan annelere yapılan bir diğer ödeme olan emzirme ödeneği de benzer şekilde çalışan annelere tek seferlik yapılır. Ayrıca, şirketler bünyesindeki anne adayları için doğum hediyeleri, destekler de verebiliyor. Bunun için, iş verenler anne adayı çalışanlarının ihtiyaçlarına göre harcamalarını yapabilecekleri hediye kartı seçeneğini tercih edebiliyor.

MultiGift hediye kartıyla vergi avantajı sağlayarak çalışanlarınızı ödüllendirmek için hemen bilgilerinizi bırakın, MultiGift ayrıcalıklarını öğrenin.

MultiGift Hediye Kartı ile Doğum Hediyeleri

Şirketinizin çalışan anne adaylarının doğum öncesi ve sonrası dönemde ihtiyaçları artabilir. Siz de bu süreçte anne adayı olan çalışanlarınızın ihtiyacı olan motivasyon ve desteği MultiGift Hediye Kartı çözümleri ile sağlayabilir aynı zamanda %39’a varan vergi tasarrufu ile şirketinize mali avantaj kazandırabilirsiniz. MultiGift Hediye Kartı çözümlerinin firmanıza ve çalışanlarınıza sunduğu diğer avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:
 

  • Çalışanlarınıza ihtiyaçlarına göre ürün seçimi özgürlüğü sunarak memnuniyet ve bağlılıklarını artırabilirsiniz.
  • 20.000’e yakın noktada çalışanlarınıza diledikleri gibi harcama yapabilme imkanı sunarsınız. MultiGift geçen yerleri inceleyebilir, anlaşmalı noktaları görebilirsiniz.
  • MultiPay uygulaması ile MultiGift hediye kartının geçerli olduğu en yakın mağazaları görüntüleyebilir ve bakiyelerini takip kontrol edebilirler.
  • MultiGift marka çözümleri ile anne adayı çalışanlarınızın hem kendi hem de çocuklarının tüm ihtiyaçlarını karşılamasını sağlarsınız.
  • MultiGift sanal kart ile çalışanlarınıza kartlarını aynı gün dijital olarak gönderebilir, alışverişlerini online olarak yapma fırsatını sunarsınız.

Siz de MultiGift Hediye Kartı çözümlerinin sunduğu bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, başvurunuzu hemen yapabilirsiniz!

Submitted bygamzegulden.sigircion30.06.2021

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bilgilerinizi girin

Yukarı Çık